Pasaulyje

2018.09.21 14:45

Dovana protestantiškiems latviams – per popiežiaus vizitą į darbus nereikės

Ineta Nedveckė, LRT.lt 2018.09.21 14:45

Nors Latvijoje protestantų daugiau nei katalikų, pirmadienį galimybę išvysti popiežių turės visi – rugsėjo 24 d. kaimyninėje šalyje paskelbta nedarbo diena. Kaip LRT.lt kalbėjo LRT RADIJO bendradarbis Latvijoje Arūnas Vaikutis, Latvijos valdžia į šventines dienas reaguoja gerokai lanksčiau nei Lietuvos.

„Latviai ir kitų tokių reikšmingų įvykių dienas skelbia nedarbo dienomis. Pavyzdžiui, vasarą paskutiniai Dainų šventės renginiai vyko sekmadienį, o tautai dėl to buvo duotas laisvas pirmadienis. Kad jie galėtų neskubėdami išsivažinėti po namus, pailsėti ir t. t.“, – pasakojo jis.

Pagal 2011 metų duomenis, 34,3 proc. latvių yra protestantai liuteronai, 25,1 proc – katalikai, o 19,4 proc – stačiatikiai ir sentikiai.

Tiek katalikybė, tiek ir protestantizmas yra krikščioniškos religijos šakos, tačiau vienas svarbiausių skirtumų tarp jų yra tai, kad katalikai pripažįsta vienintelį Bažnyčios vadovą – popiežių, o protestantai to nepripažįsta.

Estijoje, kuri apskritai garsėja nereligingumu, o krikščionių čia, 2011 metų duomenimis, yra vos keli procentai, per popiežiaus vizitą visi dirbs įprastai.

Latvijoje nedarbo dienų skelbimo tvarka yra tokia, kokios visai neseniai atsisakyta Lietuvoje – jei šventinė diena yra savaitgalį, nedarbo diena perkeliama į pirmadienį arba jeigu, pavyzdžiui, šventinė diena yra ketvirtadienis, į darbą nereikia ir penktadienį. Vietoj penktadienio dirbama kitos savaitės šeštadienį.

Kaip prisimena A. Vaikutis, nedarbo dienų kiekio rekordas buvo prieš keletą metų per Jonines – tuomet dirbti nereikėjo 5 dienas iš eilės. Tiesa, tiek išeiginių buvo paženklintos kraupia statistika – Latvijos keliuose žuvo 25 žmonės.

Pasak LRT RADIJO bendradarbio, šiuo metu Latvijoje nevyksta diskusijų dėl šventinių dienų tvarkos keitimo.

Visus renginius, kuriuose dalyvaus Lietuvoje rugsėjo 22–23 d. viešėsiantis popiežius Pranciškus, transliuos LRT. Popiežiaus vizito programą galite rasti čia.