Naujienų srautas

Pasaulyje2018.08.19 16:20

V. Putinas ir A. Merkel susitiko Berlyne – aptartos krizės Ukrainoje ir Sirijoje

ELTA, LRT.lt 2018.08.19 16:20

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, atvykęs į susitikimą su Vokietijos kanclere Angela Merkel, pareiškė žurnalistams, kad Maskva pasiruošusi bendradarbiauti konflikto Rytų Ukrainoje sureguliavimo srityje, pranešė Svoboda.org.

„Mes neabejotinai kalbėsime apie Ukrainą krizės sureguliavimo kontekste. Norėčiau pabrėžti, kad Minsko susitarimų įgyvendinimas neturi alternatyvos, ir tai, kad esame suinteresuoti „Normandijos formato“ ir kontaktinės grupės veikla, bei pasiruošę paremti specialios Jungtinių Tautų stebėtojų misijos sukūrimą“,  – sakė Rusijos prezidentas.

Berlyne abiejų šalių lyderiai aptarė būdus, kaip išspręsti krizes Sirijoje ir Ukrainoje, ir po tris valandas Mėzebergo pilyje trukusio susitikimo V. Putinas šeštadienio vakarą išvyko atgal į Rusiją. Konkrečiai apie jų pokalbių turinį nieko nežinoma.

Prieš susitikimą A. Merkel pabrėžė Vokietijos ir Rusijos atsakomybę sprendžiant krizes ir pridūrė esanti pasirengusi su V. Putinu to siekti. Kartu A. Merkel įspėjo dėl humanitarinės katastrofos Sirijoje. Nors koviniai veiksmai esą slopsta, tačiau būtina konstitucijos reforma ir rinkimai. Rusija remia Sirijos prezidentą Basharą al-Assadą, kurio Vakarai iš tikrųjų nenorėtų matyti šiame poste.

V. Putinas paragino Europą padėti atstatyti Siriją. Būtina atkurti infrastruktūrą, kad pabėgėliai galėtų iš užsienio grįžti namo. Tai, anot V. Putino, yra ne tik pabėgėliai iš Europos, bet ir milijonai iš kaimyninių šalių – Jordanijos, Libano ir Turkijos.

Prezidentas neatmetė, kad po naujo dujotiekio „Nord Stream 2“ įrengimo bus tęsiamas dujų tranzitas per Ukrainą. „Svarbiausia, kad šis tradicijas turintis tranzitas per Ukrainą atitiktų ekonominius reikalavimus“, – sakė V. Putinas.

V. Putinas šeštadienį atkreipė dėmesį į tai, kad Vokietija yra viena svarbiausių Rusijos prekybos partnerių. Neužsimindamas apie ES sankcijas, jis sakė, kad prekybos apimtys pernai augo 22 proc. Vokiečių investicijos sudarė 18 mlrd. JAV dolerių. Vokiečių įmonių apyvarta Rusijoje siekė apie 50 mlrd. dolerių.

V. Putinas į susitikimą su A. Merkel atvyko pusvalandžiu vėliau nei planuota. Prieš tai jis dar apsilankė Austrijoje ir sudalyvavo šios šalies užsienio reikalų ministrės Karin Kneissl vestuvėse. 

A. Merkel ir V. Putinas prieš tai gegužės viduryje buvo susitikę Rusijos Sočio kurorte prie Juodosios jūros. Liepos pabaigoje kanclerė Berlyne priėmė Rusijos užsienio reikalų ministrą Sergejų Lavrovą ir generalinio štabo vadą Valerijų Gerasimovą – tai nėra įprasta.

Kad dabar vėl įvyko dvišalis susitikimas, laikoma įtampos švelnėjimo ženklu. Santykiai smarkiai pašlijo po to, kai Maskva prieš ketverius metus aneksavo Ukrainos Krymo pusiasalį.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi