Pasaulyje

2018.07.30 21:34

Paskelbta referendumo dėl Makedonijos pavadinimo keitimo data

ELTA2018.07.30 21:34

Makedonijos parlamentas pirmadienį nusprendė, kad referendumas dėl šalies pervadinimo Šiaurės Makedonijos Respublika bus surengtas rugsėjo 30 dieną. Šiuo daug lemsiančiu balsavimu bus mėginama išspręsti ilgamečius šalies nesutarimus su Graikija ir atverti Skopjei kelią į NATO ir Europos Sąjungą.

Birželį Skopjė ir Atėnai pasirašė istorinį susitarimą, kuriuo numatyta pervadinti Makedoniją, taip siekiant išspręsti nesutarimus, nuo 1991 metų temdžiusius dvišalius santykius ir kliudžiusius Makedonijai integruotis į Vakarus.

Atėnai nesutinka, kad jos kaimynė būtų vadinama Makedonija, nes taip vadinasi viena iš Graikijos provincijų, ir kaltino Skopję turint teritorinių ambicijų. Dėl to Graikija ilgą laiką blokavo Makedonijos siekį prisijungti prie NATO arba pradėti derybas dėl stojimo į ES.

Referendumo klausimas, kurį pirmadienį patvirtino 68 iš 120 Makedonijos įstatymų leidėjų, šalies pervadinimą glaudžiai susieja su jos ambicijomis sustiprinti sąsajas su Vakarais.

Rugsėjo 30 dieną Makedonijos gyventojams užduotas klausimas skambės taip: „Ar, pritardami Makedonijos Respublikos ir Graikijos Respublikos sudarytam susitarimui, esate už narystę ES ir NATO?“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.