Pasaulyje

2018.07.10 23:14

NATO viršūnių susitikimo išvakarėse europiečiai ir D. Trumpas tebesiginčija dėl išlaidų gynybai

Ignas Kinčinas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.07.10 23:14

Donaldas Trumpas pareiškė, kad susitikimas su Vladimiru Putinu jam gali pasirodyti lengvesnis už NATO viršūnių susitikimą. Aljanso vadovai trečiadienį Briuselyje turėtų patvirtinti naujas priemones Rusijai atgrasyti, bet išvykdamas Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas pareiškė negalintis pasakyti, ar Rusija yra draugas ar priešas. Jis taip pat vėl barė europiečius dėl išlaidų gynybai. Europos Vadovų Tarybos pirmininkas jam perdavė, kad Europa niekada nenusisuko nuo Amerikos ir visada rodė solidarumą, todėl neteisinga skųstis, kad visa našta tenka JAV.

NATO būstinė ruošiama trečiadienį prasidedančiam viršūnių susitikimui. Pastaruoju metu, Amerikai ir Europai pykstantis dėl prekybos, o Donaldui Trumpui nuolat priekaištaujant europiečiams, NATO generalinis sekretorius pranešė, kad praėjusiais metais aljanse užregistruotas didžiausias gynybos išlaidų augimas mūsų kartoje. 

„Palyginus su 2014 m., visi sąjungininkai liovėsi išlaidas mažinti. Visi sąjungininkai išlaidas didina. Pernai padidinimas buvo didžiausias mūsų kartos istorijoje. Šie metai bus 4 iš eilės, kai tikrosios išlaidos auga. Laukiame, kad bent 2 procentus BVP gynybai šiemet skirs 8 sąjungininkai, palyginus su tik trimis 2014 m.“, – kalbėjo NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas.

Prieš išvykdamas D. Trumpas pabrėžė, kad Europa išnaudoja Ameriką, tačiau, jo manymu, viskas baigsis gerai visoms šalims.

„Turime daug sąjungininkių, tačiau negalime leisti, kad mus išnaudotų. Mus išnaudoja Europos Sąjunga. Prekiaudami pernai praradome 151 mlrd. dolerių, be to skiriame apie 70 proc. NATO išlaidoms. Tiesą sakant, tai jiems padeda labiau nei mums“, – sakė JAV prezidentas.

Bet kai NATO lyderiai svarstys Rusijos atgrasymo priemones, D. Trumpas pareiškė net negalintis pasakyti, ar Vladimiras Putinas draugas, ar priešas.

„Vykstu į NATO, tada į Jungtinę Karalystę, kur šiokia tokia sumaištis, o tada – V. Putinas. Nuoširdžiai – iš jų visų su V. Putinu gali pasirodyti lengviausia. Kas galėtų pagalvoti, kas galėtų pagalvoti“, – kartojo D. Trumpas.

D. Tuskas, AFP/Scanpix nuotr.

Europos Vadovų tarybos pirmininkas kartu su NATO generaliniu sekretoriumi ir Europos Komisijos pirmininku pasirašė Europos Sąjungos ir NATO bendradarbiavimo deklaraciją. Donaldas Tuskas iškarto kreipėsi tiesiogiai į D. Trumpą ir amerikiečius.

„Miela Amerika, vertink savo sąjungininkus, nes nelabai daug tokių turi. Ir miela Europa, išleisk daugiau savo gynybai, nes visi gerbia gerai pasirengusį sąjungininką. Pinigai svarbu, tačiau daug svarbiau – nuoširdus solidarumas. Noriu išsklaidyti Amerikos prezidento argumentą, kad JAV vienos gina Europą. Europa pirmoji stipriai atsakė kai Amerika buvo užpulta ir prašė solidarumo po rugsėjo 11-osios“, – kalbėjo Europos Vadovų Tarybos pirmininkas D. Tuskas.

870 drąsių europiečių, iš jų 40 lenkų žuvo gerbdami NATO ir rodydami solidarumą, kai Amerika buvo užpulta, sako D. Tuskas, tačiau analitikai nerimauja, kad visas susitikimas bus tik dėl išlaidų.

„Yra daug abejonių, kad Amerikos prezidentas patvirtins parašu visus planus. Be to, nerimaujama, kad susitikime dominuos prezidento D. Trumpo dėmesys europiečių išlaidoms gynybai ir naštos dalijimuisi. Gali būti, kad daugiau nieko nepavyks nuveikti“, – nuogąstavo Vokietijos Marshallo fondo viceprezidentas Ianas Lesseris.

Labiausiai bijoma, kad šis susitikimas nesibaigtų kaip Didžiojo septyneto suvažiavimas Kanadoje – visišku fiasko, po to kai Donaldas Trumpas atšaukė savo bendro pareiškimo patvirtinimą. Jeigu taip nutiktų, tai reikštų didelį skilimą aljanso viduje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.