Pasaulyje

2017.12.28 21:10

Kas atstatys Iraką?

Po karo Irake, taip pat ir trejus metus trukusių kovų su vadinamąja „Islamo valstybe“, Irako vyriausybė teigia, kad reikės maždaug 100 mlrd. dolerių šaliai atstatyti. Tačiau didžiausia džihadistų tvirtove buvusio Mosulo gyventojai įsitikinę, kad tokios sumos reikės vien jų miestui, kad pakiltų iš griuvėsių.

Mosulo senamiestis dabar greičiau primena kapines – namų, verslo, prekybos. Griuvėsiai ir dulkės, o tarp jų daugybė sprogmenų, vienus tyčia paliko vadinamosios Islamo valstybės kovotojai, kiti buvo numesti iš lėktuvų ar pabūklų.

Iš palydovo atrodo lyg miesto spalvos būtų sutekėjusios į Tigro upę. Jungtinės Tautos suskaičiavo – reikės atstatyti 40 tūkst. namų, kad gerokai daugiau nei ketvirtadalis miesto gyventojų, jų būta apie 2 mln., vėl turėtų pastogę.

„Vyriausybė turėtų mus palaikyti, kad civiliai grįžtų, o kai paprašai paramos, atsako, kad išvadavo mus nuo DAESH. Ar taip galima“? – klausė Mosulo gyventojas Mohammad Hassan Ali.

Kiek reikės pinigų miestui atkurti, niekas nesiryžta skaičiuoti, juolab niekas nežada mokėti sąskaitų.

„Mes manome, kad Irakas turi ieškoti įvairių finansavimo šaltinių, nors spėjame, kad bus vos keli tarptautiniai donorai ir tai bus privatus sektorius, kuris investuos Irake, kad padėtų kurti verslą, darbo vietas ar atstatyti infrastruktūrą. Manome, kad šioje srityje turime privalumų ir galime daugiausiai padėti“, – kalbėjo JAV ambasadorius Irake Douglas Silliman.

Irakas tikisi Saudo Arabijos, kitų Persijos įlankos šalių paramos, gal padės Iranas. Padėtį dar apsunkina vešinti korupcija ir religiniai ginčai – labiausiai sugriautose teritorijose gyvena daugiausia sunitai, o Irako vyriausybėje vyrauja šiitai.

Kai kas jau bandoma daryti, Jungtinės Tautos ėmėsi tvarkyti infrastruktūrą keliolikoje miestų visoje šalyje, bet turi tik dalį lėšų.

Nors nėra elektros, neveikia vandentiekis, šeimos pamažu grįžta ten, kur buvo jų namai. Vieni sako, geriau būtų negrįžę, kiti, atsigavę po sukrėtimo, raitoja rankoves ir kimba į darbą, kas turi užtektinai santaupų. Amaras pardavė žmonės papuošalus, kad galėtų nusipirkti dažų savo kavinei, kuri vienintelė, veikianti šioje gatvėje.

„Visas pasaulis turi mums padėti, juk mes už visus kovojome su DAESH ir įveikėme“, – sakė Mosulo gyventojas Amar Ismail Ibrahim.

Kad ir kokia būtų suma, reikalinga sugriautai šaliai atkurti, Irako vyriausybei ji – nepakeliama našta. Tad sugriautų sunitų vyraujamus regionus ji ragina  pagalbos kreiptis ne į savo valdžią, o turtingas Persijos įlankos šalis. Bet jeigu žmonės pasijus palikti likimo valiai sugriautuose miestuose, netruks užaugti nauja džihadistų karta.