Pasaulyje

2022.01.15 11:38

Jaunystės eliksyras, brangiausios vilos ir korupcija – Nazarbajevo era baigiasi?

Julius Palaima, LRT.lt2022.01.15 11:38

Beveik tris dešimtmečius Kazachstaną valdžiusio Nursultano Nazarbajevo era baigiasi? Praėjusią savaitę vykstant masiniams protestams pasirodė pranešimų, kad ilgametis Kazachstano lyderis paliko šalį. Manoma, kad šalyje žiauriai numalšinus protestus N. Nazarbajevo laikų retorika ir valdžios elgsena keisis iš esmės.

„Nebėra neliečiamas“

N. Nazarbajevas ilgą laiką naudojo savo valdžios sukurtą įvaizdį tam, kad į savo pusę patrauktų šalies gyventojus.

Beveik 30 metų jis buvo giriamas įvairiuose renginiuose, jo veidas puošdavo milžiniškus reklaminius plakatus Kazachstano miestuose, o 2019-aisiais paskyręs fasadinį šalies vadovą Kasymą-Žomartą Tokajevą jis ir toliau savo rankose išlaikė didžiulę galią, eidamas Valstybės saugumo tarybos vadovo pareigas.

N. Nazarbajevui turėjo atrodyti, kad jis rado atsakymą į problemą, varginančią senstančius autokratus visame regione: kaip pasitraukti iš posto, nerizikuojant sulaukti atpildo. Vladimiras Putinas ir kiti neabejotinai į šią situaciją žiūrėjo su susidomėjimu.

Tačiau praėjusią savaitę N. Nazarbajevui teko susidurti su karčia realybe: įvairiuose Kazachstano miestuose griuvo jį aukštinusios statulos, o žmonės skandavo „senį lauk“.

Socialinės problemos, skurdas ir valdžios godumas privertė šalies gyventojus masiškai išeiti į gatves ir taip pasakyti „ne“ ilgamečio šalies lyderio režimui, kurį jis manė esant nepajudinamą. Nepadėjo ir tai, kad milžiniškas sukauptas turtas dešimtmečius buvo kruopščiai slepiamas.

Milžiniškos vilos užsienyje

„Nazarbajevo elitas sukaupė neįtikėtinus turtus ir sugebėjo tai nuslėpti. Elitas tikrai daug lėšų investavo į Nursultaną ir Almatą“, – Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) diskusijoje teigė VU Azijos ir transkultūrinių studijų instituto lektorius Fabio Belafatti.

Turtus N. Nazarbajevo šeima investavo ir užsienyje.

Vakarų teisininkai ir patarėjai padėjo po Sovietų Sąjungos griūties susikūrusiam naujajam Kazachstano elitui ir N. Nazarbajevui investuoti į Londono dvarus ir Šveicarijos vilas. Manoma, kad jo dukrai ir anūkui vien Londone priklauso turto už 95 mln. eurų.

Portalas „Radio Free Europe / Radio Liberty“ dar 2020 metais paviešino tyrimą, kuriuo užfiksavo milžiniškus N. Nazarbajevo šeimos turtus užsienio šalyse.

Šiferio gontais, mansardiniais stogais, korintiškosiomis kolonomis papuoštos vilos, pavėsinės ant išpuoselėtos vejos su vaizdu į Juros kalnus, prieplaukos, kuriose ilsisi motorinės valtys ir baidarės – tokiais ir panašiais turtais disponuoja ilgamečio Kazachstano autokrato šeima.

RFE / RL nustatė, kad per 20 metų N. Nazarbajevo šeimos nariai ir artimieji įsigijo mažiausiai 690 mln. eurų vertės nekilnojamojo turto Europoje ir JAV. Į šį skaičių įtraukta dalis nekilnojamojo turto, kuris nuo tada buvo parduotas, įskaitant daugiamilijoninės vertės butus JAV, kuriuos įsigijo N. Nazarbajevo brolis Bolatas.

„Sistema tokia trapi. Politinė ekonomika, kurią sukūrė N. Nazarbajevas, sukurta ant vieno žmogaus“, – dar 2020 metais sakė Londone gyvenanti konsultantė ir Vidurio Azijos politikos tyrinėtoja Kate Mallinson.

Jo giminaičiai ir artimiausi sąjungininkai „apsidraudė nuo lažybų dėl ateities, nežinodami, kas atsitiks, todėl jiems teko išleisti turtą už šalies ribų“, – RFE / RL pridūrė M. Mallinson.

Seniausios ir didžiausios Kazachstano žmogaus teisių organizacijos vadovas Jevgenijus Žovtis sakė, kad „sunku atskirti Vyriausybę nuo [Nazarbajevų] šeimos“ ir „sunku pasakyti, kaip bus Kazachstane“ po N. Nazarbajevo mirties.

„Negalite pasikliauti apsauga nuo teisinės valstybės, kai tokia politinė sistema“, – sakė J. Žovtis.

Vakarų pagalba

N. Nazarbajevas ilgą laiką buvo laikomas vienu lanksčiausių ir apsukriausių regiono autokratų. Ilgametis Kazachstano lyderis gimė dar 1940 metais, o iškilo kaip vietos Komunistų partijos narys.

Kazachstano valstiečių sūnus baigė technikos mokyklą Ukrainos Kiamianskės mieste, vėliau dirbo Karagandos plieno gamykloje.

1962 metais N. Nazarbajevas įstojo į Komunistų partiją, o 1979-aisiais tapo Kazachstano politbiuro nariu.

Vėliau jis tapo Kazachstano ministrų tarybos vadovu, o 1990 metais – sovietinės Kazachstano respublikos vadovu.

N. Nazarbajevas kritikavo bendražygių bandymus 1991 metais nuversti SSRS sekretorių Michailą Gorbačiovą ir taip pačiais metais pasitraukė iš politbiuro.

Vėliau Kazachstanui tapus nepriklausoma valstybe jis tapo šalies prezidentu ir poste praleido 29 metus.

20 amžiaus paskutiniame dešimtmetyje jam pavyko išvengti didesnių smurto protrūkių savo šalyje, skirtingai nei kaimynams Uzbekijoje, Turkmėnijoje ar Kirgistane.

Kai 2011 metais Kazachstane kilo kruvini protestai ir buvo nužudyta 16 civilių, jis paprašė tuomečio Jungtinės Karalystės premjero Tony Blairo patarimo, kaip numalšinti įtampą.

Po Kazachstano nepriklausomybės jis nubrėžė „subtilų geopolitinį kursą“, išlikdamas draugiškas Rusijai, taip pat palaimindamas Vakarų lyderius ir energetikos kompanijas, kurios užmerkė akis į demokratijos trūkumą ir sutelkė dėmesį į pelningų sutarčių sudarymą.

N. Nazarbajevas dar kartą į save dėmesį atkreipė 2010 metais, įsakęs mokslininkams sukurti jaunystės eliksyrą.

Galiausiai jis susitaikė su žmogaus senėjimo procesu ir 2019 metais paskelbė pasitraukiantis, nors ir toliau išlaikė įtaką valstybėje.

Šeima pabėgo?

Neramumams Kazachstane rimstant N. Nazarbajevas, jo artimi bendražygiai ir šeimos nariai, atrodo, suvokia, kokia niūri ateitis jų laukia, rašo „Radio Free Europe / Radio Liberty“.

Ar N. Nazarbajevo era Kazachstane išties baigiasi, sausio 11 dieną per parlamento sesiją, regis, atsakė K.-Ž. Tokajevas, kai įsakė nutraukti bet kokį valstybinį verslą su didžiule atliekų ir perdirbimo įmone, susijusia su jauniausia N. Nazarbajevo dukra Alija.

„Verslininkams ir apskritai visuomenei kyla daug klausimų dėl bendrovės „Operator ROP“ veiklos“, – sakė K.-Ž. Tokajevas.

„Operator ROP“ yra perdirbimo monopolija, įkurta 2015 metais.

Kazachstano prezidentas K.-Ž. Tokajevas pranešė, kad panašaus likimo sulauks ir kitos bendrovės, artimai susijusios su buvusiu šalies autokratu.

N. Nazarbajevo atstovas spaudai dar sausio 9-ąją tikino, kad buvęs prezidentas savo noru pasitraukė iš Valstybės saugumo tarybos sekretoriaus pareigų, nors niekas kitas Kazachstano Vyriausybėje to nepatvirtino.

Keblią N. Nazarbajevo šeimos ir bendražygių padėtį rodo ir užsienio tyrėjų paskelbta informacija, esą jie dingo iš šalies.

Kirgizijos portalas 24.kg sausio 12 dieną pranešė, kad pagarsėjęs N. Nazarbajevo brolis Bolatas ankstų sausio 6-osios rytą automobiliu atvyko į Kirgiziją, o vėliau tą pačią dieną išskrido iš Biškeko į Dubajų.

Sausio 4-ąją, praėjus dviem dienoms nuo protestų pradžios, tyrimų portalas „Bellingcat“ susekė „privatų lėktuvą „Bombardier Challenger 604“, skrendantį iš Almatos į Ženevą“.

„Bellingcat“ teigė, kad „šio orlaivio ankstesnių skrydžių įrašai rodo keliones į kelias Europos šalis, Rusiją, Maldyvus ir Dubajų“.

„Akivaizdu, kad situacija ir protestai šalyje sustiprino prezidentą K.-Ž. Tokajevą. Dabar jis sodina savo žmones į valdžios postus ir tapo Valstybės saugumo tarybos vadovu, todėl tam tikra prasme tai N. Nazarbajevo eros pabaiga“, – „Al Jazeera“ sakė Almatos žmogaus teisių gynėjas J. Žovtis.

Tačiau, pasak jo, tai nereiškia, kad N. Nazarbajevui reikės pasitraukti iš šalies.

„Nebūtinai tiesa, kad buvęs prezidentas pasitrauks ar bus teisiamas, ar kad jo artimi bendražygiai bus nustumti į šalį ir praras ekonominę bei politinę galią. Tai tik reiškia, kad pastaruosius 30 metų egzistavusi sistema pamažu keičiasi“, – savo nuomonę dėstė J. Žovtis.

„Sunku pasakyti, kas bus toliau, bet akivaizdu, kad prezidentas K.-Ž. Tokajevas tampa nepriklausoma ir stipria figūra“, – pridūrė žmogaus teisių gynėjas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt