Naujienų srautas

Pasaulyje2016.07.27 20:25

Popiežius Pranciškus atvyko į Lenkiją, tardamas, kad pasaulis kariauja

Į Lenkiją, kur tęsiasi Pasaulio jaunimo dienos, trečiadienį atvyko popiežius Pranciškus.  

Popiežius Pranciškus trečiadienį lėktuvu atvyko iš Romos į Lenkiją, kurioje lankysis penkias dienas ir kurioje šimtai tūkstančių maldininkų susirinko į 2016 metų pasaulio jaunimo dieną.

79-erių Pranciškaus lėktuvas iš Romos Fjumičino oro uosto pakilo 14 val. 13 min. (15 val. 13 min. Lietuvos) laiku, o apie 16 val., anot lenkų žinasklaidos, jau nutūpė Krokuvos oro uoste, kur jį pasitiko prezidentas Andrzejus Duda su žmona Agata Kornhauser-Duda.

Savaitgalį Lenkijoje vyks kulminaciniai renginiai ir baigiamosios mišios, kurias aukos popiežius. Organizatoriai skaičiuoja, kad į renginius, kurie truks iki sekmadienio, atvyks iki dviejų milijonų žmonių. 

Po pastaruoju metu kelias Europos šalis sudrebinusių išpuolių imtasi griežtų saugumo priemonių. Renginio saugumu rūpinasi beveik 40 tūkstančių policininkų ir kitų pareigūnų. Lenkijos policija Pasaulio jaunimo dienų išvakarėse sulaikė irakietį, įtariamą planavus išpuolį. Jis lankėsi Krokuvoje ir Lodzėje.

Jaunimo festivalį, pramintą „katalikų vudstoku“, aptemdė brutalus pagyvenusio kunigo nužudymas antradienį per mišias Prancūzijos šiaurėje; kaltę prisiėmė džihadistai.

Komentuodamas prancūzų kunigo nužudymą, Pranciškus lėktuve jį lydėjusiems žurnalistams pasakė, kad pasaulis kariauja, bet tai nėra „religijų karas“.

„Tikrasis žodis yra karas ... taip, tai karas. Šis šventas kunigas mirė kaip tik tuo metu, kai meldėsi už visus bažnyčioje“, – sakė popiežius.

„Noriu tik paaiškinti, kai aš kalbu apie karą, aš tikrai kalbu apie karą ..., interesų karą, dėl pinigų, išteklių... Aš nekalbu apie religijų karą, religijos nenori karo. Kiti nori karo“, – pabrėžė jis.

„Žodis, kurį girdime dažniausiai, yra nesaugumas. Tačiau tikrasis žodis yra karas ... taip, tai karas. Pasaulis kurį laiką kariavo fragmentuotą karą; vienas buvo 1914-aisiais, kitas -1939–1945-aisiais, o dabar šis“, – priminė jis Pirmąjį ir Antrąjį pasaulinius karus.

Didžiausias krikščioniškas jaunimo renginys 

Pasaulio jaunimo dienos – kas trejus metus vykstantis katalikų bažnyčios renginys. Lenkijoje jos vyksta antrą kartą –1991 m. Pasaulio jaunimo dienos buvo surengtos Čenstakavoje. Pastarąjį kartą Pasaulio jaunimo dienos vyko Rio de Žaneire 2013 metais.

Kreipimąsi į tūkstančius jaunuolių, susirinkusių Buonios laukymėje Krokuvos viduryje, mišias aukojantis pradeda itališkai, kaip kalbama Vatikane, vėliau ilgametis Jono Pauliaus II pagalbininkas kreipiasi kuo daugiau kalbų, siekdamas, kad visi susirinkę pasijustų kaip namuose.

Šimtams tūkstančių susirinkusių katalikų saugoti sukviesta 40 000 pareigūnų, laikinai grąžinta sienų su kaimynėmis iš Europos Sąjungos kontrolė. Lenkų pasieniečiai šiuo metu netgi negali išeiti vasaros atostogų, tačiau nebijoti krikščionius skatinusio Jono Pauliaus II gimtinėje iki sekmadienio vyksiančiose Jaunimo dienose svarbiausia žinia vis dėlto – palaimintieji gailestingieji: jie susilauks gailestingumo.

Šiame katalikų bažnyčios renginyje dalyvauja ir per pusantro tūkstančio jaunuolių iš Lietuvos. Į Lenkiją negalėję vykti lietuviai šeštadienį rinksis Vilniuje, prie Baltojo tilto, kur bus tiesiogiai iš Krokuvos transliuojamas susitikimas su popiežiumi.

L. Walesa nedalyvaus susitikime su popiežiumi

Garsusis Lenkijos kovotojas už savo tėvynės laisvę Lechas Walesa trečiadienį pareiškė nedalyvausiąs susitikime su popiežiumi Pranciškumi, nes kvietimą iš prezidento ir vyskupijos gavęs per vėlai.

„Nebegaliu pakeisti savo planų“, parašė savo paskyroje feisbuke pamaldus katalikas L. Walesa, dar pridurdamas, kad turi iš anksto planuotą kitą susitikimą už 300 kilometrų nuo Čenstakavos, kurią Pranciškus aplankys ketvirtadienį.

L. Walesa dar feisbuke pateikė prezidento ir vyskupijos atsiųstus kvietimus, kurie buvo gauti antradienį.

Prezidentas Andrzejus Duda yra glaudžiai susijęs su valdančiąja partija „Įstatymas ir teisingumas“ (PiS), kuriai vadovauja Jaroslawas Kaczynskis, seniai aršus L. Walesos kritikas.

J. Kaczynskis abejoja L. Walesos vaidmeniu, kai buvo deramasi dėl taikaus perėjimo iš komunistinio režimo į demokratinį kapitalistinį Lenkijoje 1989 metais.

Daugelio istorikų nuomone, būdamas profesinės sąjungos „Solidarumas“ lyderiu, L. Walesa anuomet buvo pagrindinė figūra tame pereigos procese.

Tuo tarpu J. Kaczynskis tvirtina, kad jis ir jo brolis Lechas Kaczynskis taip pat prisidėjo prie „Solidarumo“ pergalės prieš komunizmą.

Tad L. Walesos santykiai su J. Kaczynskiu, PiS partija ir prezidentu A. Duda yra įtempti arba net sarkastiški.

Laivų statyklos elektrikas L. Walesa pelnė Nobelio taikos premija 1983 metais už vadovavimą „Solidarumui“.

1989 metais jis tapo pirmuoju demokratiškai išrinktu Lenkijos prezidentu.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi