Pasaulyje

2020.08.09 11:14

Šimtai baltarusių Vilniuje nebegalėjo balsuoti – pagal apklausą, dauguma palaiko Tichanovskają

atnaujinta 21.07
Milena Andrukaitytė, BNS, Giedrius Vitkauskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.08.09 11:14

Lietuvoje gyvenantys Baltarusijos piliečiai sekmadienį balsuoja prezidento rinkimuose. Nuo ryto prie šalies ambasados Vilniuje nusidriekė baltarusių eilė, norint atiduoti balsą prezidento rinkimuose tenka pastovėti ir po porą valandų. Baltarusijos opozicijos rėmėjai baiminasi, kad dėl lėtai slenkančios eilės ne visi gali spėti balsuoti

Dėl griežtos patikros ir koronaviruso grėsmės, balsuoti į Baltarusijos ambsados patalpas įleidžiama po du. Tačiau rinkėjų apklausą organizuojantys aktyvistai sako, kelių šimtų metrų eilė susidarė ne tik dėl to. Stebimas, kaip niekad didelis Lietuvoje gyvenančių baltarusių aktyvumas.

Prie ambasados esantis LRT TELEVIZIJOS žurnalistas Giedrius Vitkauskas teigia, kad apie 400 baltarusių nespėjo atiduoti savo balso iki 20 val., kai buvo užvertos balsadėžės. Taip nutiko dėl to, kad iki pietų į ambasadą balsuoti buvo įleidžiama po du žmones, popiet – tik po vieną. Taip ir kitomis priemonėmis ambasados darbuotojai bandė apsunkinti galimybę baltarusiams atlikti pilietinę pareigą.

Aktyviausias piketas vyksta prie ambasados Maskvoje – čia protestuoja apie 2 tūkst. baltarusių, kurie nespėjo sudalyvauti rinkimuose, nurodo „Meduza“.

Rinkėjų apklausos iniciatorė Marija Piatačenka nurodo, kad stebėtojus ambasados darbuotojai bandė išprašyti iš pastato ir dabar jie negali stebėti balsų skaičiavimo proceso.

Vis tik, Vilniuje atlikta rinkėjų apklausa rodo, kad už A. Lukašenką balsavo apie 13 proc. baltarusių, už S. Tichanovskają – apie 65 procentai.

Nespėję sudalyvauti rinkimuose, baltarusiai Vilniuje reiškia savo nepasitenkinimą – surengė piketą, kuriame plevėsuoja istorinės vėliavos, aidi skanduotės.

Lietuvos baltarusiai balsuoja – nori parodyti tikrąją padėtį, o ne oficialius Minsko skaičius

„Jie dirba pakankamai lėtai. Tai dėl to mes nežinome, kiek mes negalime suprognozuoti kiek žmonių ateis. Manome, kad prabalsuos apie 30 žmonių per valandą plius nėra tokių įstatymų, kad jeigu žmogus atėjo iki 20 valandos jis turi teisę balsuoti. Tai kiek žmonių prabalsuos iki 20 valandos, tiek ir bus“, – sako rinkėjų apklausos iniciatorė Marija Piatačenka.

Vilniuje balsuojančių rinkėjų apklausos savanoriai BNS informavo, kad per valandą vidutiniškai balsuoja 60 žmonių, todėl prognozuoja, kad visi laukiantieji eilėje iki balsavimo pabaigos 20 val. nespės balsuoti.

BNS sekmadienio vakarą prie ambasados kalbinti žmonės teigė laukiantys ne vieną ir ne dvi valandas, kai kurie sakė neabejojantys, kad balsuoti jiems nepavyks. Vilniuje balsuojančių rinkėjų apklausos savanoriai BNS informavo, kad per valandą vidutiniškai balsuoja 60 žmonių, todėl prognozuoja, kad visi laukiantieji eilėje iki balsavimo pabaigos 20 val. balsuoti nespės.

Nuo 16 valandos eilėje stovintis jau dešimtmetį Vilniuje gyvenantis ir čia vertėju dirbantis Andrejus Savinkovas BNS pripažino, kad atėjęs papuolė jau į eilės vidurį, nes jam vietą buvo užėmęs nuo 11 valandos eilėje laukiantis draugas. Nepaisant to, abu vyrai sakė balsuoti nesitikintys.

„Reikėtų klausti ambasados, kodėl jie taip lėtai leidžia žmones balsuoti rinkimuose, kurie, kaip žadėjo Baltarusijos prezidentas, turėtų būti sąžiningi“, – piktinosi A. Savinkovas.

Jo teigimu, savo balsą jis ketino atiduoti opozicijos kandidatei Svetlanai Tichanovskajai.

„Mes atėjome čia palaikyti Baltarusiją ir laisvus rinkimus. Matote, kiek daug susirinko norinčių balsuoti baltarusių, mūsų bendruomenė nebegali kentėti jau 26 metus šalį valdančio Lukašenkos. Nesuvokiame, kad kad XXI amžiuje žmogus valdžioje gali būti net 26 metus“, – BNS sakė balsuoti nespėjęs Lietuvos ir Baltarusijos pilietybę turintis Dmitrijus Kapsukas.

Jis pabrėžė, Lietuva baltarusiams yra puikus pavyzdys, kaip reikia eiti demokratijos keliu.

„Mes dėkojame Lietuvai už galimybę čia būti, atstovauti savo interesams. Tikimės, kad šie rinkimai pakeis žmonių nuomonę, nes jų rezultatai yra aiškus iš anksto, kaip sakoma, svarbu ne kas balsuoja, svarbu kas skaičiuoja. Bet mes tikimės, kad vis daugiau Baltarusijos žmonių suvoks, kad taip gyventi nebeįmanoma“, – tvirtino D. Kapsukas.

Iš anksto Baltarusijos prezidento rinkimuose Lietuvoje balsavo apie 200, prognozuojama, sekmadienį ateis dukart tiek.

Baltarusijos centrinės rinkimų komisijos pirmininkė Lidija Jermošina pareiškė, kad balsuoti laukiančių žmonių eilės yra „sąmoninga provokacija“, kurią sukūrė buvusio kandidato suimto Viktoro Babarykos štabas.

Nerimaujant, kad iki 20 val. visi atiduoti savo balso nespės, eilėje vieni kitus ragina paskubėti. Dauguma sako, prie balsadėžės tikrai neužtruks, jų apsisprendimą išduoda balta apyrankė – norinčiųjų permainų šalyje – to paprašė pagrindinė Aliaksandro Lukašenkos varžovė Svetlana Tsichanovskaja.

„Mes turime juostelę – baltoji laisvė, ir kaukę – už Svetlaną. Čia kiekvieno pasirinkimas, mes išsirinkome savo prezidentą“, – sako viena moteris.

„Mano tėvai gyvena Baltarusijoje, norėčiau, kad jie gyventų geriau“, – teigia kita baltarusė.

Kai kurie sako, ir patys grįžtų į gimtinę, jei tik padėtis pasikeistų. Vilties nedaug, bet balsuoti šiandien ateina ir dėl balsų klastojimo anksčiau į rinkimus nėję

„Apie 80 proc. pažįstamų niekada neidavo balsuoti, nes beprasmiška. Dabar nutariau palaikyti tuos, kurie nebijo Baltarusijoje rengti protestų“, – sako vienas vyriškis.

„Gauname inforamcijos, kad Baltarusijoje planuoja išjungti ne tik internetą, bet ir telefoninį ryšį. Labai nermauju dėl savo šeimos“, – baiminasi kitas vyras.

„Užsivelki ne tos spalvos marškinėlius ir jau gali sulaikyti. Kitokią nuomonę išgirs kam reikia ir viskas – tu nepatikimas žmogus, tau jau galima rankas laužyti. Valstybė Europoje, o elgiamasi, kaip Šiaurės Korėjoje“, – apibendrina kita baltarusė.

Kantriai eilės laukianti 40 metų Lietuvoje gyvenanti Natalija perspėja, kad Baltarusijos laukia blogi laikai: „Greičiausiai bus Maidanas, kurį ruošia tiek valdžia, tiek opozicija. Baltarusijai dėl to bus tik blogiau. Todėl jai reikia būti su Rusija. Bet kokia kaina, kad ir bendroje sąjungoje. Tai vienintelė Baltarusijos galimybė išlikti.“

Baltarusijos opozicijos remėjai žada dar sekmadienio vakarą paskelbti rinkėjų apklausą. Iniciatyva vyksta daugiau nei 20 šalių, ir rezultatai, anot aktyvistų, atskleis tikrąsias rinkėjų nuotaikas, ir greičiausiai skirsis nuo skelbiamų Minske suskaičiuotų balsų. Pačioje Baltarusijoje rinkėjų apklausa draudžiama.

Balsuoja nuo 8 val. ryto

Kaip BNS informavo Baltarusijos atstovybėje, balsavimas ambasados patalpose sostinėje vyksta nuo 8 val. ryto iki 20 val. vakaro.

Per šią savaitę anksčiau vykusį išankstinį balsavimą savo valią rugpjūčio 4–6 dienomis buvo pareiškę 88 žmonės.

Rinkiminę apklausą Vilniuje vykdantys savanoriai teigia, kad balsuoti Baltarusijos ambasadoje yra užsiregistravę per 400 žmonių.

Migracijos departamento duomenimis, Lietuvoje leidimą gyventi šiuo metu turi 21 tūkst. 131 Baltarusijos pilietis, penkiems iš jų suteiktas prieglobstis.

Beveik tris dešimtmečius valdžioje esantis 65-erių Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka per šį sekmadienį vykstančius rinkimus siekia užsitikrinti galimybę dirbti valstybės vadovo poste šeštą kadenciją, šalyje augant visuomenės pykčiui dėl jo valdymo.

A. Lukašenkos režimas artėjant balsavimui ėmėsi griežtų veiksmų prieš opoziciją – buvo sulaikyta daugybė protestuotojų ir dalis siekusiųjų tapti kandidatais.

Taip pat skaitykite