Pasaulyje

2020.08.07 19:47

Sandalai ir kojinės – mados ir patogumo klausimas jau nuo romėnų laikų

LRT.lt2020.08.07 19:47

Kojinių ir basučių derinimas šiais laikais yra vyraujanti mados tendencija. Tačiau net ir tuomet, kai šis derinys buvo laikomas griežčiausiu mados tabu, vokiečiams į tai buvo visiškai nusispjauti. „Deutsche Welle“ siūlo gilesnę šio stereotipo ir giliai Vokietijoje įsišaknijusios tradicijos avėti baisius sandalus analizę. 

Mūvėjimas kojinėmis avint basutėmis dar visai neseniai buvo nedovanotina stiliaus ir mados klaida. Kritikai tai aiškino paprastai: jei pakankamai karšta, kad rinktumėtės avėti sandalus, tai kam dar mautis kojines? Tuo labiau, kad tokia kombinacija visiškai neapsaugo nuo lietaus ar purvo.

O juk daugeliui žmonių iš basučių kyšančios kojinės tiesiog bado akis.

Tačiau daugelį metų saujelė vokiečių visiškai nekreipė dėmesio į visuotines pašaipas dėl to, kad baltas kojines derina prie senovinio stiliaus odinių sandalų.

Visgi šie vokiečiai nebuvo vieninteliai, pasirinkę tokį įvaizdį – jis buvo paplitęs visame pasaulyje paprastai tarp vyresnio amžiaus žmonių, nekreipiančių dėmesio į pagrindinius mados įsakymus. Tačiau tik Vokietijoje šis įprotis virto tradiciniu vis dar gyvuojančiu stereotipu: pavyzdžiui, „Deutsche Welle“ karikatūrų serijoje „Tai taip vokiška“ dailininkas Miguelis Fernandezas taip pat atkreipia dėmesį į šią klišę.

Todėl vertėtų kiek plačiau paanalizuoti šį kultūrinį fenomeną. Ar vokiečiai iš tiesų stovi prie šio anksčiau taip griežtai mados policijos drausto reiškinio ištakų?

Mados pionieriai nuo seniausių laikų

Internetas nedaug ką gali pasakyti apie šios teutonų klišės susiformavimą. „Wikipedijoje“ galima rasti įrašą apie „Kojines ir sandalus“ anglų ir keliomis kitomis kalbomis, tačiau į vokiečių kalbą jis kol kas nėra išverstas, rašo „Deutsche Welle“.

Jame teigiama, kad ankstyviausias dokumentuotas įrašas, minintis kojinių ir sandalų derinimą, rastas tarp senovės Romos laikų archeologinių radinių Šiaurės Jorkšyre, Anglijoje. Ten aptikto sandalo analizė parodė, kad prieš 2 tūkst. metų gyvenusiems romėnams ši mados tendencija nebuvo svetima.

19 a. vienoje iš Egipte rastų palaidojimo vietų buvo atkastos romėniško-egiptietiško stiliaus kojinės su perskyra tarp didžiojo ir likusių pirštų, pritaikytos mūvėti avint sandalais. Buvo paskaičiuota, kad šios nuo 1900 m. „Viktorijos ir Alberto“ muziejuje Londone saugomos kojinės buvo pagamintos maždaug 4–5 a.

Kaip pastebi Hamburge įsikūrusio HAW universiteto profesorė, mados istorikė Birgit Haase, japonai taip pat buvo ištobulinę savitą šio derinio stilių. 15 a. išpopuliarėjusios tradicinės tabi kojinės buvo specialiai pritaikytos mūvėti avint sandalais. Ir vyrų, ir moterų dėvimos skirtinguose kontekstuose jos vis dar yra sudedamoji, pavyzdžiui, tradicinėje arbatos gėrimo ceremonijoje dėvimo oficialaus tautinio kostiumo dalis.

Klišę įtvirtino vokiečiai turistai

Reikia pasakyti, kad vokiečių tautinio kostiumo variantuose kojinių ir sandalų derinio nėra, net ir turint omenyje tai, kad odines kelnes vyrai derina su kojinėmis iki kelių.

Internetinio leidinio „Vogue Germany“ mados skyriaus vadovė Lena Saemann svarsto, kad greičiausiai šį įvaizdį išpopuliarino vokiečių turistai. „Jie kopia į kalnus mūvėdami puskojines ir avėdami kelioniniais sandalais, tuo labai stebindami Pietų Europos gyventojus“, – sakė ji „Deutsche Welle“.

Daugelį metų vokiečiai yra laikomi labiausiai keliaujančia tauta pasaulyje, tačiau net ir kelionėse jie nori jaustis patogiai, „kaip namuose“, todėl, anot L. Saemann, renkasi kambarines šlepetes primenančią avalynę.

Mados redaktorė taip pat pažymi, kad „vokiečiai mėgsta būti pasiruošę bet kokioms situacijoms. Jie visuomet renkasi funkcionalius drabužius, dažnai derina juos pagal situaciją. O kojinės, apsimautos aunantis kelioninius sandalus, greičiausiai padeda apsisaugoti nuo pūslių ir nuospaudų“.

Mados istorikė Birgit Haase pateikia dar vieną praktišką šio derinio savybę: kojinės padeda apsaugoti pėdas nuo prakaitavimo odiniuose sandaluose, tad šis derinys nėra jau toks visai kvailas kaip galėtų pasirodyti iš pirmo žvilgsnio, rašo „Deutsche Welle“.

Įsišaknijusi sandalų tradicija

Nors ir nėra aišku, kada klišė apie kojines, derinamas prie sandalų, pradėta sieti su vokiečiais, Vokietija gali pasigirti dokumentuota ilgamete sėkmingos ortopedinės avalynės gamybos tradicija.

„Birkenstock“ neabejotinai yra viena iš pasaulyje pirmaujančių šios srities įmonių. Vokiečių batsiuvys Johannas Adamas Birkenstockas šeimos verslą pradėjo dar 1774 m. Pirmieji šios bendrovės batai su kamštiniu vidpadžiu buvo pradėti gaminti 1945 m., o pirmasis modelis, primenantis populiariuosius šiandieninius „Birkenstock“ sandalus, pasirodė 1964 m.

Bendrovės avalynę išpopuliarino vokiečių ir amerikiečių dizainerė Margot Fraser. 1966 m. ilsėdamasis vienoje iš Vokietijos SPA, ji atrado, kokie patogūs gali būti „Birkenstock“ sandalai. Septintajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje M. Fraser pradėjo jos pardavinėti Kalifornijoje, kur šis apavas labai išpopuliarėjo tarp hipių.

Devintajame dešimtmetyje dizainerė šį prekės ženklą Amerikoje pavertė multimilijoniniu verslu. Šiandien Šiaurės Amerikoje kojinių ir basučių derintojai paprastai yra laikomi Vakarinės pakrantės reiškiniu, švelniai išjuoktu, pavyzdžiui, televizijos seriale „Portlandia“ ir nesuskaičiuojamuose memuose.

Neseniai išpopuliarėjo dar vieni vokiški ortopediniai sandalai su kamštiniu padu. „Wörishofer“ buvo sukurti penktame praėjusio amžiaus dešimtmetyje Bavarijos kurortiniame miestelyje Bad Verishofene.

Kai 2010 m. juos avinčios buvo pastebėtos tokios Holivudo žvaigždės kaip Kirsten Dunst ar Maggie Gyllenhaal, „Wörishofer“ pakliuvo į baisių, bet madingų batų sąrašą, kur jau puikuojasi tokių prekės ženklų kaip „Birkenstocks“, „Crocs“ ir „Ugg“ avalynė.

Tuo tarpu vokiečių sportinės avalynės gigantas „Adidas“ sukūrė dar vienus kultinius sandalus. Reaguojant į sportininkų poreikį avėti patogią avalynę persirengimo kambariuose ar dušuose, 1963 m. pasirodė įsispiriamos šlepetės „Adilette“. Ortopediniu guminiu padu ir juostuotu viršumi išsiskiriantis modelis netruko iš baseinų paplisti ir į gatves kur taip pat neretai avimas mūvint kojines, rašo „Deutsche Welle“.

Ar esate pakankamai naujamadiškas?

„Šiandien Berlyno gatvėse ant kiekvieno kampo gali sutikti jaunuolių, atrodančių tarsi būtų anų vokiečių turistų reinkarnacija: šortai, žvejo kepurė, puskojinės ir kelioniniai sandalai“, – sako L. Saemann.

Pastaruosius keletą metų nesuskaičiuojamuose gyvenimo būdo žurnaluose vis pasirodo straipsnių, kuriuose teigiama, kad buvęs tabu šiuo metu yra naujausia mados tendencija. Pagrindinis tokio stiliaus privalumas – visiems gerai matomos brangios dizainerių kurtos kojinės ir paslėpti kiek mažiau išvaizdūs kojų pirštai.

Nuo 2010 m. tokie mados namai kaip „Miu Miu“, „Wood Wood“ ir „Vetements“ podiumu žingsniuoti modelius paleidžia apmovę juos kojinėmis ir apavę basutėmis. Šis derinys ypač išpopuliarėjo tarp hipsterių, kurie, įkvėpti antistiliaus (angl. normcore) ir ironijos, tyčia renkasi „nefainus“ įvaizdžius.

Kaip pastebima, šį derinį propaguoja ir ne viena aukščiausios klasės žvaigždė, pradedant Justiun Bieberiu ir baigiant Tyleriu, the Creator, arba pradedant Mary-Kate ir Ashley Olsen ir baigiant M.I.A.

Tačiau ar iš tiesų visiems pavyksta šis aukštosios mados prekės ženklų, ironiškųjų hipsterių ar ekscentriškų žvaigždžių triukas? Kojinių ir sandalų derinys ir toliau greičiausiai išliks nenuilstančių diskusijų objektu, nors jį išpopuliarinusiems vokiečių turistams šie ginčai nė motais.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.