Pasaulyje

2020.07.15 09:56

Užsienio studentai JAV gali atsipūsti – paskaitoms vykstant nuotoliniu būdu, jie nepraras vizos

Ieva Balsiūnaitė, LRT RADIJO laida „60 minučių“, LRT.lt2020.07.15 09:56

Jungtinių Valstijų prezidento Donaldo Trumpo administracija atšaukė sprendimą uždrausti šalyje likti užsienio studentams, jei visos jų studijos rudenį dėl koronaviruso krizės bus perkeltos į internetą.

Vienas televizijos CNN kalbintas šaltinis teigia, kad sprendimo atsisakyta reaguojant į daugelio Jungtinių Valstijų universitetų skundus. Kitas šio kanalo šaltinis tvirtina, kad sprendimas visgi galios naujiems studentams, kurie dar nėra atvykę į Ameriką. Baltieji rūmai kol kas išsamiau šios temos nekomentuoja.

Studentai išsigando

Jungtinėms Valstijoms paskelbus, kad neleis šalyje likti užsienio studentams, jei jų studijos rudenį dėl pandemijos bus perkeltos į virtualią erdvę ir vyks nuotoliniu būdu, ši žinia daugelį studentų paliko nežinioje, jiems buvo pasiūlyti du variantai – išvykti iš šalies arba pakeisti studijų vietą – stoti į universitetus, kuriuose paskaitos vyksta auditorijose.

„Yra tikrai nemažai mano draugų, tiek iš Lietuvos, tiek iš kitur, kurie dėl šitos reformos atsidūrė labai sudėtingoje situacijoje. Daugelis jų yra ganėtinai nepatenkinti, sakykim, švelniai išsireiškus. Ir nusivylę tokiu valdžios sprendimu, kuris yra nepaneigiantis tų visų baimių, kad Trumpo administracija yra linkusi į izoliaciją, kad nevertina visiškai tos kooperacijos su pasauliu ir Amerikos gebėjimo ir tradicijos pritraukti tuos protus šviesiausius iš užsienio“, – prieš Baltųjų Rūmų nuosprendį LRT RADIJUI pasakojo Jonas Kavaliauskas, Jeilio universiteto ekonomikos ir kompiuterių mokslų studentas.

Gyventi Venesueloje taip pat reikštų susidurti su maisto trūkumu, pavyzdžiui, dabar galiu tiesiog nueiti į kavinę ir ką nors nusipirkti. Taigi išvykimas ar deportacija mane pastatytų į labai nelygiavertę poziciją su kitais studentai“, sako studentas iš Venesuelos.

Jis pridūrė, kad jo ši situacija labai negąsdina, nes mokytis Lietuvoje nuotoliniu būdu turi geras sąlygas. Kaip bebūtų, studentai, atvykę iš sudėtingesnes sąlygas turinčių šalių, susiduria su papildomais sunkumais. Pavyzdžiui, Harvarde yra studentų iš karo nualintos Sirijos, tokių šalių kaip Etiopija ar Venesuela.

„Tai tiesiog neįmanoma. Pavyzdžiui, tarp Venesuelos ir Jungtinių Valstijų nėra tiesioginių skrydžių. Grįžus į Venesuelą tektų susidurti su tuo, kad nuolat dingsta elektra, nėra patikimo interneto, kurį būtų galima naudoti studijoms. Venesueloje internetas vienas lėčiausių regione ir pasaulyje. Gyventi Venesueloje taip pat reikštų susidurti su maisto trūkumu, pavyzdžiui, dabar galiu tiesiog nueiti į kavinę ir ką nors nusipirkti. Taigi išvykimas ar deportacija mane pastatytų į labai nelygiavertę poziciją su kitais studentais“, – sakė studentas iš Venesuelos Raulis Romero.

Sukilo universitetų bendruomenė

Daug akademikų ir politikų šį D. Trumpo administracijos sprendimą sutiko itin kritiškai. Geriausi Jungtinių Valstijų universitetai nusprendė nesitaikstyti – Harvardo universitetas, Masačusetso technologijų institutas, Kalifornijos, Kolumbijos universitetai ir daug kitų Jungtinių Valstijų aukštojo mokslo institucijų pateikė ieškinius, skundžiančius šį Imigracijos ir muitinės tarnybos sprendimą.

Universitetams užsienio studentų praradimas atsilieptų finansiškai, nes daugiausia pajamų gaunama būtent iš užsienio studentų. Taip pat universitetai apeliuoja ir į studentų bei personalo sveikatą – organizuoti paskaitas auditorijose pernelyg pavojinga.

Pasak valstijų komercijos departamento, užsienio studentai šalies ekonomikai atnešė beveik 40 milijardų eurų. Kiekvienas metais Jungtinėse valstijose studijuoja apie milijoną užsienio studentų.

Savo ruožtu D. Trumpas į universitetų pasipriešinimą atsakė grasinimais peržiūrėti universitetų finansavimo bei atleidimo nuo mokesčių tvarką. Pasak ekspertų, D. Trumpo tikslas kuo greičiau gaivinti ekonomiką, dėl to ir universitetams daromas spaudimas.

„Šis sprendimas yra labai keistas. Trumpo administracija bando ekonomiką grąžinti į įprastas vėžes, sako, kad viskas yra gerai ir studentai gali grįžti į universitetus, nors aplink matome daug problemų. Dabar kiekvienas studentas turi įvertinti savo situaciją, pažiūrėti, ar jiems įmanoma likti valstijose. Tačiau čia mes turime itin sudėtingą padėtį, nes daug studentų negali į savo šalis grįžti dėl koronaviruso ribojimų. Jie gali įstrigti visai ne dėl savo kaltės“, – „Reuters“ naujienų agentūrai sakė Rosana Berardi, imigracijos teisininkė.

Pasak valstijų komercijos departamento, užsienio studentai šalies ekonomikai atnešė beveik 40 milijardų eurų. Kiekvienas metais Jungtinėse valstijose studijuoja apie milijoną užsienio studentų.

Galiausiai antradienio naktį užsienio žiniasklaida pranešė, kad Jungtinių Valstijų prezidento administracija atšaukė sprendimą uždrausti šalyje likti užsienio studentams, jei visos jų studijos rudenį dėl koronaviruso krizės bus perkeltos į internetą.