Pasaulyje

2020.05.20 10:47

Danija skelbia susitvarkiusi su koronavirusu: švelnina karantiną, bet tyrimų nemažina

Europoje Danija viena pirmųjų ir paskelbė karantiną, ir pradėjo jį švelninti. Šią savaitę suvaržymai dar labiau atpalaiduoti – atidaryti restoranai ir kavinės.

Šalies imunologai tikina, kad koronaviruso protrūkį suvaldyti padėjo greita reakcija ir centralizuotas atsakas. Koronavirusu šalyje užsikrėtė 11 tūkst. tūkstančių žmonių. COVID-19 nusinešė pusšešto šimto gyvybių.

Žinios. Danija skelbia apie nugalėtą koronavirusą: šią savaitę atidaryti restoranai ir kavinės

Danai po ilgų karantino savaičių kava jau mėgaujasi mieste. Atlaisvinus suvaržymus lankytojų kavinėse kol kas mažiau nei įprasta pavasario pabaigoje. Tačiau į miestą išėjusieji tikina, kad tai gaivaus oro gurkšnis.

„Taip gera. Esu labai laiminga, kad galiu ir vėl su draugais gerti kavą ir atsipalaiduoti išėjus iš namų“, – pasakoja Kopenhagos gyventoja Astrid Loje.

Danija karantiną pradėjo švelninti prieš mėnesį. Pirmoji Europoje atidarė mokyklas, leido smulkiajam verslui atnaujinti veiklą.

Imunologai tikina, kad šalis puikiai susitvarkė su epidemija, o sėkmės priežastis – greita reakcija.

Esminis žingsnis buvo tas, kad Danijoje, vos pastebėjus, jog virusas plinta ir šalies viduje, o ne tik įvežus, buvo paskelbtas karantinas beveik visuose regionuose bei įvairiuose sektoriuose, pavyzdžiui, mokyklose. Tai, kad žmonės buvo išsiųsti namo, ir yra sėkmingo infekcijos suvaldymo pagrindas.

Danija jau kovo 11 paskelbė karantiną. Tada šalyje uždrausti didesni nei 10 žmonių susibūrimai, uždarytos mokyklos, restoranai bei kavinės. Karantinas Danijoje paskelbtas anksti, bet buvo švelnesnis nei Italijoje ar Prancūzijoje.

Ekspertai tikina, kad sėkmingai viruso protrūkį pavyko suvaldyti ir dėl to, kad šalis gana nedidelė, o sprendimus priima nacionalinė, o ne regionų valdžia. Tad tos pačios taisyklės galioja visai valstybei.

„Skelbiant karantiną ar jį švelninant regionuose, gali pasitaikyti neatitikimų, ką leidžiama daryti, kam leidžiama grįžti į visuomenę. Šalyje centralizuotas valdymas, veiksmai koordinuojami, tai svarbu ir skelbiant suvaržymus, ir plečiant tyrimų pajėgumus, kai stebimas viruso plitimas“, – teigia imunologas Janas Pravsgaardas Christensenas.

Kopenhagos gyventojai spėlioja, kad galbūt prie sėkmingos pergalės prieš COVID-19 prisidėjo tautos mentalitetas

„Manau, Danijoje žmonės itin linkę laikytis taisyklių ir klausyti Vyriausybės nurodymų. Man atrodo, kad tai labai pagelbėjo, nes visi rimtai žiūrėjo į apribojimus ir atstumo laikymąsi“, – teigia Kopenhagos gyventoja Sydney Johanna Stevns.

Danijoje gyvena apie 6 mln. žmonių. Mirštamumo nuo COVID-19 rodiklis šalyje gana mažas: iš 100 tūkst. žmonių nuo koronaviruso infekcijos miršta maždaug devyni. Tai gerokai mažiau nei daugelyje Europos šalių. Pavyzdžiui, Švedijoje virusas, iš 100 tūkst. pražudo 35, Nyderlanduose – 33, o Italijoje – 52 žmones.

Suvaldžiusi viruso plitimą Danija tikina neprarandanti budrumo – dabar didina testavimo apimtis. Išsitirti gali kiekvienas norintis – gydytojo siuntimo nereikia. Siekiant suvaldyti žmonių srautus į klinikas danai kviečiami pagal amžiaus grupes. Šią savaitę išsitirti gali jaunuoliai nuo 18 iki 25 metų.

„Esu čia, nes noriu išsitirti. Noriu žinoti, ar esu užsikrėtęs COVID-19, ar ne. O gal jau buvau užsikrėtęs. Manau, labai gerai, kad galime išsitirti be savo gydytojo siuntimo“, – teigia moksleivis Sebastianas Helleris.

Danijos ligoninės ir mobiliosios klinikos per dieną gali atlikti 20 tūkst. koronaviruso testų.