Pasaulyje

2020.04.30 21:40

Griežtas Švedijos atsakas: uždaro visus Kinijos kalbą ir kultūrą skleidžiančius centrus

LRT.lt2020.04.30 21:40

Švedija ruošiasi uždaryti paskutinę Konfucijaus klasę, kurią administruoja Kinijos valdančiosios komunistų partijos atšaka, ir tapti pirmąja valstybe Europoje, užkirtusia kelią Kinijai naudotis tokio pobūdžio minkštosiomis galiomis, rašo „Radio Free Asia“ (RFA).

Švedijos radijo stotis „Radio Kaliber“ informavo, kad Konfucijaus klasė Falkenbergo vidurinėje mokykloje, kur aštuonerius metus buvo mokoma mandarinų kalbos ir kinų kultūros, netrukus bus uždaryta.

Mokykla pranešė neketinanti pratęsti sutarties, kai ši baigs galioti šio semestro pabaigoje.

Šis žingsnis buvo žengtas po to, kai buvo uždaryti visi Švedijos universitetuose veikę Konfucijaus centrai, kuriuose finansavo ir kuriems personalą bei programas parinkdavo Pekinas.

2013 m. pabaigoje Kinijos ministrų kabinetui ir Valstybės tarybai atskaitingas Konfucijaus institutų centras („Hanban“) administravo 548 Konfucijaus institutus ir 1193 Konfucijaus klases visame pasaulyje.

Stokholmo universitetas pirmasis atidarė Konfucijaus institutą dar 2005 m., tačiau po dešimtmečio jo veikla buvo nutraukta dėl Kinijos primygtinių reikalavimų kontroliuoti instituto darbą.

Švedijos Liuleo technologijos universitetas nutraukė sutartį su „Hanban“ praėjusių metų pabaigoje.

Dienraštis „Times“ cituoja Užsienio politikos instituto Azijos programos pirmininką Bjoerną Jerdeną, kuris teigia, kad Švedijos ir Kinijos santykiai pašlijo po to, kai buvo įkalintas Švedijos pilietis Gui Minhai, Honkonge leidęs Pekino uždraustas knygas, rašo RFA.

Griežtesnis požiūris į Kiniją

Suomijoje gyvenantis demokratinių teisių aktyvistas Li Fangas teigė, kad šalyje vis dar mažai žinoma apie šiuos institutus, kuriuos jis apibūdina kaip Kinijos komunistų partijos pasaulinės aprėpties įrankius, tačiau vietos žiniasklaida susidomėjo Švedijos istorija.

„[Neseniai per televiziją parodytame] reportaže buvo pateikta kitose šalyse [Konfucijaus institutuose ir klasėse] naudojamų mokymo priemonių pavyzdžių, persmelktų Kinijos komunistų partijos ideologija, – sako Li Fangas. – Buvo pakalbinti ir Suomijos sinologai, teigę, kad Konfucijaus institutai yra terpė, per kurią Kinija skleidžia savo ideologiją ir įtaką, jos minkštųjų galių įgyvendinimo priemonė.“

JAV politinės rizikos valdymo konsultantas Rossas Feingoldas aiškina, kad Konfucijaus klasės uždarymas yra palaipsniui besikeičiančios Švedijos politikos Kinijos atžvilgiu išdava, rašo RFA.

Dėl šiuo metu vykstančių procesų, Švedijos požiūris į Kiniją griežtėja, RFA sakė R. Feingoldas

Anot jo, Gui Minhai skirta 10 metų laisvės atėmimo bausmė turėjo nemenką poveikį šiems procesams.

Ūmaus būdo Kinijos ambasadorius Stokholme įpylė dar daugiau žibalo į ugnį piktais ir grubiais pasisakymais ambasados tinklalapyje ir Švedijos žiniasklaidoje.

„Savo draugus vaišiname geriausiu vynu, bet į savo priešus nukreipiame ginklus,“ – 2019 m. pabaigoje Gui Congyou kalbėjo per Švedijos radiją.

Visame pasaulyje didėja susirūpinimas dėl valdančiosios Kinijos komunistų partijos siekių apriboti akademinę laisvę toli už Kinijos ribų esančių užsienio universitetų auditorijose, rašo RFA.

2019 m. lapkritį paskelbtoje ataskaitoje Jungtinės Karalystės parlamentas įsėjo, kad Kinija daro finansinį, politinį ir diplomatinį spaudimą Didžiosios Britanijos universitetams, siekdama, kad jie tiesiogiai ir netiesiogiai atitiktų Pekino politinę darbotvarkę.

Nerimas

Ataskaitoje teigiama, kad Kinija bando pasinaudoti savo įtaka ir sau palankia linkme modeliuoti tai, ko mokomasi Jungtinės Karalystės universitetuose, įterpdama atitinkamus punktus į mokslinių tyrimų finansavimo sutartis.

Finansavimo ir investavimo sutartyse, pavyzdžiui, gali būti numatytos „aiškiai nubrėžtos ar numanomos ribos“, kokios temos gali būti analizuojamos, institucijoms daromas spaudimas nekviesti tam tikrų pranešėjų ar lektorių, neplatinti kai kurių mokslinių darbų, rašo RFA.

Niujorke įsikūrusi organizacija „Human Rights Watch“ (HRW) įspėjo, kad Kinijos Vyriausybė „sustiprino diasporą sudarančių bendruomenių sekimą, taip pat ir kontroliuodama iš Kinijos atvykusius studentus bei mokslininkus“.

2019 m. spalį Belgijos valdžia atsisakė pratęsti vizą Renmino universiteto profesoriui, trejus metus vadovavusiam Konfucijaus institutui Briuselyje. Song Xinningas teigė, kad jam buvo pasakyta, jog jis „palaiko Kinijos žvalgybos agentūrų Belgijoje vykdomą šnipinėjimo ir kišimosi į svetimos šalies reikalus politiką“.

Pekinas reagavo atkirsdamas, kad pranešimai apie Song Xinningo dalyvavimą „šnipinėjant“ yra „melagingi“ ir iškreipti.

Praėjusių metų kovą JAV Senato pakomitetis įspėjo, kad Konfucijaus institutai gali turėti neigiamos įtakos akademinei laisvei, nes finansavimas šiems kultūros ir mokslo centrams teikiamas su tam tikromis sąlygomis, rašo RFA.

Nuolatinis Jungtinių Valstijų Senato tyrimų pakomitetis pastarojo meto ataskaitoje nurodo, kad Kinijos komunistų partija nuo 2006 m. JAV universitetams skyrė daugiau kaip 158 mln. dolerių Konfucijaus institutams finansuoti, tačiau finansavimas skiriamas su tam tikromis sąlygomis, kurios gali kelti grėsmę akademinei laisvei.

Su universitetais pasirašomose sutartyse paprastai įtraukiami punktai, numatantys, kad galioja Kinijos ir institutą priimančios šalies įstatymai, kad sutartis negali būti viešinama ir kad Kinija pasilieka teisę nutraukti sutartį, jei priimančioji institucija imsis Konfucijaus institutui nepriimtinų veiksmų.

Praktiškai tai reiškia, kad visi Konfucijaus institute dirbantys dėstytojai, paskaitas skaitantys lektoriai ir organizuojami renginiai turi gauti Pekino leidimą, nepaisant to, kad mokymo procesas vyksta užsienio valstybėje, rašo RFA.

Dėstytojus institutui parenka ir samdo „Hanban“, jie pasirašo sutartis, kuriomis pasižada būdami užsienyje nepakenkti Kinijos nacionaliniams interesams. Jiems draudžiama užsiimti Kinijoje uždrausta veikla ar dalyvauti jos nemalonėn patekusių organizacijų veikloje.

Kinija neigia, kad Konfucijaus institutai kaip nors riboja akademinę laisvę, ir aiškina, kad tokio pobūdžio centrai ir toliau išliks vyriausybės vykdomos politikos prioritetu, rašo RFA.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.