Naujienų srautas

Pasaulyje2020.04.02 19:43

Specialioji operacija: Kremlius kartu su pagalba Italijai atsiuntė ir cheminio karo generolus

Hromadske, LRT.lt 2020.04.02 19:43

Chaki spalvos sunkvežimių kolona juda tuščiais Italijos greitkeliais. Kariniai sunkvežimiai „Kamaz“ papuošti Rusijos vėliavomis ir lipdukais su užrašu: „Iš Rusijos su meile“. Taip vadinasi Kremliaus iniciatyva pasiųsti pagalbą Italijai – šaliai, bene labiausiai nukentėjusiai nuo koronaviruso protrūkio. Visgi tai labiau panašu į specialią operaciją, kurios tikslas – padaryti įspūdį ES ir NATO ir grąžinti sankcijų Rusijai atšaukimo klausimą į šių organizacijų darbotvarkę.

Ši publikacija yra LRT.lt portalo partnerio „Hromadske.ua“ originalus kūrinys.

Nepaprasti rusų nuotykiai Italijoje

Pirmasis rusų karinis orlaivis IL-76 į pietvakarius nuo Romos esančioje karinėje bazėje Pratica di Mare nusileido kovo 22 d. Rusus sutiko aukšti Italijos pareigūnai su Užsienio reikalų ministru Luigi di Maio priešakyje.

Nepaisant Italijoje galiojančių griežtų karantino priemonių, draudžiančių artimą kontaktą tarp žmonių, rusų kariškiai glebėsčiavosi, bučiavosi ir spaudė italams rankas.

Į Italiją atskrido 15 orlaivių, atgabenusių krovinį ir specialistų. Oficialus šios pagalbos tikslas – padėti Italijai įveikti viruso protrūkį. Remiantis Rusijos gynybos ministerijos tinklalapyje pateikta informacija, į Apeninus buvo išsiųsta daugiau kaip šimtas ekspertų, taip pat medicininės įrangos, „mobilių dezinfekavimo įrenginių, mobilių virusinių ligų diagnozavimo laboratorijų.“

Kovo 21 d. Italijos ministras pirmininkas Giuseppe Conte ir Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas telefonu sutarė dėl Rusijos pagalbos. Kovo 25 dieną 22 rusų sunkvežimiai „Kamaz“ pajudėjo į šiaurę, link labiausiai COVID-19 pandemijos paveikto Italijos miesto – Bergamo.

Rusijos sunkvežimių, iškilmingai judančių NATO šalies teritorija, nuotraukos plačiai pasklido Italijos, Rusijos ir kitų šalių žiniasklaidoje. Italijoje po jomis dažnai buvo pastebimas komentaras, kad „Rusija, skirtingai nuo Vakarų valstybių, nepaliko Italijos vienos bėdoje.“

Tačiau netrukus ėmė ryškėti detektyviniai šios istorijos elementai.

80 proc. Rusijos pagalbos nereikalinga

Kovo 25 d., Rusijos sunkvežimiams riedant link Bergamo, Italijos dienraštis „La Stampa“, cituodamas savo šaltinį – aukštą Italijos valdžios pareigūną – pranešė, kad didesnė dalis iš Rusijos atgabentos pagalbos yra nenaudinga: „80 proc. to, ką atsiuntė Rusija, Italijai nereikia arba nebūtina. Trumpai tariant, tai tik priedanga.“

„La Stampa“ praneša, kad skirtingai nuo Kinijos, atsiuntusios pandemijos metu deficitinių prekių – veido kaukių ir plaučių ventiliavimo aparatų – Rusija atsiuntė mobiliąsias sterilizacijos laboratorijas ir patalpų bei gatvių dezinfekavimo įrangą. Tuo tarpu Aukštasis Italijos sveikatos institutas mano, kad gatvių dezinfekavimas yra neveiksminga priemonė, kovojant su koronaviruso plitimu.

Rusijos „pagalbos“ operacijai vadovauja Rusijos gynybos ministerija. Anot „La Stampa“, į Italiją atvykę specialistai yra „generolai, pulkininkai, majorai ir generolai pulkininkai, dalyvavę karinėse operacijose Afrikoje, kur bakteriologiniai karas buvo derinamas su Rusijos žvalgybos operacijomis“.

Rusijos delegacijoje yra ir karo gydytojų bei virusologų. Jai vadovauja generolas Sergejus Kikotas, kuris, nepaisant akivaizdžių įrodymų, 2019 m. Cheminio ginklo draudimo organizacijai aiškino, kad Sirijos prezidentas ir Rusijos sąjungininkas Basharas al-Assadas cheminio ginklo nenaudoja.

Jis yra juodligės kontrolės specialistas. Kiti aukšto rango pareigūnai: bakteriologinio ginklo ekspertas ir kiaulių gripo tyrėjas pulkininkas Genadijus Jerominas ir ebolos bei maro specialistas pulkininkas Viačeslavas Kulišas.

Anot Rusijos gynybos ministerijos, numatyta, kad dalis šių ekspertų pagelbės COVID-19 sergantiems pagyvenusiems italams slaugos namuose, o likusieji užsiims „sveikatos priežiūros institucijų ir miesto infrastruktūros, įskaitant ir viešąjį transportą“, dezinfekcija.

Komentuodamas situaciją Rusijos televizijos kanalui „Russia 24“, sunkvežimio vairuotojas ir mechanikas Jaroslavas Makejevas sakė: „Iš transporto priemonės purškiamas iš anksto paruoštas aerozolinis tirpalas, kuris naikina patogeną, šiuo atveju – koronavirusą.“

Koks yra tikrasis Rusijos tikslas?

Milžiniški lėktuvai, tiesioginės transliacijos metu besileidžiantys Italijos karinių oro pajėgų bazėje ir televizijos kamerų lydima 600 km į šiaurę judanti sunkvežimių kolona vietoje to, kad lėktuvai būtų tiesiog nusileidę Bergamo oro uoste – visa tai atrodo kaip didelio masto Rusijos propagandos operacija, turinti savų tikslų.

Pirmiausia, sustiprinti Rusijos geopolitinę įtaką Italijoje ir visame regione. Kaip generolas Marco Bertolini teigė leidiniui „La Stampa“, „Rytinis ir centrinis Viduržemio jūros regionas yra tarsi placdarmas grumtynėms dėl hegemonijos visoje zonoje nuo Sirijos iki Libijos. Turėtume stengtis, kad sanitarinio pobūdžio krizė netaptų politine-karine operacija. Jei jie siūlo mums pagalbą, puiku, tačiau mes taip pat turėtume nusibrėžti tam tikras ribas.“

Antra, tokiu būdu Rusija sėja nesantaiką Europos Sąjungoje ir NATO ir stiprina Italijoje jau girdimą retoriką, kad tikrieji šalies draugai yra ne Vakarų šalys, o Rusija ir Kinija.

„Rusija demonstratyviai gabena į Italiją įrangą, kurios šiai nereikia, kaip tik tuo metu, kai Europos šalys pražiopsojo galimybę parodyti solidarumą,“ – sako Diplomatinės akademijos prie Ukrainos užsienio reikalų ministerijos direktorius Sergijus Korsunksis.

Italijoje dislokuotas penktas pagal dydį JAV karinių pajėgų kontingentas pasaulyje, o Rusijos kariniai sunkvežimiai Italijos teritorijoje akivaizdžiai demonstruoja transatlantinės vienybės trapumą.

„Šiai operacijai vadovauja Rusijos kariškiai, tad aš manau, kad vienas iš jos tikslų yra parodyti „humanišką“ Rusijos kariuomenės veidą. Iš esmės tai yra visapusiško informacinio karo operacija,“ – komentuodamas situaciją „Hromadske“ sakė Ukrainos diplomatas ir buvęs Užsienio reikalų ministras Pavlo Klimkinas.

Atvykę į Italija, Rusijos kariai buvo apgyvendinti Karinių pajėgų generalinio štabo barakuose Romoje, kur pozavo nuotraukoms, analizuodami Italijos žemėlapį – tokį vaizdą sunku būtų buvę įsivaizduoti iki pandemijos. Ir nepaisant to, kad kritikos sulaukęs ministras pirmininkas G. Conte suskubo patikinti, jog Italija vis dar visą dėmesį skiria Vakarams ir kad pagalba iš Rusijos buvo atgabenta ne pagal V. Putino iškeltas sąlygas, toli gražu ne visi tuo patikėjo.

Trečia, kliaudamasi „Italijos gelbėjimo“ viešųjų ryšių programa, Rusija siekia į darbotvarkę įtraukti jai taikomų sankcijų panaikinimą. Italijos valdžios institucijos, vadovaujamos ministro pirmininko G. Conte, oficialiai pritaria ES pozicijai ir toliau taikyti sankcijas Rusijai.

Tačiau šalies viduje dažnai pasigirsta raginimų jas atšaukti, pirmiausia iš Matteo Salvini vadovaujamos kraštutinės dešiniosios „Lega“ partijos pusės.

Rusijos diplomatai bando pasinaudoti pandemija, siekdami savų interesų ir aiškindami, kad sankcijos turi būti panaikintos, kaip solidarumo ženklas visą pasaulį užklupusios pandemijos akivaizdoje.

O Italijos operacija, P. Klimkino nuomone, tam gali pasitarnauti: „Ši viešųjų ryšių akcija yra reikalinga, siekiant įtikinti visuomenę, kad Rusija palaiko Italiją net ir tokiais sunkiais laikais. Vėliau tai padės panaikinti sankcijas, nes žiniasklaidoje ir socialiniuose tinkluose bus sukelta nepasitenkinimo „sankcijomis prieš Italijos draugus“ banga.“

Ketvirta, tai yra Rusijos bandymas kištis į Italijos vidaus reikalus, pirmiausia, padedant šalyje veikiantiems prorusiškiems politiniams judėjimams, tokiems kaip „Lega“, kuris 2019 m. vasarą buvo pašalintas iš valdančiosios koalicijos. Tačiau jo ambicijos grįžti į valdžią nė kiek nesumenko.

„Lega“ atstovaujantis parlamento narys Paolo Grimoldi teigia, kad tai jis pasiūlė idėją, prašyti Rusijos pagalbos. Jis tvirtina kovo 10 d. šį prašymą išsakęs kolegai iš Vokietijos kraštutinių dešiniųjų partijos „Alternative für Deutschland“ (AfD) Ulrichui Oehme, kuris savo ruožtu pašnekėjo su Rusijos Dūmos deputatu Leonidu Sluckiu, o šis prašymą perdavė V. Putinui.

Rusai paruošė sunkvežimius, kareivius, lipdukus su Italijos vėliava, beliko tik oficialiai įforminti prašymą. Todėl nenuostabu, kad pirmieji lėktuvai Italijoje nusileido jau kitą dieną po G. Conte`s ir V. Putino pokalbio telefonu.

S. Korsunskis įsitikinęs, kad tokiu būdu Rusija remia dešimtmečius Lombardiją valdančią „Lega“, kuri nėra pajėgi susidoroti su viruso plitimu.

„Lombardija, Bergamas – tai M. Salvini`o partijos „Lega“, V. Putino draugų, teritorija, – „Hromadske sakė S. Korsunskis. – Ten jie laiko Markivą.“ (Vitalijus Markivas yra Ukrainos nacionalinės gvardijos karys, nuteistas 24 metams kalėjimo abejotinoje byloje dėl dalyvavimo žurnalistų nužudyme – red.).

Penkta, Italijos žiniasklaidos teigimu, infekcinėse ligose besispecializuojančių Rusijos karinių ekspertų dalyvavimas greičiausiai yra žvalgybinė misija.

„Ar Italija tampa mišriu Italijos ir Rusijos žvalgybos ir bakteriologinio karo frontu?“ – klausia Jacopo Iacoboni Italijos leidinyje „La Stampa“.

Rusai gali rinkti biomedžiagą ir įvairius kitus duomenis didžiausiame koronaviruso epicentre Italijoje, kad pasiruoštų protrūkiui Rusijoje. S. Korsunskis įsitikinęs, kad Rusija bando prieiti prie svarbiausių ir daugiausiai žinių kovoje su koronavirusu sukaupusių Italijos gydytojų.

„Pandemija prasideda ir Rusijoje, o Kinija, panašu, nedega noru padėti savo strateginei partnerei, kuri vietoje to, kad pagelbėtų, uždarė sieną [su Šiaurės Korėja] ir pradėjo sekti Kinijos piliečius Maskvoje ir Sankt Peterburge. Xi Jinpingas dėl to išsakė V. Putinui savo nepasitenkinimą,“ – pastebėjo S. Korsunskis.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi