Pasaulyje

2019.09.15 10:27

Nebejuokingas pokštas: artėja data, kai dešimtys tūkstančių žmonių žada ieškoti ateivių „Area 51“ bazėje

LRT.lt 2019.09.15 10:27

Atokioje Nevados Linkolno apylinkėje greta dviejų gyvenviečių, kurių populiacija 173 žmonės, yra itin slapta JAV karinių oro pajėgų bazė, dar žinoma kaip „Area 51“. Ji ilgą laiką buvo siejama su NSO sąmokslo teorijomis, o dabar artėja laikas, kai kaip pokštas sumanytas masinis bazės šturmas gali iš tiesų įvykti, rašo BBC.

Atokioje Nevados Linkolno apygardoje įsikūrusios dvi nedidelės gyvenvietės. Neaprėpiamo sausringo kraštovaizdžio ir dulkėtų kelių apsupti Rachel ir Hiko miesteliai iš pirmo žvilgsnio atrodo niekuo neišsiskiriantys.

Planuojama, jog rugsėjo 19 d. į šiuos atokius miestelius sugužės dešimtys tūkstančių žmonių, ketinančių dalyvauti dviejuose festivaliuose – „Alienstock“ ir „Storm Area 51 Basecamp“, rašo BBC.

Priešingai nei dauguma masinių festivalių, šių ilgai niekas neplanavo. Mintis surengti šiuos festivalius kilo iš internetinio pokšto, prieš keturis mėnesius nuvilnijusio feisbuke.

Vos per keletą mėnesių pokšto sumanytojas padėjo suorganizuoti vieną iš festivalių, dėl kurio baiminasi, kad šis netaptų „galima humanitarine katastrofa“.

Tapo sensacija

Birželį 20-metis studentas Matty Robertsas iš Beikersfildo, Kalifornijos feisbuke juokaudamas pasidalijo įrašu apie artėjantį renginį pavadinimu „Storm Area 51, They Can't Stop All of Us“ (liet. „Area 51“ šturmas, jie negali sustabdyti mūsų visų). Kaip galima nuspėti iš renginio pavadinimo, jo metu planuojamas masinis įsiveržimas į karinę bazę – toks, kurio sustabdyti nepajėgtų net apsauga.

Patekus į bazę, visuomenei turėtų būti atskleistos tariamai joje slypinčios paslaptys – slepiamos ateivių technologijos ir slapti valdžios tyrinėjimai. „Pamatykime tuos ateivius“, – skelbiama renginio aprašyme.

Vos pasirodęs viešumoje, renginys tapo tikra sensacija, apie kurią kalbėti ėmė pasaulio žiniaskaida.

„Apie „Area 51“ renginį feisbuke paskelbiau birželio 27 d., apie 2 val. nakties, – BBC pasakojo M. Robertsas. – Iš pradžių tai buvo tiesiog pokštas. Tačiau netikėtai jis susilaukė labai daug dėmesio.“

Nori rasti ateivius

Susidomėjimą rugsėjo 20 d. dalyvauti renginyje išreškė 3,5 mln. žmonių. Anot M. Robertso, „nemaža dalis žmonių pokštą priėmė rimtai“.

Vienas iš būsimų festivalio dalyvių – 33-ejų nekilnojamojo turto investuotojas iš Ohajo. Jis BBC pasakojo, kad yra pasiryžęs patekti į pastatą ir „atskleisti bei surasti ateivius“.

„Važiuosiu į „Area 51“, nes šią bazę išlaikome mes, mokesčių mokėtojai, tad po tų 70-ties metų, kuriuos buvo slepiamos ateivių technologijos, pagaliau turime teisę jas pamatyti“, – rašė jis feisbuko įraše.

Du vyrai iš Nyderlandų jau buvo suimti, nes įžengė į draudžiamą zoną netoliese „Area 51“ bazės. 20-ies Tiesas Granzieras ir 21-erių Govertas Sweepas policijai teisinosi, jog tiesiog „norėjo pamatyti bazę“, rašo BBC.

Panašių grasinimų patekti į bazę yra pasitaikę ir anksčiau, tačiau sunku atskirti, kada ketinimai rimti, o kada – tik internetinis pokštas. Tačiau JAV karinės oro pajėgos į bet kokius ketinimus žiūri rimtai.

JAV karinių oro pajėgų atstovė spaudai Laura McAndrews BBC teigė, kad „bet kokie bandymai neteisėtai patekti į karinius pastatus ar bazes yra pavojingi“.

Mintis nebekontroliuojama

M. Robertsas BBC kartoja tą patį ir teigia nenorintis, kad kas nors nukentėtų. Po to, kai feisbuke sukurtas renginys taip išpopuliarėjo, į jo duris pasibeldė FTB agentai. M. Robertsas juos patikino, kad „bombų negamina ir nieko beprotiško neruošia“.

Tačiau iš pradžių nekaltai jaunuoliui kilusi mintis dabar tapo nebekontroliuojama. Tiesa, į pačią „Area 51“ bazę bandysiantys patekti asmenys JAV karinėms oro pajėgoms ir Linkolno bei Nye apygardoms kelia mažiausiai rūpesčių.

Planuojami festivaliai daugiausia iššūkių kelia vietos teisėsaugai ir infrastruktūrai, nors abiejų festivalių organizatoriai gavo Linkolno apygardos leidimus.

Vykstant pasiuošimui, apygarda pasirašė nepaprastosios padėties deklaraciją. Niekas nežino, kiek žmonių iš tiesų dalyvaus renginiuose, tačiau dalyvių skaičius svyruoja nuo 5 iki 50 tūkstančių.

Lėktuvų bandymai

Apsilankymas bazėje „Area 51“ jau dešimtmečius tarsi piligriminis žygis tiems, kurie tiki sąmokslo teorijomis apie ateivius. Karinė bazė buvo įkurta praėjusio amžiaus šeštajame dešimtmetyje. Joje buvo planuojama atlikti JAV žvagybinio lėktuvo „Lockheed U-2“ bandymus, rašo BBC.

Anot „Area 51“ eksperto Glenno Campbello, karinė bazė su ateiviais pradėta sieti 20 a. devintajame dešimtmetyje.

Tai įvyko po to, kai Las Vegaso televizijoje viešėjęs fizikas Bobas Lazaras ėmė tvirtinti, jog jis gavo užduotį kitame pastate netoliese bazės atkurti ateivių erdvėlaivį.

„Po jo pasisakymo gimė tūkstančiai sąmokslo teorijų“, – BBC teigė knygos apie „Area 51“ autorė Annie Jacobson.

Kadangi bazė yra karinė, niekas nežino, kas šiuo metu joje vyksta. Jos tikslas visada buvo „tobulinti karybą ir technologijas greičiau nei bet kuri kita pasaulio jėga“, – teigė A. Jacobson. Šis karinę bazę gaubiantis paslapties šydas ir kursto įvairias interpretacijas.

„Bazė išlieka juodąja dėže, į kurią niekas negali patekti, todėl ji tapo tam tikru Roršacho testu, patvirtinančiu bet ką, kuo tiki“, – BBC teigė G. Campbellas.

Kaip pademonstravo M. Robertso feisbuke sukurtas renginys, „Area 51“ vis dar kaip magnetas traukia nežemiškomis gyvybėmis tikinčius asmenis.

Linkolno apygardos šerifas Kerry Lee BBC teigė, kad net jeigu renginyje pasirodys vos 1 proc. svečių iš tų, kurie feisbuke paskelbė dalyvausiantys, „tai bus daug didesnis srautas, nei pajėgsime suvaldyti“. Anot jo, iš Nevados apylinkių į renginio vietą bus atvežti dar 150 pareigūnų ir 300 paramedikų. Įprastai šiame 27 tūkst. kvadratinių kilometrų plote dirba 26 pareigūnai.

Peržengę draudžiamą „Area 51“ bazės zoną asmenys bus suimti arba sulauks mažiausiai 1 tūkst. JAV dolerių baudos, tvirtina K. Lee. „Mano patarimas būtų toks: jeigu planuojate atvykti pamatyti „Area 51“, verčiau žiūrėkite neperžengę leistinos ribos“, – įspėjo jis.

Į pasiruošimą festivaliams įtraukiamos ir pajėgos iš kitų vietinių, valstijų bei federalinių agentūrų, įskaitant ir FTB. Anot K. Lee, FTB renka informaciją apie „skaičių žmonių, kurie gali atvykti į šiuos renginius“.

Jeigu prognozės pasitvirtins, Linkolno apygardos gyventojų skaičius (apie 5 tūkst.) vos per naktį padidės dešimčia kartų. Anot K. Lee, miesteliai lankytojams negalės suteikti užtektinai patogumų. Be keletos miestelio parduotuvių ir viešbučio, čia trūksta medicinos paslaugų, tualetų, dujų ir interneto.

Rachel miestelio internetinėje svetainėje spėjama, jog „Alienstock“ festivalį gali ištikti „Fyre Festival 2.0“ likimas, kai 2017 m. turėjusio įvykti prabangaus festivalio Bahamose organizatoriai galiausiai dalyviams negalėjo pasiūlyti to, ką žadėjo.

Atsiribojo nuo festivalio

Šios savaitės pradžioje M. Robertsas paskelbė atsiribojantis nuo festivalio, apie kurį pats paskelbė, organizacijos reikalų, nes baiminasi dėl „galimos humanitarinės karastrofos“. „Dėl neišvystytos infrastruktūros, prasto planavimo bei rizikos valdymo ir akivaizdaus tikėtinų daugiau nei 10 tūkst. dalyvių saugumo nepaisymo nutarėme festivalį nutraukti“, – nurodoma „Alienstock“ interneto svetainėje.

Buvęs festivalio organizatorius Frankas DiMaggio taip pat nutraukė pasiruošimo darbus ir Las Vegaso kanalui KTNV teigė, jog „renginys turi būti atšauktas, kol netapo didžiausia pietų Nevadoje regėta katastrofa“.

Svečių namų „Little A'Le'Inn“ savininkė Connie West tam pačiam kanalui teigė, kad festivalis vis tiek įvyks. Anot jos, ji jau pasirūpino apsauga, tualetais ir paramedikais, į pasirodymus sukvietė 20 muzikos grupių ir du komikus.

Paklausta, ar dėl nieko nesigaili, moteris prieš kameras pravirko. „Kad ir kas benutiktų, niekaip negaliu tam užkirsti kelio“, – teigė ji.

Panašu, kad antrojo renginio – dvi dienas truksiančio ateiviais tikinčių, NSO ekspertų ir muzikantų susibūrimo – organizatoriai nusiteikę geriau.

„Storm Area 51 Basecamp“ organizatorius Keithas Wrightas BBC teigė, kad gali sutalpinti 5 tūkst. dalyvių.

Dienos bilietas į renginį vienam asmeniui kainuos 51 JAV dolerį. Į bilieto kainą bus įskaičiuota automobilio stovėjimo vieta, du buteliai vandens ir 10 JAV dolerių sumos maisto kvitas. Apsistoti bus galima palapinėse arba kemperiuose, kurių vietos kainuos atitinkamai 50 ir 150 JAV dolerių.

Anot K. Wrighto, vietos palapinėms paruošta nemažai, tačiau jeigu lankytojų skaičius viršys dešimtis tūkstančių, jiems tikrai neužteks esamos infrastruktūros. Jis teigia suprantantis, jog vis dar išlieka nemažai šansų, kad šįkart ir vėl pasikartos Bahamų festivalio istorija.

Tačiau pats M. Robertsas sako dėl nieko nesigailintis, nes jei kas ir dalyvaus festivaliuose, visi tai darys savo noru. „Padariau viską, kas buvo mano rankose, ir juos įspėjau“, – BBC teigė jis.