Nuomonės

2019.05.20 16:00

Rima Urbonaitė. Nauja prezidento rinkimų formulė: nebalsuoji už Skvernelį, gauni premjerą Landsbergį

Rinkimų laikotarpiai visada audringi, įtempti ir neretai sunkiai prognozuojami. Vis dėlto šįkart nematėme viską drebinančių skandalų, traukiamų skeletų iš spintos. Tačiau intrigą ir dramą sukūrė „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis. Jis, regis, stengėsi pralenkti net pats save, visai negalvodamas nei apie pasekmes, nei apie tai, kokią žinią apie politiką ir pačius politikus siunčia žmonėms.

O tos siunčiamos žinos buvo pakankamai aiškios, nors, pajutus byrančias molines kojas, ir bandyta viską interpretuoti priešingai. Pirmoji žinia rinkėjui buvo ta, jog jei balsuoji už bet kurį kandidatą, išskyrus Saulių Skvernelį, kartu balsuoji ir už vyriausybės atsistatydinimą, naują daugumą Seime ir dar Gabrielių Landsbergį premjero poste. Įsivaizduoti tik galime, koks šokas ištinka rinkėją, kuris galvojo, jog dalyvauja prezidento rinkimuose ir per daug nesigilindamas labiau simpatišką, nes tas kitas nelabai gražus pasirodė (tokių rasime tikrai ne vieną). Bet ne, R. Karbauskis nusprendė, jog tai nebus tik prezidento rinkimai. Pritariantysis premjero vokalas taip pat desperatiškai prisijungė prie šios dainos. Ką gi, čia ir yra politicus vulgaris, kai dėl valdžios gali padaryti bet ką.

Antroji žinutė, kurią gavo rinkėjas yra ta, jog bet koks nepaklusimas politikų valiai bus baudžiamas. Jau trejus metus girdime apie tai, kad konservatoriai, o kartu ir jų pirmininkas Gabrielius Landsbergis yra Lietuvos politikos problema. Gerai, politikai tikrai neturi vieni kitų girti ir kritika yra visiškai normalus dalykas. „Valstiečiai“ turėjo ir turi teisę oponentus kritikuoti. Tačiau valdančiųjų lyderis pareiškė, jog jei bus teikiama G. Landsbergio kandidatūra į premjerus, jis ją parems.

Taip, jis sutinka paremti asmenį, kurį nuolat kritikavo ir laikė vienu blogiausių politikų. Kas tai, jei ne kerštas rinkėjui? R. Karbauskis tiesiai net nesislėpdamas rėžė: „Visuomenė yra užgulta propaganda prieš „valstiečius“, užgulta absoliučiai. Jeigu ji pasiduoda ir mano, kad Gabrielius Landsbergis ir ta visa grupuotė, kuri iš tikrųjų apgavinėjo Lietuvą, išvaistė, praskolino, yra geriau, jeigu nori, kad šie žmonės grįžtų valdyti, tai kam laukti rinkimų?“. Taigi, jei rinkėjas išdrįs, nepalaikyti S. Skvernelio, aš jam pakišiu G. Landsbergį premjero kėdėje. Bravo! Rinkėjas tikrai dar niekada nejuto tiek „empatijos“ ir „rūpesčio“ ir nematė tokios lyderystės, kai svarbiausia aklas paklusimas ir rezultato siekimas šantažu.

Tačiau ir tai dar ne viskas. Trečioji žinia yra tai, jog politinėms partijoms visai nesvarbu, ką jos siekia atvesti į politikos areną. Be to, jog privalėjome visi balsuoti už S. Skvernelį, dar turime balsuoti ir už pateiktą „valstiečių“ sąrašą į Europos Parlamento rinkimus, jei nenorime skaudžių pasekmių. Tai rodo politikų poziciją, jog rinkėjas net neturi teisės pasiųsti žinią patiems „valstiečiams“, jog, jei jam ir patiko sąrašas Seimo rinkimuose, dabar pateiktas sąrašas visai neimponuoja. O pakeisti nuomonę ir pasiųsti tokią žinią, beje, priežasčių netrūksta. Sąrašas toks, jog net ir partijos rėmėjai gali gerokai suglumti, nes siūlomos kandidatūros kelia itin daug abejonių. Bet logika tokia – balsuoti privalu už bet ką, ką pakiš partija.

Nepaisant viso to, jau aišku, jog premjeras į prezidentą nepavirs, o „valstiečiai“ iš valdžios nesitrauks. Bet po viso šito rinkėjas tikrai gali ateinančiuose Seimo rinkimuose vis dėlto paprašyti susirinkti žaislus. Ir belieka „valstiečiams“ viltis, jog dalis žmonių net nesuspėjo susivokti, kas čia vyko, nes pozicijos kartais keitėsi kas kelias valandas. Belieka viltis, jog ir rinkėjo atmintis trumpa, o iki rinkimų būnant valdžioje ir esant ekonomikos augimui, bus iš ko ir pinigų padalinti vieniems ar kitiems.

Tačiau vis dėlto aišku ir tai, jog tos didelės kojos, kuriomis kartais buvo nevengiama ir Konstituciją ar pamatinius teisės principus patrypti, yra viso labo molinės ir labai trapios. Tai, žinoma, nenubraukia ir daugiau ar mažiau pastebėtų šios valdžios gerų iniciatyvų, ryžto sprendžiant vieną ar kitą problemą. Bet, norisi tikėtis, kad bus ir pamoka, jog vis dėlto yra tam tikros ribos, kurias peržengus, tos molinės kojos gali labai greitai sutrupėti.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.