Muzika

2019.11.12 21:10

„Bix“ eksperimentas bažnyčioje: netikėtas skambesys ir Samo pirmasis kartas

Ramūnas Zilnys, LRT.lt2019.11.12 21:10

Sunku sugalvoti dalykų, kurių grupė „Bix“ per daugiau nei trisdešimt metų scenoje dar nėra dariusi. Bet antradienio vakarą jos lyderis Saulius Urbonavičius-Samas pasakojo, kad būtent toks dalykas ką tik nutiko.

„Per visus tuos metus, per visą grupės istoriją dar nesu dainavęs su mergomis – pritariančiomis vokalistėmis. O šį vakarą dainuosiu“, - juokėsi Samas.

Pilnutėlėje Vilniaus Šv. Kotrynos bažnyčioje „Bix“ surengė koncertą, kurio įrašą ketina vėliau išleisti ypatingame albume, gal net vinilo plokštelėje.

Vieta įpareigoja – pernelyg garsiai ir trankiai, kaip vasaros festivaliuose, čia nepatriukšmausi, todėl „Bix“ šiam vakarui surepetavo programą, atliekamą akustiniais instrumentais.

MTV šou „Unplugged“ prieš kelis dešimtmečius išpopuliarintas koncertų formatas patiems „Bix“ nariams nėra naujiena – prieš maždaug ketvirtį amžiaus jie tokį koncertą įrašė tuo metu vykusioje TV renginių serijoje „Tikras garsas“.

Bet šįkart, tikino „Bix“, jie stengėsi dar labiau – kone kiekvienai dainai paruošė specialų apšvietimo sprendimą, pasikvietė pritariančias vokalistes iš grupės „Okata“, o į aranžuotes įjungė ir vibrafoną, fortepijoną, marimbą.

Koncertas prasidėjo neįprastai – prietemoje, skambant fortepijono garsams, į sceną žengęs Samas jautriai, kone gedulingai sudainavo kūrinį „Išgąsdinti paukščiai“.

Paėmęs į rankas gitarą, jis perėjo prie energingesnių „Bix“ dainų, kurių atspalvis šį vakarą vis dėlto buvo neįprastas.

Pavyzdžiui, daina „Bijom“ skambėjo kone kaip kantri muzikos kūrinys – tai pripažino ir pats Samas.

„Kadangi esame bažnyčioje, reikia pakalbėti apie karmą. Kai kurių žmonių ji – tikrai bloga, ši daina – apie juos“, - pristatydamas dainą „Vagis“, juokėsi „Bix“ lyderis.

„Akli kariai“, „Musė“ ir kitos populiarios „Bix“ dainos koncertui suteikė mąslios nuotaikos, bet „firminiai“ Samo pokštai niekad nebuvo pernelyg toli.

„Daug kas dainų apie Lietuvą yra pridainavęs. Pavyzdžiui, Marijonas. Bet žydiškai Lietuvos dar niekas nesveikino“, - kvatojosi rokeris, pristatydamas dainą „Šalom, Lietuva“.

Kartais atrodydavo, kad ramesnės aranžuotės ir techniniai trikdžiai (koncertui įpusėjus, atsirado problemų dėl būgnų įgarsinimo) kai kurias dainas „nurengė“ pernelyg smarkiai ir atėmė iš jų gaivališką „Bix“ energiją.

Kita vertus, bažnyčios aplinka tikriausiai šiek tiek įpareigoja – dainos „Sex Revolution“, nors ir buvo ją įtraukę į dainų sąrašą, galiausiai muzikantai nusprendė negroti.

Eksperimentas lieka eksperimentu, o susirinkę žiūrovai garsiai plojo po kiekvienos dainos – atrodo, daugumai jų toks „Bix“ skambesys buvo būtent tai, ko norėjosi rudens vakarą, termometrui lauke rodant vos kelis laipsnius virš nulio.

„Mūsų karjeroje yra buvę visko – kritimų, pakilimų, sugrįžimų, išsiviliojimų“, - vakarui persiritus į antrą pusę, juokėsi Samas.

Panašu, kad dar daug ko ir bus – net ir įžengę į ketvirtą grupės dešimtį, „Bix“ toliau mėgaujasi tuo, ką daro, ir nesiruošia sustoti.

Net jei į grupės koncertus nesirenka pilnos arenos, o muzika šiandien jau nėra skirta plačiausiai auditorijai, savo gerbėjų ratą ši grupė turi. Ir tiems iš jų, kurie antradienį atėjo, šis vakaras negalėjo prailgti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt