Mokslas ir IT

2019.04.08 15:10

Mokslininkas paaiškino, kam naudinga plokščios Žemės teorija

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2019.04.08 15:10

„Plokščiažemininkų“ argumentus, mano nuomone, galima lengvai paneigti vien vidurinės mokyklos fizikos žiniomis“, – LRT TELEVIZIJAI pasakojo Vilniaus universiteto Fizikos fakulteto docentas dr. Kastytis Zubovas. Tiesa, jei žmogus yra tvirtai tuo įsitikinęs, jis ieško ne būdų paneigti savo idėjas, bet duomenų, kurie juos galbūt patvirtins.

Visos keistos ar prieš nusistovėjusią tiesą nukreiptos teorijos susilaukia didelio dėmesio, o jos paprastai labiausiai plinta per socialinius tinklus, mano docentas.

„Žmonės, kurie pirmieji pradeda tikėti kažkokiomis teorijomis, gali skleisti tas žinias internetu. Daug lengviau paskleisti melagingą žinią, nei ją argumentuotai paneigti“, – sako K. Zubovas.

Pasak docento, lengvatikiais bando pasinaudoti įtartinos religinės organizacijos, įvairūs verslininkai, norintys įgyvendinti savo idėjas, ypač piramidės schemos tipo verslas: „Taip pat pseudomokslininkai, kurie atstovauja verslą, nori parduoti, pavyzdžiui, plokščios Žemės suvenyrus ar organizuoti konferencijas.“

Deja, bet žmonės yra labiau linkę tikėti autoritetais nei moksliniais duomenimis, mano K. Zubovas: „Labai gaila, kad žmonės visgi nesugeba pasirinkti autoritetų. Jeigu, pavyzdžiui, krepšininkas kalba apie krepšinį, tai jo reikėtų klausyti, tačiau jei jis šneka apie Žemės formą, tai jis negali būti šios srities autoritetas. Žmonės mano, kad jeigu jis yra autoritetas vienoje srityje, tai jis protingai šneka ir apie kitus dalykus, tačiau taip nėra.“

K. Zubovo teigimu, mūsų smegenys veikia taip, kad mums tiesiog sunku priimti tokią informaciją, kuri prieštarauja mūsų įsitikinimams.

„Tas labai gerai pastebima politinėse diskusijose, kai bandymai argumentuotai įtikinti kitą žmogų priimti kitą politinę nuomonę nuveda prie išankstinės nuomonės radikalizmo“, – dėsto jis.

LRT.lt primena, kad 2018-aisiais JAV atlikta apklausa parodė, jog jauni žmonės (amžiaus grupėje nuo 18 iki 24 metų) 34 proc. tiki, kad Žemė yra plokščia: 4 iš 10 jaunų žmonių abejoja, ar Žemė yra apvali. Vyresni žmonės (daugiau nei 55 metų amžiaus), remiantis šia statistika, tuo įsitikinę 99 procentais.

Tokį požiūrių pasiskirstymą, anot mokslininko, lemia kompleksinės priežastys, bendras nepasitikėjimas formaliaisiais autoritetais: mokslininkais, vadovėliais ar mokytojais.

Plačiau – laidos įraše.

Labas rytas, Lietuva II dalis

 

Naujausi

Medikamentų gamyba

Mokslas ir IT

2019.10.22 17:54

Tyrimas: per 20 metų pavojingos bakterijos atsparumas antibiotikams Europoje sustiprėjo du kartus didžiausias atsparumas Graikijoje, Kroatijoje ir Italijoje

Mini organų auginimas

Mokslas ir IT

2019.10.22 15:34

Ekspertai įspėja, kad laboratorijoje greitai galime sukurti juntančias smegenis dirbtinės smegenys pačios spontaniškai prisijungė prie audinio

Amerikiečių astronautai Mėnulyje
7

Mokslas ir IT

2019.10.22 10:32

Sugrįžti į Mėnulį besiruošianti NASA dairosi tarptautinių partnerių sieks, kad Mėnulyje apsilankytų europiečiai

7
Vytautas Ostaševičius ir Gytautas Balevičius

Mokslas ir IT

2019.10.22 10:21

KTU mokslininkai sukūrė naują precizinio šlifavimo technologiją padės kuriant precizinės optikos elementus

Meteorų lietus

Mokslas ir IT

2019.10.21 20:52

Antradienio naktį – intensyviausias meteorų lietus geriausia stebėti prieš vidurnaktį arba paryčiais