Mokslas ir IT

2019.04.05 19:23

Mokslinis detektyvas su kvapu: Parkinsono ligos kvapas yra raktas nuo šios ligos paslapčių skrynios

LRT.lt2019.04.05 19:23

Hipokratas, Galenas, Avicena ir kiti senovės pasaulio medicinos praktikai tikėjo, kad ligas galima užuosti. Nors šiandien medikai nosyje esančiais kvapo receptoriais pasitiki mažai, tačiau mokslininkams pavyko nustatyti medžiagą, nuo kurios priklauso unikalus Parkinsono liga sergančių žmonių kvapas. Šis atradimas gali padėti sukurti prietaisą, padėsiantį diagnozuoti šią ligą, skelbia „The Economist“.

Stebuklinga galia – užuosti

Paramedikai ir šiandien mokomi atskirti diabetu sergančio žmogaus skleidžiamą kvapą, o gastroenterologai turi mokėti iš kvapo atskirti užterštą kraują. Pasirodo, kvapai gali byloti ir apie neurodegeneracinius sutrikimus.

Parkinsono liga kol kas nėra išgydoma, tačiau vaistai gali padėti kovoti su sunkiausiais simptomais. Kuo anksčiau liga bus diagnozuota, tuo didesnė tikimybė, kad ligos progresas nebus toks intensyvus ir greitas. Visgi vienas didžiausių iššūkių yra tai, jog nėra testų, galinčių nustatyti ligą. Neurologai gali stebėti ir analizuoti pasireiškiančius ligos simptomus ir spėti, ar pacientas serga būtent Parkinsonu.

Įdomu, kad unikalus šios ligos kvapas gali padėti išspręsti šią problemą – žmogaus nosis gali užuosti sunkią ligą.

„The Economist“ rašo apie buvusią seselę, kuri gali pasigirti labai gera uosle – jai diagnozuota hiperosmija (uoslės sustiprėjimas). Škotė Joy Milne dar 1974 m. savo namuose pajuto keistą kvapą, kurio anksčiau nebuvo užuodusi.

1986 m. jos vyrui buvo diagnozuota Parkinsono liga. Jis ligos simptomus jautė jau kurį laiką, tačiau vaistai iki tam tikro momento padėdavo kovoti su ligos simptomais. Galiausiai jis turėjo palikti darbą ir pradėjo eiti į Parkinsono ligonių pagalbos grupę.

Būtent tada jo žmona pastebėjo, o tiksliau užuodė, kad visus nuo šios ligos kenčiančius žmones sieja vienas dalykas – išskirtinis kvapas. Moteris pradėjo bendradarbiauti su mokslininkais.

Kvapas – ateities pranašas

Tyrėjai škotei davė daugybę Parkinsono liga sergančių žmonių dėvėtų marškinėlių – paaiškėjo, kad unikalus ligos kvapas labiausiai buvo jaučiamas viršutinėje nugaros dalyje.

Dar daugiau, dirbdama su kontroline sveikų žmonių grupe, moteris išskyrė vieną asmenį, kuris kvepėjo Parkinsono liga. Medikai tada pamanė, kad eksperimentas baigėsi nesėkme, tačiau po devynių mėnesiu tam žmogui buvo diagnozuota Parkinsono liga.

Darbo ėmėsi Mančesterio universiteto mokslininkai. Jie norėjo nustatyti, kokios medžiagos sukelia tą kvapą, kurį taip gerai atpažįsta škotė.

Prieš tai tyrimai rodė, kad Parkinsono liga sergančių žmonių organizmas pagamindavo per daug vašką primenančios medžiagos, kuri susikaupdavo ant jų nugaros. Ši medžiaga vadinama sebumu. Tai tam tikras aliejus, kurį organizmas gamina natūraliai.

Mančesterio universiteto mokslininkė Perdita Barran iškėlė hipotezę, kad kvapą skleidžia kažkas, esantis šiame aliejuje. Ji su savo komanda pradėjo eksperimentą.

Tiesos detektorius: moters uoslė kaip moderniausios įrangos

Tyrėjai iš 43 žmonių paėmė sebumo mėginius. 22 žmonės sirgo Parkinsonu, o likę – ne. Masių spektrometrija ir dujų chromotografija, metodai, dažniausiai naudojami medžiagos sudėčiai nustatyti, turėjo padėti rasti atsakymą.

Be to, škotė turėjo galimybę uostyti mėginius, prieš jiems patenkant į laboratoriją. Ji spausdavo mygtuką, kai užuosdavo unikalų kvapą.

Paaiškėjo, kad unikalus kvapo savininkų (ligonių) sebume 4 medžiagų – perilinio aldehido, hipurinės rūgšties, eikosano (sočiųjų riebalų rūgščių) ir oktadekanalio – buvo daug daugiau nei pas sveikus žmones.

Pasitvirtino ir tai, kad škotė užuodžia būtent padidėjusį šių medžiagų kiekį.  

Nors šio eksperimento imtis gana nedidelė, tačiau tai pirmas kartas, kai mokslininkams pavyko identifikuoti medžiagas, sukeliančias unikalų Parkinsono ligos kvapą. Tikimasi, kad kiti tyrimai ir bandymai padės išplėtoti šiuos atradimus ir sukurti prietaisus, galinčius nustatyti minėtą ligą.

Kol kas labiausiai tikėtina, kad toks prietaisas būtų panašus į elektroninę nosį, kuri šiandien naudojama pasenusiems maisto produktams identifikuoti. Skirtumas tas, kad tokia nosis padėtų anksčiau diagnozuoti itin klastingą ligą ir su jos simptomais pradėti kovoti daug anksčiau.

Kas tai per liga?

Parkinsono liga – tai lėtinė progresuojanti neurologinė liga, kurios metu nyksta tam tikros galvos smegenų srities, dalyvaujančios judesių kontrolėje, ląstelės, todėl labiausiai sulėtėja ir pasunkėja judesiai.

Parkinsono ligos priežastis nėra aiški. Panašu, kad kai kurie žmonės paveldi genetinį polinkį susirgti šia liga. Galimos priežastys, spartinančios antrinio Parkinsonizmo vystymąsi: kai kurių vaistų, ypač skiriamų gydyti psichikos sutrikimams, pykinimui, svaigimui, vartojimas. Apsinuodijimas anglies monoksidu (smalkėmis), manganu. Galvos smegenų traumos, galvos smegenų kraujotakos sutrikimai (insultai), augliai, kitos retesnės nervų sistemos ligos.

Šia liga pasaulyje serga 7–10 mln. žmonių. Tarp vadinamųjų seno amžiaus ligų ją lenkia tik Alzheimerio liga. Teigiama, kad vyrų tikimybė susirgti Parkinsonu yra 1,5 karto didesnė.

Parengė Tautvydas Lukaševičius