Naujienų srautas

Mokslas ir IT2019.02.08 21:11

Premjeras apie svetainę, kur galima su „juo“ pasirašinėti: tegul humoro lygį vertina žmonės

Norite pabendrauti su premjeru Sauliumi Skverneliu? Įmanoma, bet ne akis į akį, o naudojantis informacinių technologijų specialisto Artūro Paleičiko dirbtinio intelekto pagrindu sukurta sistema. Pramogą išbandyti galima svetainėje Sauliusskvernelis.lt.

– Sveiki, – paklausėme S. Skvernelio, vedant žodžius į tam skirtą langelį

 – Sveiki, – pasirodė atsakymas ir pokalbis vystėsi toliau.

– Ar dar kartą teiksite aplinkos ministro kandidatūrą?

– Jeigu pavyks įveikti visus teisinius reikalavimus, surinkti parašus, aš kandidatu geriausiu atveju tapsiu kovo mėnesį.

– Klausiau dėl aplinkos ministro, o ne prezidento rinkimų...

– Tai bus mano sprendimas, kurio pasekmes taip pat jausiu pats

 – Supratau, ačiū.

– Prašom.

Taip atrodo pokalbis su dirbtinio intelekto pagrindu sukurta sistema, mokymuisi naudojančia ministro pirmininko viešoje erdvėje išsakytas frazes bei „Vikipediją“.

– Kada ji sukurta? – 15min paklausė sistemos kūrėjo A.Paleičiko, apie 15 metų dirbančio informacinių technologijų srity.

– Viskas prasidėjo nuo domeno. Sausio pradžioje patikrinau, ar visi kandidatai turi svetaines ir kokias jas turi, ir netikėtai radau, kad S.S kvernelis neturi, bet dar jis nebuvo paskelbęs, kad dalyvaus prezidento rinkimuose. Tai ir užregistravau taip spontaniškai. Kaina nėra didelė – iki 10 eurų metams.

Darbe, po darbo domėjausi dirbtiniais intelektais, bandžiau įvairias sistemas ir galvojau, kaip įprasminti domeną, kad jis turėtų turinį. Be turinio tiesiog rodytų, kad puslapis nerastas. Taip ir išėjo, kad per gerą darbo dieną, savaitgalį sudėliojau surinkdamas iš žiniasklaidos priemonių per „Google“ kiek pavyko rasti citatų.

– Domeną Sauliusskvernelis.lt galbūt pirkote visai ne tuo tikslu, gal norėjot parduoti kaip kandidatui?

– Ne, čia buvo labiau kaip žaidimas, nepatikėjau savo akim, kad lyg ir potencialus kandidatas į prezidentus vis dar neturi svetainės. Jeigu ir norėtų [domeno], galėčiau padovanot, bet su ta intencija, kad jis bent paremtų porą kitų mano mėgstamų kandidatų, tai yra, Gitaną Nausėdą ir Ingridą Šimonytę. Jam iškart atiduodu, jei tik jis tą padaro.

– Kaip veikia sistema?

– Programavimo buvo labai nedaug. Panaudota „Google“ paslauga, kuria, teoriškai, galima ir nemokamai naudotis arba labai nedaug kainuoja. Tai – „Dialogflow“. Ją kaip tik bandinėjau, žiūrėjau ir panaudojau. Veikimo principas yra toks: matau kiekvieną klausimą, kurį užduoda vartotojas sistemai, o sistema ieško tarp galimų atsakymo variantų ir man pasiūlo, kad galėtų atsakyti taip arba anaip. Ir aš arba patvirtinu, arba paneigiu. Ir taip patvirtindamas arba paneigdamas aš jai suteikiu kažkokias žinias.

– Ar yra skirtumas kokia kalba ši sistema funkcionuoja?

– Lietuvių kalbos oficialiai nepalaiko, sistema geriau veiks šveplai.

– Ar nėra taip, kad kai klausi trumpesnių klausimų, atsakymas yra aiškesnis ir tikslesnis?

– Gali būti. Pats principas yra toks: kuo trumpesnei frazei suteiki atsakymą, tuo jis labiau „pakelia“ tą trumpą frazę. Gali būti, kad į klausimą „kas tu toks“ ar „kas yra saulės“, sistema atsakys „Saulius Skvernelis“, nes yra žodis „kas“. Reikia tam tikro vartotojo indėlio, tai reiškia klausimų, kuriais tu galėtum apmokyti ir susieti su galimais atsakymais. O tie atsakymai, kaip minėjau, yra citatos iš elektroninės žiniasklaidos. Citatos yra pilni sakiniai, neiškarpyti, nemodifkuoti.

– O matot, kiek vartotojų naudojasi šia sistema?

– Tiksliai negaliu pasakyti, bet šimtais. Aš matau pokalbius.

– Vystysit visa tai toliau?

– Ne, nevystysiu. Tai buvo labiau pasižaidimas, net nesitikėjau, kad tai kažkaip išaugs į mažą kelių dienų burbuliuką. Svetainė bus tol, kol arba domenas veiks, tai reiškia, kad po metų baigs galiot, arba kol bus aktualus.

Domenas Sauliusskvernelis.lt buvo registruotas sausio 17-ąją. Penktadienį premjero S. Skvernelio patarėjas viešųjų ryšių klausimais Tomas Beržinskas 15min teigė, kad ministras pirmininkas su šia svetaine neturi nieko bendra.

„Vertinti jo kūrėjų pastangas ir humoro lygį [premjeras] palieka žmonėms“, – pasiteiravus, ar S. Skvernelis svarsto kreiptis į policiją dėl svetainės turinio, teigė patarėjas. Beje, būtent sausio 17 dieną ministras pirmininkas pranešė sieksiantis prezidento posto.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi