Naujienų srautas

Mokslas ir IT

2018.06.13 17:40

Marsaeigis „Opportunity“ išsijungė ir gali nebeįsijungti

15min.lt 2018.06.13 17:40

Pastaruosius 15 metų Marso paviršiumi keliavo nedidelis NASA robotas, pavadintas „Opportunity“. Tačiau dabar baiminamasi, kad jo kelionės baigėsi: po audros Raudonojoje planetoje ryšys su marsaeigiu prarastas, o Žemėje dirbantys inžinieriai bijo, kad šio aparato jau nebepavyks prikelti ir jo misija yra baigta.

„Opportunity“ problemos prasidėjo pastarosiomis dienomis, kai Marse praūžė ketvirtadalį planetos paviršiaus uždengusi audra, užtemdžiusi Saulę ir sutrukdžiusi marsaeigio akumuliatorių krovimąsi. Dėl energijos trūkumo marsaeigis išsijungė – neveikia nė viena jo sistema. Vienintelis dalykas, kuris vis dar gauna energiją, yra atsarginis misijos laikrodis, kuris reguliariai prabunda patikrinti aparato energijos lygio.

Jeigu marsaeigio akumuliatoriuosse neprisikaups pakankamas energijos kiekis, jis vėl išsijungs. Tuo tarpu inžinieriai nesitiki, kad per kelias artimiausias dienas audros debesys nuslinks, o akumuliatorius gaus galimybę įsikrauti. Dėl itin riboto energijos kiekio šiose sistemose, inžinieriai turi labai ribotas galimybes patikrinti „Opportunity“ būklę. Kol kas jie atsakymo iš šio marsaeigio nesulaukė.

Tai veikiausiai reiškia, kad aparatas persijungė į avarinį režimą, tačiau kito ryšio seanso metu vėl bus bandoma su juo susisiekti. Jeigu marsaeigis nesugebės papildyti savo akumuliatorių, jis gali galutinai prarasti ryšį su Žeme ir galutinai užbaigti savo misiją. 15 metų Marse dirbęs „Opportunity“ iki šiol stebino inžinierius ilgaamžiškumu: pradiniame plane buvo numatyta, kad jo užduotis truks tik 90 dienų, tačiau NASA projektai neretai vykdomi gerokai ilgiau nei numatyta.

Marso audrų šis zondas yra matęs ir anksčiau – pavyzdžiui, kur kas stipresnė audra jį buvo užklupusi 2007 metais, tuomet jis su Žeme negalėjo susisiekti kelias dienas. Daugiau informacijos apie marsaeigio būklę NASA pateiks per spaudos konferenciją, kuri vyks trečiadienį, 20:30 Lietuvos laiku.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi