Mokslas ir IT

2021.07.25 18:56

10 įdomių faktų apie šunis

LRT.lt2021.07.25 18:56

Manote, kad labai gerai pažįstate savo keturkojus draugus? Iš tiesų kai kurie dalykai gali jus nustebinti. Portalas „Reader's Digest“ pateikia 10 įdomių faktų apie šunis.

„Uoslės“ centras šuns smegenyse yra 40 kartų didesnis nei žmogaus

Šunys užuodžia tūkstančius kartų geriau už žmones. Kvapo receptorių jų nosyse yra keliais milijonais daugiau nei žmogaus nosyje, pavyzdžiui, žmogus jų turi vidutiniškai apie 5 mln., o taksų veislės šuo – 125 mln., todėl šunys puikiai pasitarnauja ieškant narkotinių medžiagų, lavonų, blakių ar sprogmenų.

Šunų klausa taip pat įspūdinga

Šunų uoslė iš tiesų puiki, tačiau nederėtų pamiršti ir apie jų klausą! Tiek ausų padėtis, tiek jose esantys raumenys padeda jiems pagauti daugybę garsų, kurių žmonės išgirsti negali. Tiesą sakant, populiariausias paaiškinimas, kodėl šunys pakreipia galvą, yra tai, kad tokiu būdu jie bando nustatyti garso šaltinį.

Tačiau jų skonio receptoriai kur kas prasčiau išlavinti

Šunys turi maždaug šešis kartus mažiau skonio receptorių nei žmonės (1700 šunų skonio svogūnėlių, lyginant su 9000 žmonių). Todėl pūvančias maisto atliekas šunys ryja taip pat entuziastingai kaip dubenėlį kukulių ar sultingą kepsnį. Mažiau išlavintas šunų skonis siejamas su evoliuciniais procesais nuo tų laikų, kai jie patys turėjo susimedžioti maisto gamtoje.

Skirtingi šunys, skirtingos nosys

Šuns nosis atitinka žmogaus pirštų atspaudus – kiekviena jų pasižymi unikaliu griovelių ir raukšlelių raštu.

Šunys sapnuoja kaip ir žmonės

Jei kada pastebėjote, kad jūsų augintinis miegodamas trūkčioja, greičiausiai tai reiškia, kad jis sapnuoja. Tyrėjai nustatė, kad šunų miego įpročiai ir smegenų veikla yra panašūs į žmogaus, o maži šunys paprastai sapnuoja dažniau nei dideli. Leidinyje „Psychology Today“ pasirodžiusiame straipsnyje teigiama, kad greičiausiai jie sapnuoja įprastas veiklas, pavyzdžiui, lakstymą lauke ar savo uodegos gaudymą.

Šunys tokie pat protingi kaip dvejų metų vaikas

Pasak kinologo ir šunų elgsenos tyrinėtojo Stanley Coreno, jūsų dvejų metų mažylis ir jūsų augintinis yra maždaug vienodame lygmenyje, jei lyginsime jų smegenis. Specialistas aiškina, kad geriausias žmogaus draugas gali skaičiuoti, suprasti per 150 žodžių ir netgi apgauti žmones ar kitus šunis, kad gautų skanėstų. Intelektas skiriasi priklausomai nuo veislės – protingiausiais laikomi borderkoliai.

Uodegos vizginimas – atskira kalba

Jei šuo įnirtingai vizgina uodegą, tai reiškia, kad jis džiaugiasi jus matydamas, tiesa? Nebūtinai. Anot „Discovery.com“, džiaugdamiesi šunys vizgina uodegą į dešinę, o išsigandę – į kairę. Uodegos vizginimas ją pabrukus reiškia, kad šuo jaučiasi nesaugus, o greitai į šonus besiplaikstanti uodega, įtempti raumenys ir išsiplėtę vyzdžiai gali signalizuoti apie agresiją.

Šuniukai gimsta akli ir kurti

Naujagimiai šunyčiai vis dar vystosi, todėl jų ausų kanalai yra uždari, o akys užmerktos. Daugelis šuniukų atmerkia akis ir ima reaguoti į garsus maždaug po dviejų savaičių.

Šunys turi „šeštąjį pojūtį“

67 proc. respondentų 2010 m. atliktoje apklausoje teigė, kad jų augintiniai keistai elgiasi prieš audrą, 43 proc. pranešė pastebėję keistą šunų ar kačių elgesį prieš nutinkant kokiai nors nelaimei. Kuo tas pasireiškia? Inkštimu, netvėrimu savoje vietoje ar bandymu pasislėpti ten, kur saugiau. Yra net teigiančių, kad šunys gali pajusti ligas, pavyzdžiui, vėžį.

Šunys gali matyti spalvas

Tai yra vienas iš labiausiai paplitusių „faktų“ apie šunis, kuris iš tiesų neatitinka tikrovės. Nepaisant vyraujančio mito, kad šunys gali matyti tik juodą arba baltą, jūsų augintinis iš tikrųjų mato ir daugiau spalvų. Nors jiems sunkoka atskirti įvairius žalios ir raudonos atspalvius, kurie dažniausiai atrodo pilki ir rudi, mėlynus ir geltonus tonus šunys mato pakankamai ryškiai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.