Mokslas ir IT

2016.07.21 22:38

Sugavus įtakingą nelegalaus internetinio turinio platintoją, nebeveikia ir „Linkomanija“

BNS, DELFI.lt2016.07.21 22:38

Ukrainos pilietis, laikomas didžiausio pasaulyje internetinio piratavimo tinklo „Kickass Torrents“ vadeiva, trečiadienį buvo suimtas Lenkijoje. Kaip tvirtina DELFI skaitytojas, pasklidus šiai žiniai, neįmanoma prisijungti prie „Linkomanijos“ puslapio.

Jungtinės Valstijos „Kickass Torrents“ vadeivai Artiomui Vaulinui iškėlė kaltinimus dėl neteisėtai nukopijuotų filmų, muzikos ir kitokio turinio, kurio vertė – per milijardas JAV dolerių, platinimo.

DELFI skaitytojas atsiuntė laišką, kuriame tvirtina, kad „iškart po „Kickass Torrents“ uždarymo vakar naktį nustojo veikti ir lietuviškasis „torrent“ tipo puslapis „Linkomanija“. Šiuo metu nėra žinoma, ar A. Vaulinas kaip nors yra susijęs su „Linkomanija“, tačiau net neabejojame, kad netrukus turėtume išgirsti daugiau.“

Neseniai skelbta, kad asociacija LATGA per teismus Lietuvoje bandys uždrausti „Linkomaniją“. DELFI tikslinosi, ar teismo sprendimas jau yra ir ar asociacija ką nors žino apie neveikiantį „torrent“ dalijimosi puslapį. Asociacijos LATGA muzikos skyriaus vadovas Marius Kuzminas tvirtino, kad „kol kas teismo procesas tik prasidėjo. Gali būti, kad puslapis neveikia dėl techninių problemų arba dėl pačios „Linkomanijos“ administratorių sprendimo. Nežinau, ar „Linkomanijos“ neveikimas yra susijęs su faktu, kad suimtas „Kickass Torrents“ vadas: turime per mažai informacijos, kad galėtume tai patvirtinti. Kol kas aišku tik tai, kad teismo sprendimo ir įpareigojimo dar nėra“.

Kaltinamas ne tik autorių teisių pažeidimu

JAV teisingumo departamentas paskelbė baudžiamuosius kaltinimus 30-mečiui Artiomui Vaulinui, gyvenančiame Ukrainos mieste Charkove ir ieškomam Amerikos teisėsaugos dėl autorių teisių pažeidimų, pinigų plovimo ir kitų įtariamų nusikaltimų.

Manoma, kad A. Vaulinas yra „Kickass Torrents“ (KAT), pastaraisiais metais nustelbusio „Pirate Bay“ ir kitus interneto piratų tinklus bei tapusio didžiausiu pasaulyje neteisėtai platinamos medžiagos šaltiniu, savininkas.

Kaltinamajame akte sakoma, kad tas portalas siūlo „išmoningą ir vartotojui palankią aplinką, kurios naudotojai gali ieškoti ir susirasti turinio“, saugomo autorių teisių įstatymų.

KAT, platinantis filmus, kompiuterinius žaidimus, televizijos laidų įrašus, muziką ir kitokį skaitmeninį turinį, yra 69-oji dažniausiai lankoma interneto svetainė, sakoma JAV Teisingumo departamento pranešime.

„A. Vaulinas kaltinamas vadovavimu mūsų dienomis labiausiai lankomai dalijimosi failais svetainėje, atsakingai už autorių teisių saugumo medžiagos, kurios vertė gerokai viršija 1 mlrd. JAV dolerių, neteisėtą išplatinimą“, – pažymėjo JAV generalinės prokurorės pavaduotoja Leslie Caldwell.

„Mėgindamas išvengti teisėsaugos, A. Vaulinas, kaip manoma, naudojo serverius, esančius įvairiose šalyse visame pasaulyje, ir perkėlinėdavo savo domenus dėl besikartojančių (domenų) areštų ir civilinių bylų. Visgi jo areštas Lenkijoje dar kartą rodo, kad kibernetiniai nusikaltėliai gali sprukti, bet negali pasislėpti nuo teisingumo“, – pridūrė ji.

JAV pareigūnai sieks A. Vaulino ekstradicijos, kad jam būtų pateikti kaltinimai federaliniame teisme Čikagoje, nurodžiusiame areštuoti vieną banko sąskaitą ir septynis domenų vardus, siejamus su minėtu dalijimosi failais tinklu.

Ieškinyje sakoma, kad pareigūnai sugebėjo susekti ir atpažinti A. Vauliną pagal duomenis apie jo „iCloud“ paskyrą, gautus iš bendrovės „Apple“.

Dokumente sakoma, kad KAT, turintis svetaines 28 kalbomis, suteikia prieigą prie filmų, kurie tebėra rodomi kino teatruose, taip pat prie kitokio turinio, uždirbdamas iš reklamos savo portale.

Manoma, kad šio tinklalapio rinkos vertė viršija 54 mln. JAV dolerių, o jo pajamos iš reklamos siekia 12,5–22,3 mln. dolerių per metus, nurodoma ieškinyje.

KAT jau kelis kartus yra perkėlęs savo domenus į kitas šalis, kai buvo užblokuotas Didžiojoje Britanijoje, Airijoje, Danijoje, Belgijoje ir Malaizijoje, sakoma Teisingumo departamento dokumente. Šis tinklas naudoja kompiuterinių serverių tinklą, apimantį daugelį šalių, o bent viena tokių stočių veikė Čikagoje.

Neseniai šis portalas suteikė vartotojams galimybę neteisėtai parsisiųsti naujausių didelio populiarumo sulaukusių filmų, tokių kaip „Kapitonas Amerika: Pilietinis karas“ (Captain America: Civil War), „Apgaulės meistrai 2“ (Now You See Me 2) ir „Žuvytė Dori“ (Finding Dory).

A. Vaulinas, naudojęsis slapyvardžiu „tirm“, prisidėjo kuriant originalų CAT tinklalapį ir vadovavo šiam portalui, veikiančiam nuo 2008 metų, per Ukrainoje įsikūrusią bendrovę „Cryptoneat“.

Pasak Teisingumo departamento, KAT tinklalapis „tvirtina vykdantis (reikalavimus) pašalinti autorių teisių saugomą medžiagą“, bet surinkta įrodymų, kad svetainė nepašalindavo turinio, kai to pareikalaudavo autorių teisių organizacijos, tokios kaip Amerikos kino asociacija, Amerikos įrašų pramonės asociacija ir Pramoginės programinės įrangos asociacija.

JAV pareigūnai taip pat tęsia ilgą teisinę kovą, kad būtų išduotas kito internetinio piratavimo tinklo „Megaupload“, uždaryto Federalinio tyrimų biuro (FTB) 2012 metais, vadovas.

„Megaupload“ vadovas, žinomas Kimo Dotcomo slapyvardžiu, yra paleistas už užstatą Naujojoje Zelandijoje, kuri nagrinėja prašymą jį išduoti Amerikai. Šis veikėjas neseniai pažadėjo atnaujinti savo veiklą.

Kimo Dotcomo apeliacija prieš ekstradiciją bus pradėta nagrinėti Aukštojo teismo Oklande rugpjūčio 29 dieną. Manoma, kad šis procesas truks 4–8 savaites.

Tuo tarpu „Pirate Bay“ tęsia savo veiklą, nors Švedija nuteisė kalėti to tinklo įkūrėjus ir areštavo jų interneto domenus.

Pareigūnai sako turintys galimybių areštuoti arba uždaryti neteisėto dalijimosi failais svetaines, bet jų valdytojai dažnai vėl atidaro tuos serverius kitose jurisdikcijose.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.