LRT FAKTAI
Kaukės. Koronavirusas

Mokslas ir IT

2020.08.19 20:04

LRT FAKTAI. Kaukės saugo nuo viruso plitimo, tačiau tai įtikina ne visus

Jurga Bakaitė, Mindaugas Aušra, LRT.lt2020.08.19 20:04

Į viešąsias erdves grįžus kaukėms, kilo ir bandymas jas diskredituoti, abejoti kaukių nauda, daug kas klausia, ar kaukės tikrai veiksmingos saugantis nuo viruso.

LRT FAKTAI aiškinasi, kodėl kaukės laikomos efektyviomis.

Kaip kaukės filtruoja viruso patekimą į aplinką

Šis socialiniuose tinkluose platinamas vaizdas klausia, ar kaukės tikrai naudingos, jei virusas yra daug mažesnis nei kaukės audinio skylutės. Paveikslėlis Lietuvą pasiekė iš užsienio, kur išplito socialiniuose tinkluose anglų ir rusų kalba, internete jis pasirodė kartu su koronaviruso pandemijos pasaulyje pradžia.

Koronaviruso dalelė, pasak specialistų, yra vos 120 nanometrų dydžio – teoriškai į paties veiksmingiausio respiratoriaus, filtruojančio smulkiausias detales, tarpelius tilptų 5 tokios viruso dalelės, jau nekalbant apie pralaidesnes medicinines ar medžiagines kaukes.

Tačiau specialistai sako, kad tokia logika, kad viruso dalelės labai smulkios, todėl įveikia ir kaukės barjerą, nėra teisinga.

„Viruso dydis yra sprendžiamas dalelės arba lašelio, kvėpavimo takų sekreto, prie kurio jis prisikabina. Kadangi žmogus tiesiog kosėdamas arba čiaudėdamas, kalbėdamas emituoja į aplinkos orą tam tikrą kiekį įvairaus dydžio aerozolio dalelių arba lašelių, virusas pats vienas ore nesklando, jis prisikabina prie dalelės“, – sakė Steigvilė Byčenkienė, Fizinių ir technologijos mokslų centro Aplinkotyros skyriaus vadovė.

Jei kaukės praleidžia lašelius, kam jas nešioti?

Kaip pastebi S. Byčenkienė, kaukės porėtumas yra netolygus – priešingai, nei rodoma socialiniuose tinkluose platinamoje žinutėje. „Tai padidina filtravimo efektyvumą, [nes] skriedamos įvairaus dydžio dalelės užsikabina už skirtingų porų dydžių“, – sakė specialistė.

Tačiau dalis iškvepiamų lašelių, pačių smulkiausių, į aplinką patekti vis tiek gali.

„[Dėvėdamas kaukę] žmogus apsaugo kitus esančius šalia, tiesiog sumažindamas lašelio su virusu skriejimo greitį ir atstumą“, – apie tai, kaip kaukė saugo nuo viruso plitimo, sakė S. Byčeikienė.

Skaičiuojama, kad čiaudint be kaukės virusas su lašeliais skrieja 150 km per valandą greičiu, dalelės aplink žmogų pasklinda iki 7 m atstumu ir kurį laiką lieka ore.

Ar nuotraukoje tikrai virusas?

Tuo tarpu virusologė Ingrida Olendraitė sakė abejojanti, ar iliustracijoje tikrai vaizduojamas virusas, kiti per mikroskopą užfiksuoti vaizdai skiriasi. Tačiau ji sutiko, kad koronaviruso dalelė tikrai yra daug mažesnė nei medicininės kaukės.

„Užtat ir negali sakyti, jog 100% apsaugo. Tačiau panašu, jog dėl tų lašelių dydžio labai daug [viruso] sugaudoma. <...> Man atrodo, čia ir buvo visų nesusikalbėjimų apie kaukes esmė. Vieniems, jei 100% neapsaugo, tai neapsaugo. Kitiems, jei 5% apsaugo, vadinasi, jau geriau nei nieko ir apsaugo“, – sakė ji.

Naujausios Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijos nurodo, kad kaukės dėvimos tiek saugantis nuo viruso skleidimo, tiek nuo užsikrėtimo. Čia pažymima, kad kol kas nėra išsamių tyrimų, rodančių, kaip efektyviai kaukės dėvėjimas saugo sveikus žmones, tačiau remiamasi turimomis žiniomis apie viruso sklidimą ir todėl rekomenduojama priimti taisykles, numatančias kaukių dėvėjimą, ypač viešose vietose, kur sunku išlaikyti atstumą nuo kitų žmonių.

„Jeigu medicininė kaukė turi atitikti bakterinio filtravimo efektyvumą, kai dalelė yra 3 mikrometrų dydžio, tai kalbant apie respiratorius, galima būti tikram, kad tam tikros klasės respiratorius apsaugos nuo ganėtinai mažų dalelių, tai būtų apie 0,6 mikrometro“, – apie tai, kaip skiriasi kaukių pralaidumas, sakė S. Byčenkienė.

Pseudomokslas

Virusas yra išties mažesnis nei bet kurios nuo jo apsisaugoti dėvimos kaukės tarpeliai. Tačiau klaidinga teigti, kad dėl šios priežasties kaukės yra neveiksmingos: viruso dydis šiuo atveju nėra svarbus, nes jo dalelės keliauja kartu su vandens lašeliais. Vis dėlto kai kurie iš jų yra tokie smulkūs, kad kaukės praleidžia ir juos. Tuo tarpu ekspertai atkreipia dėmesį, kad nešiojamos kaukės sumažina lašelių skriejimo greitį ir atstumą, kurį jie nukeliauja.

LRT FAKTAI – LRT ir tarptautinės tiriamosios žurnalistikos organizacijos OCCRP (Organized Crime and Corruption Reporting Project) projektas, kuris padeda visiems mums - informacijos vartotojams - geriau ją suprasti. LRT FAKTAI pateikia viešumoje pasirodžiusios įtartinos informacijos dekonstrukciją ir paaiškina, ko galimai buvo siekiama, platinant klaidinančią žinią.

Propaganda, Spaudžiamos antraštės („clickbait“), Užsakytas turinys, Dezinformacija, Satyra ir melaginga žinutė, Klaida, Vienpusiška ir šališka informacija, Manipuliacija, Pramanai, Melaginga/suklastota naujiena, Konspiracijos teorija, Pseudomokslas, Cenzūra

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt