Naujienų srautas

Mokslas ir IT2020.02.04 15:12

Lenktynės dėl naujojo koronaviruso vakcinos: kodėl ji kuriama taip ilgai ir kaip veikia pats virusas

LRT.lt 2020.02.04 15:12

Mokslininkai, skubantys pagaminti vakciną nuo naujojo koronaviruso, teigia, kad jiems jau pavyko žengti svarbų žingsnį ieškant veiksmingo imunizacijos metodo, skelbia „The Guardian“.

Bent trys farmacijos kompanijos, taip pat tyrėjų komandos visame pasaulyje dirba skirtingais būdais, bandydamos sukurti veiksmingą vakciną. Procesas paspartėjo po to, kai Kinijos akademikai viešai paskelbė viruso genetinę seką.

Merilando nacionalinio sveikatos instituto mokslininkų komanda teigė, kad jie jau paruošė modifikuotą pagrindinės viruso dalies versiją, kad paskatintų organizmą gaminti antikūnus prieš ligą.

Pasirengimo epidemijai koalicija („Cepi“) paskelbė, kad yra pasirengusi skirti 11 mln. dolerių trims programoms finansuoti. Programoms vadovaus bendrovės „Inovio Pharmaceuticals“, „Moderna“ ir Kvinslando universitetas. Tikimasi, kad vakcina bus pagaminta per 16 savaičių, nors saugumo ir efektyvumo tyrimai užtruks daug ilgiau.

Kadangi skirtingos komandos konkuruoja gamindamos bandomąją vakciną, kol kas yra neaišku, kam sekasi geriausiai.

NIH koronaviruso vakcinų grupės tyrėja Kizzmekia Corbett teigė, kad jos grupė daugiausia dėmesio skyrė viruso baltymų „spygliams“ tirti. Tyrėjai bando pritaikyti žinias, kurios buvo surinktos kovojant su sunkiu ūminio kvėpavimo sindromo (SARS) protrūkiu.

Virusas atrodo tarsi rutulys su tam tikrais išsikišimais, kurie plečiasi gale. Būtent tie baltymų „spygliai“, esantys smaigalyje, gali prisijungti prie receptorių, aptinkamų plaučių membranoje.

Pasak mokslininkės, koronavirusai yra tik didelė patogenų šeima, iš kurių septyni šiuo metu kelia pavojų žmogaus sveikatai

„SARS ir naujasis koronavirusai yra panašūs 82 proc. viso genomo. Bet vakcinos požiūriu mus domina tik smaigalys, kuris yra 70 proc. identiškas“, – aiškino ji.

„Mes jau įrodėme, kad SARS ir MERS atvejais galime įvesti kai kurias stabilizuojančias mutacijas į baltymo smaigalius“, – pridūrė ji.

Anot tyrėjos, viena iš problemų yra ta, kad naujojo koronaviruso baltymų „spyglys“ yra didžiausias iš galinčių užkrėsti žmones.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi