Mokslas ir IT

2019.12.09 15:50

Specialistai apie „kėdės“ iššūkį: vyrų ir moterų pasiekimus lemia tam tikri fiziniai duomenys

atnaujinta 10.46
LRT.lt2019.12.09 15:50

Išsitiesti laikant kėdę moterims išeina sėkmingiau nei vyrams dėl skirtingai paskirstomų sverto sukimosi arba atramos ašies (angl. fulcrum), sverto jėgos (angl. load) veikimo ir pasipriešinimo peties, teigia Lietuvos sporto universiteto specialistai doc. dr. Vilma Juodžbalienė, dokt. lekt. Edgaras Lapinskas, dokt. lekt Giedrė Jurgelaitienė.

Socialiniame tinkle „Facebook“ praėjusią savaitę išplito naujas iššūkis. Nufilmuota, kaip tiek vyrai, tiek moterys bando atlikti iš pirmo žvilgsnio labai paprastą užduotį. Viskas, ko jums reikės, – kėdės, sienos, kolegų palaikymo ir stiprių pilvo ir nugaros srities raumenų, kuriais, deja, gali pasigirti tik nedaugelis.

Skelbiama, kad užduotį be jokių problemų gali atlikti moterys, tačiau su neįveikiamais sunkumais susiduria vyrai. Ir nors tai gali pasirodyti, kaip nepaneigiama tiesa, tačiau svarbu atkreipti dėmesį į kai kurias smulkmenas.

Anot specialistų, šį paskirstymą gali nulemti tokie faktoriai: kūno dalių ilgių ir jų tarpusavio santykių skirtumai, raumenų ilgis, jėgos skirtumai, skirtingas kampą tarp liemens, dubens ir klubo sąnarių.

Naujas „kėdės“ iššūkis: tariamoje lyčių dvikovoje nugalėtojo išsiaiškinti nepadeda

„Kadangi moterų kojos trumpesnės, joms pasilenkus pirmyn, galva liečia sieną, tarp liemens ir šlaunies susidaro status kampas, sukimosi ašis lieka po pėda, o tiesiantis klubo sąnarys yra už kelio ir čiurnos (atgal), todėl susidarantis svertas padeda išsitiesti“, – LRT.lt atsiųstame pranešime teigia specialistai.

Lietuvos sporto universiteto atstovų teigimu, vyrai pasilenkę atsiremia galva į sieną, kampas tarp liemens ir šlaunies yra bukas, sukimosi ašis pasislenka ties kojų pirštais arba išsidėsto net prieš pėdą, todėl sunku išsitiesti. Taip pat judesio metu klubo sąnarys yra prieš kelio ir čiurnos sąnarį, o tai nesukuria reikiamo dydžio jėgos sverto atlikti judesį.

Pasak LSMU doc. dr. Inesos Rimdeikienės, LSMU Kauno klinikų Reabilitacijos klinikos Kineziterapijos skyriaus vadovės, Lietuvos Kineziterapeutų draugijos prezidentės, užduotį asmenys atliko skirtingai dėl kelių priežasčių.

„Moterys užduotį išpildė tiksliai, vyrai neteisingai atliko užduotį, jie per daug pasvirdavo pirmyn. Pasvirus pirmyn, pasikeičia svorio centro padėtis ir iš tokios padėties, kurioje buvo visi vyrai, atsistoti negalima. Kitas klausimas: kodėl vyrai neteisingai atliko užduotį? Ar jie tiesiog nedėmesingi, ar jie negali atsistoti į teisingą padėtį, iš kurios nekyla problemų atsistoti? Į šį klausimą galima būtų atsakyti tik atlikus tam tikrų raumenų jėgos testavimą“, – svarsto ji.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt