Mokslas ir IT

2019.10.27 12:18

Aukso karštinė Briuselio kanalizacijoje – mokslininkai ieško brangiųjų metalų

LRT.lt2019.10.27 12:18

Briuselio universitetų (VUB ir ULB) mokslininkai miesto kanalizacijos sistemoje ieško aukso, sidabro ir kitų brangiųjų metalų, praneša „The Brussels Times“.

Tyrėjų tikslas yra sukurti pigų ir ekologišką būdą tauriesiems metalams aptikti ir pašalinti iš nuotekų sistemos. Taurieji metalai dumble dažniausiai susimaišo su kitais sunkiaisiais metalais, tokiais kaip varis, cinkas ir švinas.

„Metalo gavyba ir perdirbimas iš nuotekų dumblo yra ne tik būdas sumažinti metalų trūkumą ir patenkinti paklausą, bet ir leidžia nuodingas atliekas paversti visaverčiu žaliavų šaltiniu“, – sakė projekto koordinatorė dr. Natacha Brion.

70 kg sidabro per metus

Tyrėjos teigimu, iš viso regiono nuotekų galima išgauti apie 5 kilogramus aukso ir 70 kilogramų sidabro per metus. Šiuo metu mokslininkai daro bandymus ir skaičiuoja, kiek brangiųjų metalų jiems pavyktų surinkti. Kol kas pusės metų bandymų rezultatai parodė, kad iš vienos tonos sauso dumblo galima gauti gramą aukso ir apie dešimt gramų sidabro.

Kol kas tyrėjai dumble randamų tauriųjų ir sunkiųjų metalų kiekį matavo imdami mėginius iš dviejų Briuselio valymo įrenginių.

Po to jie siūlys technologinius būdus, kaip šie metalai gali būti išgauti iš dumblo aplinkai nekenksmingu būdu. Tyrėjai ištirs, ar jie gali naudoti specialias bakterijas metalams išplauti iš dumblo.

Natūralūs ištekliai išseks per 20 metų

Galiausiai mokslininkai bandys išvalyti ir perdirbti tauriuosius metalus iš metalų mišinio. Pavyzdžiui, specifinės auksą rišančios nanomedžiagos, turinčios magnetinių savybių, gali būti „ištrauktos“ iš metalo mišinio magnetu.

Manoma, kad natūralūs švino, alavo, cinko, aukso ir sidabro ištekliai bus sunaudoti maždaug per 20 metų.

Mokslininkai tyrimus pradėjo šių metų kovą ir tęs iki 2022 metų vasario mėnesio.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.