LRT tyrimai

2022.01.06 05:30

Sveikatos teisės institutas: ryšiai su politikais ir užsienio radikalais, dėmesys vienam vaistui

Jurga Tvaskienė, Jurgita Čeponytė, LRT Tyrimų skyrius, LRT.lt2022.01.06 05:30

Prieš keturis mėnesius apie save pranešęs Sveikatos teisės institutas (STI) pasisako prieš masinę vakcinaciją nuo COVID-19, o kaip panacėją pristato vaistą, kuris Europoje dar neregistruotas. LRT Tyrimų skyriaus duomenys rodo, kad STI branduolyje telkiasi žmonės, anksčiau dalyvavę kovose dėl vaistų registravimo, taip pat siejami su politiniais judėjimais, tarp jų – Darbo partija bei Nacionaliniu susivienijimu. STI palaiko ryšius su kitų valstybių prieštaringais veikėjais ir juos Lietuvoje pristato kaip ekspertus.

Viešosios įstaigos Sveikatos teisės instituto (STI), įkurto 2021 m. liepos pabaigoje, o viešą prisistatymą surengusio po mėnesio, interneto svetainėje gausu žinučių, kuriose abejojama dėl masinės vakcinacijos, vaikų skiepijimo, platinama žinia, esą vakcinos ne iki galo ištirtos.

Tuo metu „Vaistų“ rubrikoje skelbiama vienintelė informacija – apie vaistinį preparatą „Lagevrio“ (veiklioji medžiaga – molnupiraviras), nurodant, kad Europos vaistų agentūra (EVA) pateikė rekomendacijas dėl šio Europos Sąjungoje (ES) dar neregistruoto preparato naudojimo COVID-19 ligai gydyti. Kituose viešuose STI įrašuose minimas ir dar vienas vaistas, kurio tęstiniai tyrimai taip pat tik vykdomi.

„Ingrida Šimonyte, Arūnai Dulky, pasirūpinkite vaistais, jeigu norite gelbėti gyvybes darbais, o ne žodžiais. Padarykite viską, ką galite ir ko negalite, kad tie vaistai greičiau atkeliautų į Lietuvą, užuot gąsdindami savo žmones botagu. Vaizduojate, kad saugote gyvybes, bet beveik pavertėte Lietuvą mirčių čempione Europos Sąjungoje (antra vieta po Bulgarijos)“, – gruodžio 13-ąją feisbuke paskelbė STI vadovas Rimas Jankūnas, pristatydamas vadinamąsias STI rekomendacijas, kaip valdyti COVID-19.

LRT Tyrimų skyriaus surinkti duomenys rodo, kad vaistą sukūrusiai kompanijai „Merck Sharp & Dohme“ (MSD) Lietuvoje atstovaujančios to paties pavadinimo bendrovės vadovas Armenas Manukianas dar 2020-ųjų lapkritį buvo pridėtas prie ką tik suburtos uždaros feisbuko grupės „Pandeminiai ieškojimai“. Šios grupės pagrindu praėjusią vasarą buvo įkurtas STI – tai ne kartą viešai teigė tiek R. Jankūnas, tiek STI veikloje dalyvaujanti kardiologė iš Norvegijos Loreta Strom.

Tačiau A. Manukianas teigia, kad į grupę jį įtraukė buvusi bendramokslė medikė, o susipažinęs su grupėje skelbiamos informacijos turiniu nusprendė joje nedalyvauti. „Su STI jokių kontaktų nei asmeniškai, nei MSD nepalaikome. Mes su R. Jankūnu niekada nesame kalbėję apie šį vaistą. Visa tai, ką jis daro, yra saviveikla. Praeityje R. Jankūnas kaip medicininio teksto vertėjas yra teikęs vertimo paslaugas MSD. Vertimai neturėjo nieko bendro su „Lagevrio“ (molnupiraviru)“, – pažymėjo farmacijos įmonės atstovas.

Priešina vaistą ir vakcinas

Apie „Lagevrio“ (molnupiravirą) R. Jankūnas paskelbė lapkričio 24 d. pasirodžiusioje būtent šiam pranešimui skirtoje internetinės televizijos „Kitaip TV“ laidoje. Specialiu anonsu kviestiems žiūrovams jis pranešė „džiugią žinią“, kad EVA gavo dvi paraiškas dėl vaistų COVID-19 ligai gydyti.

EVA šiuo metu vertina, ar preparatas „Lagevrio“ (molnupiraviras) atitinka Europoje keliamus veiksmingumo, saugos ir kokybės reikalavimus. Nors vaistas dar nepatvirtintas, leidimą jį naudoti praėjusį lapkritį suteikė Jungtinė Karalystė, o gruodžio viduryje – Danija, susidurianti su omikron atmainos banga.

Antivirusinis preparatas „Lagevrio“ nėra skirtas apsaugoti nuo COVID-19. Jis galėtų būti išrašomas susirgusiems rizikos grupių pacientams, kuriems grėstų sunki ligos forma. Tai pažymi ir Lietuvos sveikatos apsaugos ministerija (SAM). Ji akcentuoja, kad tokie vaistiniai preparatai yra skirti ne profilaktikai, bet COVID-19 liga sergantiems asmenims gydyti ir negali pakeisti vakcinų.

„Vakcinos apsaugo paskiepytus žmones bei juos supančius ligoms neatsparius asmenis ir sumažina ligos plitimo riziką, o susirgus sumažina riziką sirgti sunkia ligos forma ar mirti“, – nurodo SAM.

Tačiau R. Jankūnas, nors laidoje ir paminėjo, kad „Lagevrio“ dar nėra registruotas, nebaigtas tirti ir „iki galo neišsprendžia problemų“, daugiau dėmesio skyrė minėto vaisto ir vakcinų priešpriešai.

„Kalbant apie „Pfizer“ vakciną, reikia paskiepyti 775 (žmones), kad vienas išvengtų sunkios ligos. Visus kitus mes tiesiog… įstumiam į riziką, kuri nebūtina. Tuo metu čia mes duodame (vaistą, – red.) šimtui, ir septynis apsaugome nuo sunkios ligos. Nuo mirties apsaugomi visi. Bet tai yra preliminarūs rezultatai. Na, man padarė didžiulį įspūdį šitie EVA pranešimai“, – skelbė jis.

Tą patį STI direktorius aiškino ir lapkričio 27-ąją internete transliuotoje specialioje STI laidoje. „Yra numatyta speciali galimybė, kad EVA pareikštų nuomonę dėl itin aktualių vaistų ir jos pagrindu valstybės narės galėtų savarankiškai priimti sprendimą dėl jų“, – dėstė R. Jankūnas.

Primygtinis raginimas naudoti

Siūlymas taikyti gydymą molnupiraviru įtrauktas ir į gruodžio 13 d. paskelbtas STI „rekomendacijas“ dėl COVID-19 gydymo. „Ingrida Šimonyte, vaistų COVID-19 gydyti nepastebėjimas yra ryškiausias pavyzdys, kaip STI rekomendacijų ignoravimas lemia šimtus hospitalizacijų ir dešimtis mirčių per savaitę (skaičiuojant, kiek žmonių būtų išgelbėta pagal klinikinių tyrimų duomenis)“, – įraše apeliuojama į premjerę I. Šimonytę.

Oficialiai tuo metu skelbti atnaujinti tarpiniai preparato tyrimų rezultatai rodė, kad rizikos grupės pacientų, vartojančių jį iš karto po užsikrėtimo, hospitalizavimą ir mirtingumą šis vaistas galėtų sumažinti 30 proc., nors anksčiau manyta, kad galimas efektas – 50 proc.

Kiek „Lagevrio“ galėtų kainuoti rinkoje, jo gamintojų atstovai dar neatskleidžia. Viešojoje erdvėje dalijamasi informacija, kad preparato kaina siektų šimtus eurų. R. Jankūnas, kalbėdamas apie preparatą, transliacijoje pabrėžė, kad kilus klausimų dėl jo kainos reikėtų paskaičiuoti, „kiek kainuoja vieno žmogaus gydymas, aš jau nekalbu apie mirtį, tai tas brangu atrodys visai kitaip“.

LRT Tyrimų skyrius teiravosi R. Jankūno, ar jis, pasisakydamas apie „Lagevrio“, atstovauja jo gamintojo interesams. STI vardu buvo pateiktas toks atsakymas: „STI neturi ryšių su jokiomis farmacijos įmonėmis, joms neatstovauja, negauna iš jų jokio atlygio.“

Kaip nurodo SAM, mūsų šalies institucijos iš farmacijos bendrovės MSD nėra gavusios raštiško kreipimosi dėl „Lagevrio“ patvirtinimo prieš jo registraciją ES. „Lietuva yra priėmusi sprendimą įsigyti tik EVA patvirtintus ir ES registruotus vaistinius preparatus“, – rašoma ministerijos atsakyme.

Tą patį LRT Tyrimų skyriui sakė bendrovės MSD vadovas A. Manukianas. „MSD numato tiekti vaistą Lietuvai po to, kai bus patvirtintas Europos vaistų agentūroje“, – nurodė jis. Pasak A. Manukiano, STI vadovas R. Jankūnas nebuvo prašytas pristatyti „Lagevrio“.

Šiuo metu Lietuvoje COVID-19 liga sergantiems pacientams, kuriems reikia skirti papildomo deguonies, ligoninėje skiriamas ES registruotas preparatas nuo viruso „Veklury“ (remdesiviras). Pirmomis naujų metų dienomis Lietuva gavo ir pirmuosius vaistus nuo COVID-19 „Ronapreve“, skirtus ligoninių pacientams, kuriems jau nereikia pagalbinio gydymo deguonimi.

Dalyvavo vaistų kovose

Tai ne pirmas atvejis, kai R. Jankūnas, šiuo metu vadovaujantis STI, demonstruoja aktyvią poziciją dėl vaistinių preparatų. Daug dėmesio šiam klausimui buvo skiriama daugiau kaip prieš dešimtmetį, kai R. Jankūnas ėjo Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT) prie SAM direktoriaus pavaduotojo pareigas. Jo kuravimo sritis apėmė VVKT Ikiklinikinių ir klinikinių tyrimų skyrių. Jame gerosios klinikinės praktikos inspektore nuo 2007 m. dirbo ir viena iš dabartinio STI steigėjų Kristina Zamarytė-Sakavičienė.

2007 m. žiniasklaida skelbė, kad dirbdamas VVKT ir pavaduodamas tuometę vadovę R. Jankūnas išbraukė iš registro lietuviškos įmonės „Sicor Biotech“ gaminamą vaistą nuo vėžio „Grasalva“, Lietuvoje registruotą dar prieš mūsų šalies narystę ES. Tuo metu R. Jankūnas tvirtino taip padaręs dėl SAM gauto Europos Komisijos laiško, kuriame Briuselis informavo turintis žinių apie vaisto „Grasalva“ sunkų nepageidaujamą poveikį ir reikalavo imtis priemonių žmonių sveikatai apsaugoti, kitaip Lietuvai grės sankcijos. Kad vaistas gali kelti pavojų sveikatai, duomenis surinko VVKT Ikiklinikinių ir klinikinių tyrimų skyrius. Į klausimus apie to laikotarpio įvykius R. Jankūnas LRT neatsakė.

LRT Tyrimų skyrius susisiekė su tuomečiu „Sicor Biotech“ vadovu Vladu Bumeliu. Jis patvirtino, kad daugiau nei dešimtmečio senumo įvykiai kelia nemalonių prisiminimų, ir kalbėti apie juos atsisakė, bet pasiūlė remtis to meto spaudos pranešimais. 2007-aisiais tiek V. Bumelis, tiek kiti specialistai žurnalistams teigė, kad „Grasalva“ nėra originalus vaistas, o tik maždaug 40 proc. pigesnis JAV farmacijos bendrovės gaminamo preparato atitikmuo. Dėl jo pardavimo esą užvirė konkurencinė kova, o į ją įsitraukė ir Lietuvos valdininkai bei politikai.

Jau minėtas R. Jankūno sprendimas buvo atšauktas, Lietuva dėl „Grasalvos“ registravimo bylinėjosi su Europos Komisija. 2010-aisiais Europos Teisingumo Teismas pripažino, kad pereinamuoju laikotarpiu registruodama vaistą pagal nacionalinę tvarką Lietuva netinkamai taikė ES teisės aktus. Pranešime akcentuota, kad jokie klausimai, susiję su „Grasalvos“ saugumu, kokybe ar veiksmingumu, nebuvo nagrinėjami. Preparato galiojimas baigėsi 2008 m. liepą. Panašiu metu EVA patvirtino „Grasalvos“ analogą „TevaGrastim“.

Lietuvoje vykstant kovoms dėl „Grasalvos“, daug dėmesio situacijai skyrė tuometė parlamentarė, Darbo partijos atstovė Ramunė Visockytė. Ji viešai skelbė rašiusi Europos Komisijai ir EVA teiraudamasi, ar „nebuvo nutylėti Lietuvos specialistams žinomi faktai“ apie „Grasalvos“ šalutinį poveikį. 2009 m. pradžioje R. Jankūnas, pavaduodamas laikinąjį VVKT vadovą, jau minėtą R. Visockytę, baigusią kadenciją Seime, įdarbino VVKT vyriausiąja specialiste (atstove spaudai).

2009 metų gegužę po VVKT Ikiklinikinių ir klinikinių tyrimų skyriaus inspekcijos buvo panaikinta kito „Sicor Biotech“ sukurto vaisto – žemaūgiams vaikams gydyti skirto augimo hormono „Biosoma“ – registracija. Prieš tai tas pats skyrius net kelis kartus buvo ją pratęsęs. 2010-aisiais Vilniaus apygardos administracinis teismas paskelbė, kad „Biosomos“ rinkodaros pažymėjimas panaikintas neteisėtai.

Darbo VVKT R. Jankūnas ir jo pavaldiniai neteko 2012 m., naujajam VVKT vadovui Gintautui Barciui atlikus reorganizaciją ir išformavus Ikiklinikinių ir klinikinių tyrimų skyrių. R. Jankūnas su VVKT teisėsi, tačiau Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas galutine nutartimi atmetė jo skundus.

VVKT susibūrę bendraminčiai tęsė bendrą veiklą per viešąją įstaigą Biomedicinos etikos ir teisės institutą. Registrų centro duomenys rodo, kad viešosios įstaigos direktoriaus pareigas nuo 2013-ųjų rugpjūčio eina K. Zamarytė-Sakavičienė. Prieš dešimtmetį Biomedicinos etikos ir teisės institutas rengė gerosios klinikinės praktikos pagrindų ir tobulinimosi mokymus Lietuvos medikams. Tarp lektorių kvietimuose į paskaitas minimi R. Jankūnas, K. Zamarytė-Sakavičienė, advokatas Justas Sakavičius. Šie asmenys pernai tapo STI centrinėmis figūromis.

Ištakos – uždara feisbuko grupė

Prieš Kalėdas dalyvaudamas Gintauto Labanausko „YouTube“ laidoje „Juokas pro ašaras“ R. Jankūnas dėstė, kad STI ištakos – 2020 m. balandį, kaip jis nurodė, suburta feisbuko grupė „Pandeminiai ieškojimai“.

„Jau tada grupelė protingai mąstančių žmonių, pamatę abejotinas kovido valdymo priemones daugelyje pasaulio šalių, įsteigė nedidelę feisbuko grupę ir ji pamažu plėtėsi. <...> Kažkada, pusė metų po įsteigimo, buvau ir aš tenai pakviestas. Buvau susižavėjęs, kokio lygio informacija žmonės dalijasi“, – kalbėjo dabartinis STI vadovas.

Tačiau LRT Tyrimų skyriaus surinkti duomenys rodo, kad uždara feisbuko grupė „Pandeminiai ieškojimai“ buvo sukurta ne 2020 m. balandį, kaip tvirtino R. Jankūnas, bet tų pačių metų lapkričio 7-ąją, kelios savaitės po Seimo rinkimų. Kaip tuo metu socialiniuose tinkluose rašė viena iš šio sambūrio iniciatorių L. Strom, kuriant tokią platformą siekta suvienyti ne tik medikus, bet ir „kitus visuomenės profesionalus“.

Turimi duomenys rodo, kad jungtis prie šios platformos iš pradžių aktyviausiai buvo kviečiami medikai, taip pat kai kurie politikai. Kaip žinoma, viena grupės kūrėjų L. Strom viešai deklaravo priklausanti Laisvės partijai, bet vėliau paskelbė iš jos pasitraukusi.

Nors R. Jankūnas sako, kad prisijungti prie „Pandeminių ieškojimų“ buvo pakviestas praėjus pusmečiui nuo grupės įkūrimo, turimi duomenys rodo buvus kitaip. Jį jau kitą dieną po grupės įsteigimo pakvietė L. Strom. Paties R. Jankūno kvietimu po pusmečio, pernai gegužę, į grupę įsitraukė K. Zamarytė-Sakavičienė, vėliau tapusi viena iš STI steigėjų, birželį – teisininkas J. Sakavičius. Liepos pradžioje nariu tapo buvęs sveikatos apsaugos ministras, anksčiau atstovavęs Darbo partijai, Ž. Padaiga – pastaruoju metu jis nesireiškė Lietuvos viešojoje erdvėje.

Dar vienas STI steigėjas – sveikatos teisės specialistu pristatomas Ramūnas Aušrotas – prie „Pandeminių ieškojimų“ L. Strom buvo pridėtas tik praėjusį rugpjūtį, tai yra jau įregistravus institutą. Minimi asmenys suteikta teise pateikti savo poziciją nepasinaudojo.

Steigėjus sieja ta pati partija

Praėjusį lapkritį LRT Tyrimų skyriaus klausiama apie STI veiklą, Norvegijoje dirbanti L. Strom nurodė: „Mano vaidmuo STI yra periferinis, daugiausia kardiologijos klausimais ir dalijantis Norvegijos (pandemijos – red.) valdymo patirtimi. Nesu STI valdybos narė, tad geriausia jums būtų kreiptis į STI atstovus Lietuvoje.“

Tačiau kiek anksčiau feisbuke, atsakydama į kritiką dėl STI kūrėjų, ji leido suprasti buvusi tarp iniciatorių. „Atsipeikėkit dėl įkūrėjų, gerai? Nes tai buvo padaryta mano namuose Vilniuje, o ne pas kažkokius politikus“, – viešame komentare skelbė ji.

Rugsėjo 1 d., aprašydama STI radimosi istoriją, L. Strom skelbė: „PI („Pandeminių ieškojimų“, – red.) išdava ir yra STI. Jei manote, kad pilietiški ir neabejingi piliečiai reiškia politiką, tuomet STI yra politinis darinys, nepaisant mūsų politinių pažiūrų skirtingumo. Nes mums rūpi, kokios šalies piliečiais mes esame ir norime būti. Esame kartu susitarę, kad neleisime nei PI, nei STI į savo pusę patraukti ar pasisavinti jokiai lietuviškai politinei partijai. Tai yra daugumos mūsų dalyvavimo STI sąlyga.“ Į LRT Tyrimų skyriaus pateiktus klausimus L. Strom neatsakė.

Oficiali STI įkūrimo data – praėjusių metų liepos 26-oji. Įstaiga registruota sostinės Ulonų gatvėje. Kaip matyti iš Registrų centro dokumentų, sprendimą dėl leidimo perleisti patalpas STI priėmė trys įmonės, vienos iš jų vienintelis akcininkas – J. Sakavičius.

„Sveikatos teisės instituto steigimas buvo grupės bendraminčių iniciatyva, kilusi matant, kad pandemijos valdymas Lietuvoje vykdomas nesilaikant tarptautinių biomedicinos etikos bei sveikatos teisės principų ir tai daro didelę žalą teisinei sistemai ir visuomenės fizinei bei psichikos sveikatai“, – nurodoma STI atsakyme.

Instituto steigėjais tapo du asmenys – jau minėti K. Zamarytė-Sakavičienė bei R. Aušrotas. Jie taip pat yra vieninteliai įstaigos dalininkai. Viešai ne kartą skelbta, kad šiuos asmenis vienija kita įstaiga – Laisvos visuomenės institutas (LVI). Jam K. Zamarytė-Sakavičienė vadovavo iki 2021 m. pradžios, dabar yra valdybos narė. R. Aušrotas pristatomas kaip šio instituto atstovas. Pastaraisiais metais po LVI kepure platinta peticija prieš lyčiai neutralios partnerystės įteisinimą, prieš Stambulo konvencijos ratifikavimą ir pan.

Taip pat K. Zamarytė-Sakavičienė ne vienus metus dirba Seimo narės Agnės Širinskienės, buvusios aktyvios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) veikėjos, padėjėja. A. Širinskienė yra teigusi, kad nesidomi padėjėjos veikla ne darbo metu.

Tačiau yra dar viena grandis, siejanti STI steigėjus. Tiek K. Zamarytė-Sakavičienė, tiek R. Aušrotas STI steigimo metu buvo Nacionalinio susivienijimo partijos, vadovaujamos Vytauto Radžvilo, nariai. R. Aušrotas su šia partija dalyvavo praėjusį spalį vykusiuose rinkimuose į Trakų rajono mero postą, tačiau pralaimėjo. Į klausimus apie ryšius su Nacionaliniu susivienijimu STI steigėjai neatsakė.

K. Zamarytė-Sakavičienė tapo pirmąja STI vadove, tačiau po mėnesio, praėjusio rugpjūčio 27 d., šios pareigos patikėtos R. Jankūnui. Jis prisistato farmakologu, tačiau Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos duomenų bazėje informacijos apie jo licenciją nėra.

Ne kartą pranešimuose R. Jankūnas buvo pristatomas Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU), kuriame dirba lektoriumi, suteiktu pedagoginiu docento vardu. Tačiau dabar R. Jankūnas prašo nesieti jo veiklos STI ir LSMU. Išsiuntus jam klausimus LSMU elektroninio pašto adresu, R. Jankūnas nurodė: „Prašau daugiau nesiųsti laiškų LSMU el. paštu ir niekaip nesieti mano nuomonės su LSMU, kadangi COVID-19 klausimais reiškiu tik savo ir STI, bet ne LSMU poziciją.“

LRT gautame LSMU atsakyme nurodoma, kad viena pagrindinių šios mokslo įstaigos veiklos nuostatų – akademinės laisvės principas, užtikrinantis pasaulėžiūros, nuomonės, įsitikinimų laisvę. „Jūsų minimas asmuo reiškia ne universiteto, o asmeninę nuomonę. Universitetas nėra atsakingas už tai, ką darbuotojas veikia, kuo domisi laisvu nuo darbo metu. Tačiau pažymime, kad minimas asmuo universiteto vardu ir jam suteiktu profesoriaus vardu nevykdydamas savo darbo funkcijų naudotis negali“, – rašo LSMU.

Žinia – iš vieno šaltinio

Kaip minėta, STI registruotas praėjusios liepos 26 d., o viešas pristatymas įvyko po mėnesio, rugpjūčio 30 d. Tačiau iš LRT Tyrimų skyriaus surinktų duomenų aiškėja, kad tam tikri asmenys duomenis apie naujosios įstaigos steigimą turėjo iš anksto.

Kitą dieną po STI registravimo, liepos 27-ąją, Gintaras Furmanavičius, su partneriais valdantis viešąją įstaigą „Kitaip TV“, kuriančią internetinės televizijos laidas, feisbuke pasidalijo viešu įrašu apie artėjančio sezono planus. „Norite, tikėkite, norite, ne – rugsėjo mėnesį jūsų laukia ne viena staigmena ir siurprizas“, – intrigavo jis.

O rugpjūčio 27 d. G. Furmanavičius paskelbė: „Pamenate žadėtą ir ilgai lauktą gerąją naujieną? Štai ji: „Susivienijusių nepriklausomų ekspertų komandos pavadinimas – Sveikatos teisės institutas (STI).“ Šiame įraše jis pasidalijo „Respublikos“ tekstu apie STI prisistatymo renginį: „Jau rugpjūčio 30 dieną (pirmadienį) Vilniuje įvyks nepriklausomų susivienijusių teisės ir medicinos ekspertų grupės pristatymas ir mokslinė diskusija.“ Po kelių dienų STI pristatymui buvo skirta ir speciali „Kitaip TV“ laida.

Kaip žinoma, G. Furmanavičius yra nuteistas dėl prekybos poveikiu. Plačiajai visuomenei jis tapo žinomas, kai 2004 m. Darbo partija delegavo jį į vidaus reikalų ministrus. Tuo metu G. Furmanavičius vadintas vienu Darbo partijos strategų, šios politinės jėgos įkūrėjo Viktoro Uspaskicho artimos aplinkos žmogumi. G. Furmanavičiaus narystė Darbo partijoje buvo sustabdyta 2016 m. tuometinio pirmininko Valentino Mazuronio iniciatyva dėl Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pradėto tyrimo.

G. Furmanavičius neatsakė į pateiktus klausimus. Tačiau praėjusį lapkritį „Respublikoje“ skelbtas jo komentaras, kuriame jis nurodė: „STI įkūrime bei jo veikloje nedalyvavau ir nedalyvauju. Ir toliau manau, kad tai geriausia, kas įvyko „pandemijos“ klausimu Lietuvoje šiemet. Jei ateityje STI būčiau reikalingas, su malonumu tam skirčiau visas savo jėgas ir žinias.“ Bet LRT Tyrimų skyriaus surinkti duomenys rodo, kad G. Furmanavičius dar 2020 m. gruodžio pradžioje buvo pakviestas į jau minėtą feisbuko grupę „Pandeminiai ieškojimai“, vadinamą STI kūrimo baze.

Darbo partijos aplinka

Iš turimos medžiagos ryškėja, kad STI pelnė išskirtinį dabartinių Darbo partijos lyderių dėmesį. Vienas iš pirmųjų, pasidalijusių pranešimu apie planuojamą STI prisistatymo konferenciją, buvo Darbo partijos pirmininkas V. Uspaskichas. „Ačiū Dievui!!! Teisės ir medicinos ekspertai teiks pasiūlymus valstybei dėl pandemijos valdymo“, – praėjusio rugpjūčio 27-ąją, kelios dienos iki STI prisistatymo konferencijos, paskelbė jis feisbuke.

O rugpjūčio 30-ąją V. Uspaskichas pats dalyvavo STI renginyje viename iš sostinės viešbučių. Pristatymo rengėjai, platindami pranešimą apie planuojamą konferenciją, pabrėžė, kad „dėl didelio susidomėjimo, galiojančių ribojimų ir vietų stokos spaudos konferencijoje galės dalyvauti tik STI nariai ir užsiregistravę akredituoti žurnalistai“.

Rugsėjo 1-ąją V. Uspaskichas tiesioginėje transliacijoje feisbuke pasakojo aplankyti STI konferenciją sugalvojęs pats. „Manęs ten nenorėjo įleisti, nebuvau užsiregistravęs ir taip toliau, bet aš vis tiek užėjau, nes man norėjosi pačiam iš pirmų lūpų išgirsti tai, kaip kalbės, o ne tai, kaip pristatys mūsų didžiąja dalimi parsidavusi žiniasklaida“, – teigė jis.

Praėjusį lapkritį LRT Tyrimų skyriaus klausiamas, ar prisideda prie STI veiklos, V. Uspaskichas tai neigė. „Aišku, palaikau (STI). Bet neprisidėjau nei prie finansavimo, nei prie organizavimo“, – tvirtino jis.

Padedantis STI neigia ir plačiai šios įstaigos informaciją skleidžiantis V. Uspaskicho pavaduotojas partijoje Seimo narys Aidas Gedvilas. Klausiamas apie Darbo partijos galimą paramą STI, jis sakė: „Manau, kad ne. Būčiau girdėjęs.“

Tarp kelių dešimčių STI ekspertų, oficialiai išvardytų šios įstaigos puslapyje, yra kitas Darbo partijos pirmininko pavaduotojas – Marijus Velička. Šis teisininkas, 2013–2016 metais ėjęs krašto apsaugos viceministro pareigas, LRT Tyrimų skyriaus šaltinių Darbo partijoje yra vadinamas įtakingu veikėju, pelniusiu lyderio palankumą. Pats M. Velička tokias kalbas vadino gandais ir tvirtino nežinantis, kas iš „darbiečių“ dalyvauja STI veikloje.

Paklaustas, ar ne pats pakvietė į STI renginį V. Uspaskichą, Darbo partijos vicepirmininkas nurodė: „Ne, V. Uspaskichas turbūt pats turi kažkokių ryšių su... Sveikatos teisės... Aš dabar negaliu šitos dalies komentuoti, nežinau. Aš turiu omeny, kad jeigu jis ten dalyvavo, tai turbūt turi kažkokį kitą ryšį, ne per mane, tą aš turėjau omenyje.“

Rėmėjus paskelbs, kai ateis laikas

Viešumoje stebimi STI ryšiai ir su kitos politinės organizacijos – opozicinės LVŽS – atstovais. Paramą šiai organizacijai aktyviai reiškia LVŽS priklausantis parlamentaras Dainius Kepenis. Apie STI kūrimą jis tikino sužinojęs „gal feisbuke, gal kažkur“.

D. Kepenis patvirtino kaip patreonas remiantis STI, pervedantis „po kelis eurus“. „Mūsų partija nežinau, kad padėtų jiems finansiškai. Bet mano kvietimu mūsų frakcija išklausė jų pranešimo ir, kadangi buvo transliacija, galite rasti tą pranešimą mūsų frakcijoje, tai kai kurie frakcijos kolegos pasakė: „Mes esame šokiruoti, tokios informacijos mes negirdėjome.“ O kalbėjo ne bet kas, kalbėjo mokslininkai, su laipsniais, mokslo daktarai“, – tvirtino jis.

Iš viešosios erdvės akivaizdu, kad pats STI palaiko vadinamųjų „Basų mamų“ akcijas, kurias organizuoja LVŽS Šilalės skyriaus pirmininkė, buvusi inovacijų viceministrė Vitalija Jankauskaitė-Milčiuvienė. Vienas iš pranešimų apie „Basų mamų“ akciją buvo platinamas paties STI direktoriaus R. Jankūno vardu.

„Aš net nemačiau, ką jie ten reklamuoja. Labai daug kas reklamuoja tas mūsų akcijas. Visi nori prie šitų akcijų pasireklamuoti“, – LRT Tyrimų skyriui aiškino V. Jankauskaitė-Milčiuvienė. Ji taip pat teigė, kad jos rengiamos akcijos nėra susijusios su naryste LVŽS.

Tačiau LRT Tyrimų skyriaus turima vaizdo medžiaga rodo, kad V. Jankauskaitė-Milčiuvienė dalyvauja STI renginiuose. O gruodžio pradžioje ji kartu su STI vadovu R. Jankūnu bei STI Tarybos nariu J. Sakavičiumi kalbėjo spaudos konferencijoje „Prezidente, ar tikrai GP vaikams yra reikalingas ir moksliškai pagrįstas?". Ją organizavo Seimo LVŽS frakcijos narė Ligita Girskienė.

STI bendradarbiauja ir su kitomis visuomeninėmis organizacijomis, su kuriomis sieja tiek veikiantys asmenys, tiek protestai prieš pandeminius suvaržymus. Dar praėjusį gruodį šios organizacijos platino kreipimąsi į šalies prezidentą Gitaną Nausėdą „Dėl galimybių paso taikymo vaikams“. Jį pasirašė STI, taip pat Lietuvos tėvų forumas, Konstitucinių asmens teisių institutas, asociacija „Petys už laisvę“, „Basos mamos“, Laisvos visuomenės institutas, sąjunga „Vardan šeimos“, Rengimo šeimai asociacija. Kai kurios šių organizacijų įkurtos pastaraisiais metais.

Iš kokių lėšų vykdo veiklą, STI šiuo metu neskelbia. Šios organizacijos puslapyje nuolat publikuojamas kvietimas finansiškai prisidėti prie jų veiklos, tačiau rėmėjai nėra viešinami.

„STI yra ne pelno siekianti organizacija, tačiau jos veikla užtikrinama fizinių ir juridinių asmenų parama, kurie palaiko mūsų veiklą ir idėjas. Apie suteiktą paramą bus išviešinta teisės aktų nustatyta tvarka“, – nurodyta įstaigos atsakymuose.

Ekspertas, kurio pranešimo nepaskelbė

Kol kas didžiausiu STI renginiu galima laikyti praėjusių metų rugsėjo 9–10 d. vykusią konferenciją „Demokratija karantine. Susikalbėjimo galimybės“. Organizatoriai skelbė, kad jos tikslas – „pateikti konstruktyvius siūlymus dėl kovos su COVID-19 priemonių, kurios ne skaldytų, bet telktų visuomenę“.

Prieš renginį anonsuota, kad jame diskutuos „pasaulyje ir Lietuvoje žinomi mokslininkai, gydytojai ir teisininkai“. Vienas jų – Reineris Fullmichas, renginio organizatorių pristatytas kaip vienas garsiausių Vokietijos teisininkų, „žinomas iš bylų didžiausiai Vokietijos kredito įstaigai „Deutsche Bank“ ir kt., o dabar – Vokietijos koronos tyrimų komiteto narys“.

Tačiau R. Fullmicho pranešimas, kuriame kalbėta apie vadinamojo Koronos tyrimų komiteto išvadas, nors perskaitytas STI konferencijoje, taip ir nebuvo paviešintas. Kitų konferencijos pranešimų ir diskusijų įrašai skelbiami STI portale. Kodėl taip įvyko, STI direktorius R. Jankūnas atskleidė praėjusio rugsėjo viduryje pakviestas į LVŽS šešėlinės Vyriausybės posėdį. Paklaustas apie R. Fullmicho pranešimą, jis paprašė, kad tai, ką pasakys, būtų „ne spaudai“.

„Mes esame pasirengę teisinius ir medicininius argumentus, kuriuos turime kaip apginti. Ir pono Fullmicho pranešime jų buvo, bet buvo ir tokių teiginių, su kuriais mes nedrįstume eiti į viešumą. Tai mes atitinkamai ir elgiamės“, – atskleidė R. Jankūnas. Po šių žodžių pokalbį moderuojantis buvęs sveikatos apsaugos ministras parlamentaras Aurelijus Veryga įspėjo, kad renginys transliuojamas viešai, jo vaizdo įrašą galima pasižiūrėti.

Pastaruoju metu šis teisininkas prisistato kaip Koronos tyrimų komiteto kūrėjas. STI skelbė, kad „nuo 2020 m. vidurio komitetas tiria viso pasaulio vyriausybių įvestus beprecedenčius ribojimus dėl COVID-19 ir kokios to pasekmės visuomenėms“. Nors gali susidaryti įspūdis, kad šis komitetas – oficiali institucija, iš tiesų jį įkūrė R. Fullmichas kartu su keliais bendraminčiais. Žinios apie vadinamąjį komitetą plačiausiai skleidžiamos dezinformaciją apie COVID-19 platinančiuose portaluose. Juose R. Fullmichas pristatomas kaip kovotojas su „suplanuota pandemija“, apskundęs jos organizatorius Tarptautiniam Teisingumo Teismui Hagoje. Teismas iš tiesų patvirtino skundą gavęs, tačiau akcentavo, kad tai nereiškia, jog baudžiamasis procesas bus pradėtas.

Taip pat R. Fullmichas neseniai įkūrė partiją „DieBasis“. Jos programoje, be pandemijos klausimų, kaip tikslai nurodomi ir siekiai draugauti su Rusija, leisti pradėti veikti dujotiekiui „Nord Stream 2“. Šioje partijoje veikia ir dar vienas į STI konferenciją kviestas pranešėjas – buvęs ilgametis Vokietijos parlamento narys Wolfgangas Wodargas. Mediko išsilavinimą turintis politikas išgarsėjo 2009 m., Europos Tarybos Parlamentinei Asamblėjai pasiūlęs rezoliuciją, kurioje kaltino farmacijos kompanijas darant per didelę įtaką Pasaulio sveikatos organizacijai dėl skiepijimo nuo tuo metu siautusio paukščių gripo.

LRT Tyrimų skyrius pateikė klausimus R. Fullmichui, tačiau atsakymų iki šiol nesulaukė.

Sąmokslo teorijų ištakos

Nuo pandemijos pradžios R. Fullmichas kuria vaizdo dienoraštį, kurį galima rasti jo oficialioje advokatų kontoros svetainėje bei socialiniuose tinkluose. Viruso neigėjai ir vakcinų priešininkai visame pasaulyje dalijasi įrašais, kad netrukus R. Fullmichas pradės pasaulinį teismo procesą prieš Pasaulio sveikatos organizaciją, filantropą Billą Gatesą, įvairių valstybių politikus, medikus bei žurnalistus, esą dalyvaujančius „pandemijos sąmoksle“. Žinia, kad kaltinamiesiems bus surengtas „antrasis Niurnbergas“ kaip naciams, atkeliavo būtent iš šio teisininko vaizdo įrašų.

Taip pat įvairiuose sąmokslo teorijų nevengiančiuose portaluose skaitytojams siūlomi R. Fullmicho parengti skundų šablonai tiems, kurie norėtų paduoti į teismą savo valstybės vadovus ar sveikatos specialistus.

Lietuviškasis STI savo sekėjams siūlo kitokio pobūdžio pagalbą. Ši organizacija yra pateikusi standartinių „pareiškimų“, esą galinčių padėti piliečiams prevenciškai apsisaugoti nuo jų teisių pažeidimų, pavyzdžių. Nurodoma, kad juos parengė STI teisininkai.

STI taip pat skelbia vykdanti informacijos apie kovido valdymą skelbimo „monitoringą“. Ši organizacija viešai nagrinėja įvairių valstybės institucijų, įstaigų atstovų bei politikų išsakomus teiginius – ne tik oficialiuose dokumentuose, bet ir komentaruose žiniasklaidai, ir reikalauja paneigti STI požiūriu neteisingą informaciją.

Lapkričio 16 d. STI feisbuko paskyroje paskelbtas kvietimas Lietuvos gyventojams pranešti apie „įtariamą sunkų šalutinį“ skiepų poveikį.

„Apie bet kokį pasireiškusį galimą šalutinį poveikį kviečiame būtinai pranešti Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai, o apie įtariamą sunkų šalutinį poveikį – mums, kad galėtume atlikti nepriklausomą analizę“, – kvietė STI, privačiai veikianti organizacija. Kaip žinoma, prievolę rengti ir viešinti ataskaitas apie šalutinį vakcinų poveikį turi Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba prie SAM.

STI skelbė ir tai, kad šios organizacijos ekspertai „svariai prisidėjo“ prie kreipimosi į Konstitucinį Teismą dėl Galimybių paso teisėtumo. Jį praėjusį spalį pateikė opozicinėms LVŽS, Darbo partijai, Lietuvos regionų bei Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijoms priklausantys parlamentarai.

„STI ekspertai parengė teisinius ir medicininius argumentus ir perdavė juos Seimo nariams, kurie rinks skirtingų frakcijų atstovų parašus“, – skelbė organizacija.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt