Lietuvoje

2019.01.17 16:21

S. Skvernelis sieks prezidento posto: neturiu ko bijoti

Gytis Pankūnas, Modesta Gaučaitė, LRT.lt2019.01.17 16:21

Rusnėje viešintis premjeras Saulius Skvernelis paskelbė apie savo dalyvavimą Lietuvos prezidento rinkimuose. 

Besilankydamas Rusnėje S. Skvernelis sakė jaučiantis ministrų kabineto palaikymą. Pasak jo, šiuo metu abu pirmaujantys kandidatai – G. Nausėda ir I. Šimonytė – yra konservatorių kandidatai. Todėl, pasak jo, reikia kitokio kandidato.

„Matome monetą, kuri mums duota, bet jos abi pusės vienodos, abiejose pusėse – konservatorių kandidatas. <...> Nieko nebijau, neturiu ko bijoti, visada dirbau valstybei“, – sakė S. Skvernelis.

Iki šiol apie kandidatavimą yra paskelbę ir Naglis Puteikis, Ingrida Šimonytė, Petras Auštrevičius, Arvydas Juozaitis, Aušra Maldeikienė, Valentinas Mazuronis bei Gitanas Nausėda.

Praėjusį penktadienį 40 iš 56 Valstiečių ir žaliųjų sąjungos skyrių pranešė kandidatu į prezidentus siūlantys būtent premjerą S. Skvernelį.

Naujausių visuomenės apklausų duomenimis, S. Skvernelį būsimu prezidentu norėtų matyti apie dešimtadalis rinkėjų. Jis populiarumu nusileidžia konservatorių keliamai kandidatei I. Šimonytei, ekonomistui G. Nausėdai.

LRT.lt primena, kad Lietuvos prezidento rinkimai vyks gegužės 12 dieną.

Neapsisprendę kandidatai apie savo kandidatavimą privalo pranešti iki vasario 18 dienos. 

E. Blaževič/LRT nuotr.

Posto palikti neketina

Po to, kai paskelbė savo sprendimą, S. Skvernelis žurnalistams sakė nesvarstantis pasitraukti iš ministro pirmininko pareigų.

„Konstitucija to nereikalauja, visi mes turime tokią teisę, vyriausybės įstatymas leidžia galimybę pasinaudoti 10 dienų atostogoms, tą galimybę išnaudosiu, jei reikės ir daugiau paimsiu. Mes turime precedentą ir pavyzdį, kai prezidento rinkimai vyko, veikianti prezidentė dalyvavo ir tikrai kažkokio pasirinkimo atsiriboti nuo savo pareigų nebuvo, dabar taip pat bus“, – sakė S. Skvernelis.

Paklaustas, kaip vertina politinių oponentų kritiką, kad rinkimų kampaniją vykdo valstybės lėšomis, jis teigė, kad taip nėra, nes rinkimų kampanijos paprasčiausiai dar nevykdo.

Jis teigė, kad bus svarbi žmonių ir partijų parama: „Žiūrėsime, koks bus „valstiečių“ suvažiavime sprendimas, galbūt bus ir daugiau politinių jėgų, kurios apsispręs vienaip ar kitaip.“

„Natūralu, kad tie, kurie yra reitingų viršūnėse, yra linksniuojami, kaip laimėtojai. Manau, kad bus įdomi rinkimų kampanija, įdomus rinkimai, žmonėms turi būti sudarytas kuo platesnis pasirinkimas. Nebūčiau visiškai užtikrintas, kad bus šie du (G. Nausėda ir I. Šimonytė – Aut.) pagrindiniai varžovai“, – apie kandidatus kalbėjo S. Skvernelis.

Premjeras teigė, kad sprendimas brandintas ilgai. Anot jo, žmonės turėtų spręsti ne tik apie tai, kas skelbiama viešojoje erdvėje, o apie konkrečius atliktus darbus: „Žinau, kas laukia po šito sprendimo, iššūkius. Tai yra standartiniai dalykai, bet esminis momentas, kad mano tikslas susitikti ir pabendrauti su kuo daugiau žmonių akis į akį. <...> Galime turėti atvejį, kai visos trys valdžios dirbs ranka rankon.“

G. Nausėda ir I. Šimonytė – paskirtieji įpėdiniai?

Tiesa, S. Skvernelis nepraleido progos įgelti ir kitiems kandidatams. Atsakydamas į Rusnės gyventojų klausimą dėl kandidatavimo rinkimuose jis sakė, kad iš esmės yra paskirti du prezidentės įpėdiniai. Galima numanyti, kad jis kalbėjo apie reitingų lyderius Gitaną Nausėdą ir Ingridą Šimonytę.

„Jie nuolat šmėžuoja pirmuose puslapiuose, kurių yra aukščiausi reitingai, kurie vienas kitą jau skiria premjeru, prezidentu. Kandidatuodami į tokias pareigas žmonės turėtų žinoti, kas yra Konstitucija, konstitucinė sąranga iir kas, ką ir kada daro. Tikrai aš matau pareiškimus, atvirai pasakytus, kad „mes atėję viską, ką jūs padarėte pakeisime, atšauksime“, – sakė S. Skvernelis.

I. Šimonytė: Lietuvos žmonės išsirinks geriausią

Į S. Skvernelio kalbas apie įpėdinius atsakė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) iškelta kandidatė I. Šimonytė: „Ponui Skverneliui tik vieną komentarą turėčiau: nepaisant nuolatinių jojo frakcijų koalicijos pastangų apkarpyti demokratijai šakas, šita šalis vis dar yra nei Rusija, nei Baltarusija ir tikiu, kad niekada nebus.

Tad nei prezidentė D. Grybauskaitė, nei netgi Kultūros komiteto pirmininkas ar baltarusiškomis trąšomis targavojančios įmonės neturi ir neturės galimybių paskirti nei įpėdinio, nei statytinio, nei samdinio. Lietuvos žmonės išsirinks geriausią savo atstovą. Ir to nereikėtų ponui Skverneliui taip bijoti, o vaidinti kovotoją su „sistema“ trečius metus būnant Vyriausybės vadovu yra net kiek okvardu.

Politologas perspėja S. Skvernelį dėl trijų varžovų

LRT.lt kalbintas Vytauto Didžiojo universiteto politologas, profesorius Lauras Bielinis tvirtino, kad S. Skvernelio viešas patvirtinimas, kad jis dalyvaus prezidento rinkimuose, padidins vyriausybės vadovo populiarumą.

„Aš manau, kad jo populiarumą tai gali padidinti, nes dalis jo atžvilgiu pozityviai nusiteikusių rinkėjų buvo savotiškai pasimetę arba buvo snaudžiantys rinkėjai. Dabar, manau, jo reitingas gali pakilti“, – kalbėjo L. Bielinis.

L. Bielinis, BNS nuotr.

Politologas tvirtino manantis, kad S. Skvernelis savo rinkimų kampanijos metu nesieks akcentuoti, kad yra visuomenės „apačių“ kandidatas, mat, L. Bielinio manymu, gyventojų priešinimo strategija nepasiteisintų.

„Pagrindinis jo instrumentas yra partija („valstiečiai“ – LRT.lt). Jis turės gauti partijos pritarimą. Manau, kad šis instrumentas taps ir jo strateginiu instrumentu, nes, jeigu partija pritars, inicijuos jo kandidatavimą į prezidentus, tai jis turės stiprią paramą ir gerą, organizuotą rinkimų kampaniją“, – komentavo L. Bielinis.

„Žinant S. Skvernelio charakterį, greičiausiai jis pasirinks kritiką, agresyvų komunikavimą su savo oponentais“, – tvirtino politologas.

Pagrindiniais S. Skvernelio konkurentais prezidento rinkimuose L. Bielinis įvardijo konservatorių remiamą kandidatę Ingridą Šimonytę ir ekonomistą Gitaną Nausėdą.

„Tai yra tie varžovai, dėl kurių S. Skvernelis turi tikrai jaudintis, o rinkimų prasme Arvydas Juozaitis, ko gero, yra tas kandidatas, kuris su S. Skverneliu kovos dėl tų pačių rinkėjų arba tie rinkėjai persidengia. Taigi S. Skverneliui A. Juozaitis yra trukdantis rinkėjų prasme“, – komentavo L. Bielinis.

Viešųjų ryšių specialistas: S. Skvernelis sieks poliarizuoti rinkėjus

Ryšių su visuomene specialistas Arūnas Armalis LRT.lt teigė manantis, kad Rusnę, kaip vietą, kur patvirtino apie dalyvavimą prezidento rinkimuose, S. Skvernelis pasirinko neatsitiktinai.

Anot jo, Rusnė žiniasklaidoje dažnai minima dėl to, kad dėl potvynių kenčiantys miesto gyventojai nuolat prašė valdžios pagalbos, jog būtų greičiau pastatyta estakada. S. Skverneliui tapus premjeru, estakados statybų planavimo darbai pajudėjo. Taigi, pasak A. Armalio, į Rusnę S. Skvernelis vyko tarsi gelbėtojas, o šiame kontekste paranku paskelbti ir apie ketinimą dalyvauti prezidento rinkimuose.

„S. Skvernelis į Rusnę važiuoja su gelbėtojo misija, nes gelbėtojo darbo jis ėmėsi, kai Rusnėje pradėta statyti estakada, o iki šiol, iki S. Skvernelio šiuo klausimu buvo tik daug kalbų. [...] Toks emociškai įdomus kraštas, kuriame tiesiogiai S. Skvernelis ištiesė pagalbos ranką žmonėms“, – apie tai, kodėl S. Skvernelis būtent Rusnėje nutarė paskelbti kandidatuosiantis į prezidentus, kalbėjo A. Armalis.

Anot jo, S. Skvernelio pasirinkta vieta, kontekstas, aplinkybes leidžia manyti, kad premjeras su „valstiečių“ užnugaryje siunčia „valstiečių“ lyderio Ramūno Karbauskio anksčiau iškomunikuotą žinutę.

„Siunčią tą, kurią išsikėlė „valstiečiai“, kai pasakė, kad jų kandidatas bus „apačių“ kandidatas. Tik nežinau, ar S. Skvernelis linkęs save tapatinti su „apačiomis“, nes būti „apačių“ atstovais nežinau, kas norėtų“, – svarstė pašnekovas.

A. Armalis svarstė, kad S. Skverneliui rinkimų kampanijos metu pasirinkti nuosaikią, ramią komunikaciją nebūtų naudinga.   

„Jeigu S. Skvernelis laikysis nuosaikios rinkimų kampanijos, jam, matyt, seksis blogai. Kai buvo švietimo krizės pikas, kol S. Skvernelis buvo nuosaikus, jam nesisekė, bet staiga S. Skvernelis suprato, kad reikia laikytis savo rolės, apginti savo mantiją ir atleido tris ministrus. Ir tokiu būdu sutvirtino savo pozicijas.

Tad, jei S. Skvernelis bus nuosaikus, jis tikrai nepakonkuruos prezidento rinkimuose, nes jis negali nuosaikiai, solidžiai pakonkuruoti su esamais kandidatais – G. Nausėda, I. Šimonyte – kurie turi savo liniją. Nemanau, kad premjeras tempia iki jų lygio. S. Skvernelis. Jis (politinės komunikacijos prasme – LRT.lt) yra toje kandidatų grupėje, kur yra A. Maldeikienė, A. Juozaitis, N. Puteikis.

S. Skverneliui norint būti pastebima, jam reikia grįžti į savo aštrią rolę ir toliau poliarizuoti kandidatus, poliarizuoti jų rinkėjus“, – dėstė ryšių su visuomene specialistas.

Pasak A. Armalio, vertinant vyriausybės pastarojo pusmečio sprendimus – „vaiko pinigų“ didinimas, algų kėlimas, dėmesys socialinėms garantijoms – S. Skvernelis mėgins į savo pusę per prezidento rinkimus patraukti mažesnes pajamas, žemesnį išsilavinimą turinčius provincijos gyventojus.

Pašnekovo manymu, S. Skvernelio rinkimų kampanija savo pobūdžiu gali būti panaši į JAV prezidento Donaldo Trumpo strategiją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.