Lietuvoje

2019.01.15 15:07

Komos ištikto vaiko motina: mergaitės tėvas anksčiau prieš mane smurtavo, bet vėl juo patikėjau

Vilniaus ligoninėje gydomas komos ištiktas kūdikis. Medikai įtaria, kad pernai gimusi mergaitė galėjo būti sužalota purtant. Tuo įtariamas tėvas uždarytas į areštinę. Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybai šeima buvo žinoma, abu tėvai gydėsi nuo priklausomybių. Tačiau tarnyba pabrėžia, kad motina kūdikiu rūpinosi, todėl jai leista auginti vaiką, o šeima stebėta.

Santariškių vaikų ligoninės medikai jau nuo pirmadienio kovoja dėl 3,5 mėnesio mergaitės gyvybės. Ji atvežta gilioje komoje, su sutrikusiu kvėpavimu.

„Atlikti reikalingi gyvybę gelbstintys veiksmai, be to, buvo atlikta skubi diagnostika. Pagal visus kompiuterinės tomografijos, akių dugno požymius, yra (nustatytas – LRT.lt) supurtyto vaiko sindromas.

Vaiką apžiūrint buvo rastos ir kelios kraujosrūvos kūne. Jis yra dirbtinai ventiliuojamas, prognozė kol kas nėra aiški“, – LRT TELEVIZIJAI sako VUL Santaros klinikų Vaikų intensyviosios terapijos sk. vedėja Vilmanta Burokienė.

Medikai sako, kad artimiausios dienos mergaitei bus lemiamos. Tačiau net ir atsigavus, padariniai gali likti visam gyvenimui.

„Vaikas gali likti pilnai arba dalinai aklas, kurčias, likti autistu, turėti elgesio ir pažintinės funkcijos sutrikimų. Aišku, pati sunkiausia diagnozė – vegetacinė būklė“, – teigia medikė.

LRT stop kadras

Ligoninėje prie mergaitės nuolat budinti motina pasakoja, kad dukrą galėjo sužaloti jos tėvas, kai ji buvo poliklinikoje. Vos grįžus dar laiptinėje sutiko vyrą ir medikus jau su kūdikiu ant rankų.

„Aš sakau jam, kas atsitiko? Jis sako, kūdikis užspringo. Atvykus, paaiškėjo, kad jis yra supurtytas, yra labai baisūs dalyai: išsiliejęs kraujas į smegenis ir pan. Vyras dabar yra suimtas, jis sako, kad kūdikis užspringo, jis supurtė ją apvertęs už kojų“, – pasakoja motina Aušrinė.

Moteris tikina, kad 26-erių vyras anksčiau prieš vaiką nesmurtavo, tačiau prisipažįsta, kad prieš ją kelis kartus naudojo jėgą, dėl to pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Buvo ir išsiskyrę, tačiau prieš kelias savaites susitaikė. Moteris sako patikėjusi, kad jis pasikeitė, nebevartos narkotikų, susirado darbą.

„Iš pradžių ji grįždavo keistas, bet nesuprantama, ar tikrai apsvaigęs, nes sakydavo, kad yra pavargęs po darbo, anksti atsikėlęs. Bet kai tuos du kartus mačiau, kad tikrai apsvaigęs, jog yra kosmose, pasakiau tai jam. Jis pradėjo muštis ir išsiskyrėme. Bet prieš dvi savaites susitaikėme, patikėjau jo žodžiu, kad viskas bus gerai. Bet va, praėjo dvi savaitės ir toks įvykis“, – teigia ji.

Moteris tikina, kad ne tik tėvas, bet ir ji gydosi nuo priklausomybių, todėl šeimą tarnybos stebi vos gimus dukrai. Socialinis darbuotojas namuose lankėsi kas savaitę, o tarnybos priekaištų neturėjo.

LRT stop kadras

„Iškart buvo pranešta, bendradarbiavome, šiandien atvyks socialinis darbuotojas, kuris lankėsi iki šiol, buvo viskas gerai, geri atsiliepimai, nebuvo jokių įvykių, jie lankydavosi kartą per savaitę“, – LRT TELEVIZIJAI atskleidžia Aušrinė.

Vaiko teisių apsaugos tarnyba patvirtina, kad abu mergaitės tėvai turėjo problemų su priklausomybėmis, bet esą grėsmės vaikui neįžvelgė. Todėl ir šeimą stebėti dažniau nei kartą per savaitę nebuvo reikalo.

Motina gydėsi, rūpinosi vaiku, nebuvo informacijos, kad jam būtų kilusi grėsmė. Buvo priskirtas pirmas grėsmės lygis, tai yra, kai šeima gali auginti vaikus, bet jai teikiamos paslaugos.

„Motina galėjo rūpintis kūdikiu, todėl nebuvo nustatytas antras grėsmės lygis, ji augino vaiką iki šiol visus tuos 4 mėnesius. Socialinės paslaugos yra teikiamos šeimai, yra nustatomas pagalbos planas, kurio ji privalo laikytis. Jeigu nesilaiko, keliamas klausimas, ar vaikas yra saugus šeimoje, ar jam nėra grėsmės (...) Žinių, kad vaikui buvo nesaugu šeimoje, tarnyba neturi“, – sako Sandra Vrublevskienė, Vilniaus m. vaiko teisių apsaugos sk. vedėja. 

Policija dėl kūdikio sužalojimo pradėjo ikiteisminį tyrimą. Daugiau informacijos pareigūnai žada pateikti po pietų.

4 mėnesių mergaitė yra vienintelis vaikas šeimoje.

Plačiau – Giedriaus Vitkausko reportaže.