Naujienų srautas

Lietuvoje2019.01.03 13:23

Baigtas VDU, LEU ir ASU sujungimas: tikisi naudos ir švietimui, ir žemės ūkiui

Modesta Gaučaitė, LRT.lt 2019.01.03 13:23

Baigtas trijų aukštųjų mokyklų sujungimo procesas baigtas. Apie tai, kad įvykdytas Vytauto Didžiojo (VDU), Lietuvos edukologijos (LEU) ir Aleksandro Stulginskio (ASU) universitetų reorganizavimas, ketvirtadienį vyriausybėje kalbėjo premjeras Saulius Skvernelis, universitetų vadovai, ekspertai. Po proceso visi trys sujungti universitetai tampa vienu plačiausios aprėpties Lietuvoje Vytauto Didžiojo universitetu. Tai pirmasis įgyvendintas vyriausybės numatytas universitetų tinklo pertvarkos žingsnis.

Tam, kad šie universitetai būtų sujungti, Seimas balsų daugumą pritarė beveik prieš metus – praėjusių metų sausio 13-ąją. Tiesa, nors VDU ir LEU susijungimui pradėjo ruoštis gerokai anksčiau, premjero Sauliaus Skvernelio sudaryta darbo grupė, teikusi pasiūlymus dėl aukštojo mokslo tinklo pertvarkos, pirmiausia siūlė, kad LEU būtų prijungtas prie Vilniaus universiteto. Tačiau tokio plano buvo atsisakyta.

„Manau, kad turime didžiulį potencialą turintį universitetą Kaune. Nebuvo tikslas mechaniškai sujungti ir pasakyti, kad kažką padarėme. Atsiveria galimybės tiek studentams, tiek dėstytojams, tiek mokytojams. Labiau džiaugiuosi, kad nebuvo panaudotas buldozeris, tai buvo pačių bendruomenių iniciatyva“, – teigė premjeras Saulius Skvernelis.

S. Skvernelis, E. Blaževič/LRT nuotr.

Kreipėsi į būsimus studentus

VDU rektorius Juozas Augutis kalbėjo, kad pertvarkos, liečiančios tokias institucijas, kaip universitetai, yra labai jautrios. Anot jo, savaime suprantama, kad kai kuriuos klausimus reikėjo spręsti – studentų mažėjimą, studijų programų dubliavimąsi ir t.t.

„Visų klausimų išspręsti vien tik jungiant universitetus, neįmanoma. Pirmiausia noriu pasiųsti žinutę moksleiviams, kurie rengiasi stoti į universitetus, kad tikrai atsirado Lietuvos žemėlapyje universitetas, su ženkliai didesnėmis galimybėmis nei buvo“, – kalbėjo VDU rektorius, primindamas, kad apie LEU ir VDU sujungimą pradėta kalbėti prieš ketverius metus.

Pasak jo, itin svarbi naujai suformuoto VDU misija – pedagogų ruošimas. J. Augutis teigė, kad tam bus skiriamas didelis dėmesys, rengiami moksliniai tyrimai, stiprinamos studijų programos.

VDU Švietimo akademijos kanclerė prof. Vilija Salienė kalbėjo, kad VDU tampa universitetų, kuris Lietuvai ruoš daugiausia visų sričių mokytojų ir švietimo darbuotojų. Pasak jos, pertvarkos metu pavyko išsaugoti pedagoginį mokslinį potencialą.

„Labai tikimės, kad Edukologijos tyrimų institutas padės pagrindus naujos kartos mokytojų rengimui“, – sakė V. Salienė. Ji kalbėjo, kad tikimasi, jog naujos kartos mokytojai galės dėstyti daugiau nei vieną dalyką, mokės kelias užsienio kalbas, bus įgudę naudotis informacinėmis technologijomis.

Rektorius taip pat kalbėjo, kad susijungimas daug naudos duos ir žemės ūkiui, kurio specialistus ruošia prie VDU prijungtas ASU. J. Augutis teigė manantis, kad daugiau stojančiųjų bus pritraukiama į žemės ūkio srities studijas.

V. Salienė, J. Augutis, E. Blaževič/LRT nuotr.

Kai kurie dėstytojai važinėja iš Kauno į Vilnių

Paskelbus apie sprendimą sujungti Kaune esantį VDU ir Vilniuje esantį LEU, kilo nemažai klausimų dėl to, kas laukia sostinėje dirbančių dėstytojų. Svarstyta, ar dėstytojai, kurie nepanorės keltis į Kauną, bus atleisti ar jiems bus suteiktos kitos galimybės.

Kaip žurnalistams sakė VDU rektorius J. Augutis ir VDU Švietimo akademijos kanclerė V. Salienė, dėstytojai iš darbo nėra atleidžiami, tačiau dalis jų pasitraukė savo noru. J. Augutis kalbėjo, kad VDU Švietimo akademija buvo įkurta dar liepos 1-ąją ir tuomet visi LEU dirbę dėstytojai buvo perkelti į naująją akademiją.

„Dėstytojų mes neatleidinėjame visiškai, nes jų skaičių reguliuoja studentų skaičius“, – sakė J. Augutis.

Tuo metu V. Salienė teigė, kad jau dabar kai kurie dėstytojai iš Vilniaus važinėja dirbti į Kauną: „Dirba naujose programose ir nemato jokios problemos. Kiekvieno dėstytojo sprendimas važinėti ar ne. Bet dabar atleistų dėstytojų nėra. Kai kurie išėjo savo noru į kitus universitetus, kai kurie į kitas sritis.“

Be to, VDU Švietimo akademija šiuo metu turi ir padalinį Vilniuje, kur dirba kai kurių sričių dėstytojai.

Anot V. Salienės, bendrai VDU Švietimo akademijoje Kaune ir Vilniuje dirba apie 250 dėstytojų ir mokslo darbuotoju. Prieš susijungimą LEU dirbo apie 300 dėstytojų.

„Deja, į mokytojų programas, nors jos ir parengtos su tarptautiniais ekspertais, stojančiųjų labai mažas. Skaičius siekia apie 200. Bet tų tikrųjų mokytojų profesionalų dalykininkų sugebėjome priimti apie 60. Ne dėl to, kad neturėjome kandidatų, bet todėl, kad ministerija paskirstė krepšelius sunkiai suvokiama kaip“, – sakė J. Augutis, pridurdamas, kad kai kurie pedagogikos studijų studentai, nors ir turintys aukštus balus, turi patys mokėti už studijas. J. Augutis teigė, kad universitetas priėmė sprendimą savo lėšomis studentams padengti studijų kainą.

Be to, jis teigė, kad norint pritraukti studentų į pedagogines studijas, kurių specialistų greitu metu labai trūks, reikia jiems pasiūlyti bent 300 eurų stipendiją.

„Daugelis programų jau išgrynintos ir 2018 metų priėmime besidubliuojančių programų nebuvo“ – sakė VDU Žemės ūkio akademijos kancleris A. Maziliauskas.

Kaip jau anksčiau rašė portalas LRT.lt, Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos (ŠMSM) duomenimis, sujungimo procesams skiriama 123 mln. eurų, kurie bus padalinti tiek besijungiančioms aukštosioms mokykloms, tiek toms, kurios pertvarkos procesų išvengė.

Toliau tęsiami ir kiti aukštojo mokslo tinklo optimizavimo darbai. Jau anksčiau nutarta, kad Šiaulių universitetas bus prijungtas prie Vilniaus universiteto, Mykolo Romerio universitetas bus prijungtas prie Vilniaus Gedimino technikos universiteto, Lietuvos sporto universitetas bus prijungtas Lietuvos sveikatos mokslų universiteto.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi