Naujienų srautas

Lietuvoje2018.12.25 18:56

Ar mokesčių lengvatos paskatins provincijos skaitytojus prenumeruoti daugiau laikraščių?

Valdžia nustačiusi trečdaliu mažesnius spaudos pristatymo kaimo vietovėse tarifus, tikisi, kad periodiniai leidiniai kaimo žmonėms taps prieinamesni. Tačiau ši ir Pridėtinės vertės mokesčio (PVM)  lengvata, pasak leidėjų, skaitytojų privilioti nepadės. Laikraščiai ir žurnalai esą provincijos skaitytojams per brangūs net ir su lengvatomis.

Šiaulių rajone atokiame Bubių kaime gyvenanti pensininkė Janina pasakoja  labai mėgstanti skaityti. Biblioteka per toli, todėl spaudą tenka prenumeruoti. Paštininkė į namus atneša net kelis laikraščius. Metinė prenumerata moteriai kainuoja apie 200 eurų. Tačiau nuo kitų metų mažėsiančios pristatymo išlaidos Janinos nevilioja ir sako daugiau, nei iki šiol spaudos neprenumeruos.

Vyriausybė trečdaliu sumažino pristatymo prenumeratoriams paslaugų tarifus, ir taip tikisi, kad provincijos gyventojams spauda taps kur kas prieinamesnė. Seimas nuo naujųjų nusprendė spaudai taikyti ir lengvatinį 5 proc. PVM. Regioninių laikraščių leidėjai abejoja, ar lengvatos nykstančią spaudą atgaivins. Be to, dauguma žmonių jau užsiprenumeravo spaudą kitiems metams be jokios lengvatos.    

Didžiausius leistinus periodinių leidinių pristatymo prenumeratoriams tarifus nustato vyriausybė. Jei tarifai yra mažesni, nei paslaugų sąnaudos, tai nuostolius padengia valstybė iš biudžeto. Skaičiuojama, kad per artimiausius porą metų nuostoliai sieks apie 7 mln. eurų.

Lietuvos pašto duomenimis, pristatomų periodinių leidinių kaime kasmet vidutiniškai mažėja 5–9 proc.

Plačiau apie tai – Ainos Mizgirdės reportaže.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi