Lietuvoje

2018.12.19 18:32

Po trijų savaičių streikuojantys mokytojai išsikrausto iš ministerijos: graudinamės

Modesta Gaučaitė, LRT.lt2018.12.19 18:32

Lygiai tris savaites Švietimo ir mokslo ministerijoje (ŠMM)  gyvenę streikuojantys pedagogai trečiadienį galiausiai apleido patalpas. Apie tai, kad išsikraustys iš ministerijos jie pranešė dar antradienį. Praėjus parai, nešini savo daiktais, jie paliko Kolegijų salę, kurioje glaudėsi nuo lapkričio 28-osios.

Apie 15val. 30 min. ministerijos Kolegijų salėje dar buvo apie 15 mokytojų, palangės buvo nukrautos jų daiktais. Tačiau mokytojai, panašu, jau ruošėsi palikti patalpas, kalbėjo apie tai, ką veiks grįžę namo, pasirašinėjo linkėjimus vienas kitam.

Grįžusi namo ketina išsimiegoti

Nuo pat pirmos dienos ministerijoje gyvenusi Elektrėnų „Versmės“ gimnazijos mokytoja Elvyra Kasperavičienė, paklausta, kaip jaučiasi palikdama ŠMM, kalbėjo, kad emocijos įvairios, tačiau nuotaika daugiausia pakili: „Labai daug išgyventa, daug patirta. Graudinamės. Tačiau ir labai džiugu, kad pagaliau važiuojame namo, sutiksime šventes namuose su šeimomis. Nors ir su šiais žmonėmis būtų buvę labai smagu švęsti.“

Keletą savaičių streikavusi pedagogė teigė mananti, kad streiko tikslas buvo pasiektas. Anot jos, visuomenė pamatė, kad įvyko kažkas svarbaus ir pasakė, kad taip, kaip gyvena dabar, gyventi nebenori.

„Valstybė serga ir reikia ieškoti vaistų. Mes, aišku, nesame gydytojai. Bet vyriausybė pridarė klaidų ir visi tai pamatė. O profesiniai dalykai, neabejoju, spręsis. Jau pradėjo. Labai daug dirbome, planavome, darėme realius darbus dėl etatinio modelio struktūros pakeitimo, išgryninome, sudėliojome kanonus. Jau nebus improvizacijų. Man atrodo, kad padaryta daugiau nei buvo galima padaryti“, – komentavo E. Kasperavičienė.

Paklausta, ką veiks grįžusi namo, ji pasakojo, kad ketvirtadienį iš ryto į darbą dar neis, išsimiegos, o vakare su mokiniais dalyvaus generalinėje teatralizuoto šventinio renginio, vyksiančio penktadienį, repeticijoje.

Ar tęs streiką – neaišku

Streiką inicijavusios Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos (LŠDPS) pirmininkas Andrius Navickas žurnalistams sakė, kad pedagogai jaučiasi pakiliai, padarę gerą darbą. Jo teigimu, pagerėjo santykiai su ŠMM, jie pasidarė nuoširdesni ir atviresni, vyksta dialogas.

„Manau, kad dalį problemų, susijusių su etatiniu apmokėjimu, išsprendėme, daug lieka neišspręstų dalykų. Bet manome, kad esant tokiems santykiams, turėsime visi daug gero laiko ir po Naujų metų reikės priimti daug sprendimų, ne ką lengvesnių, tiek finansiniai, tiek ugdymo programų klausimai“, – kalbėjo A. Navickas.

Paklaustas, ar sustabdytas streikas bus tęsiamas, ar ketinama jį nutraukti, LŠDPS lyderis kalbėjo, kad dėl to bus sprendžiama vėliau. Pasak jo, tai priklausys nuo vyriausybės sprendimų dėl keliamų finansinių reikalavimų. A. Navickas teigė, kad tokie sprendimai gali būti priimti iki kovo 1-osios.

„Ar tęsime streiką, priklausys nuo vyriausybės sprendimų. Gal tie sprendimai ir anksčiau pasirodys. Tada ir vertintume tą situaciją“, – sakė A. Navickas.

Kaip šią savaitę pranešė ŠMM, streikuojančių pedagogų visoje šalyje yra apie 250. Paklaustas, ar tai, kad mažėja streikuojančių mokytojų lėmė tai, kad stabdomas streikas, LŠDPS pirmininkas patvirtino, kad tai susiję.

„Tai susiję, nes mes nebeįtraukiame naujų mokyklų. Per Kalėdas streikuoti nieko neraginame, skaičius mažėja, penktadienį paskutiniai streikuojantys mokytojai stabdys streiką. Buvo aišku, kad per Kalėdas netęsime streiko. Ar mes būtume raginę ir įtraukę mokyklas, jei nebūtų Kalėdų? Negaliu atsakyti“, – komentavo profsąjungos pirmininkas.

Derybos nesibaigia

16 val. surengta laikinai pareigas einančio švietimo ir mokslo ministro Roko Masiulio spaudos konferencija.

„Šio streiko pabaiga nereiškia nei derybų, nei diskusijų, nei bendravimo pabaigos. Mes visada stengiamės visas visuomenės grupes įvertinti, streikas lėmė, kad greičiau procesai pajudėjo nei būtų pajudėję. Nesinori, kad mokytojai streikuoti, norisi, kad mokytojai dirbtų mokyklose“, – kalbėjo R. Masiulis.

Laikinajam ministrui dėkojantys mokytojai R. Masiuliui įteikė knygą su padėka bei duonos iš Švenčionių krašto. Dovanos buvo įteiktos ir profesorei Vilijai Targamadzei, profesinės sąjungos vadovams.

Kaip bus mokama mokytojams?

Paklaustas, ar mokytojams bus sumokėta už papildomą krūvį, kuris teks bandant pasivyti programas, ministras teigė, kad reikia atskirti du dalykus – apmokėjimą už streiką ir apmokėjimą už turinio programos pasivijimą.

Profesinės sąjungos pirmininkas teigė, kad dabar bus sprendžiama, kokiu būdu bus išdėstomas ugdymo turinys. Pasak jo, tai gali būti konsultacijos ar kitos veiklos. Tuomet bus suskaičiuojama, kiek mokytojai praras, bus kreipiamasi į mokyklų buhalterijas: „Surinksime duomenis, apibendrinsime, kelių mėnesių laikotarpyje mums pavyks kompensuoti mokytojų prarastą darbo užmokesčio dalį.“

Tuo metu R. Masiulis teigė, kad viskas daroma dėl mokinių gerovės ir uždrausti mokiniams pasivyti žinias nebūtų žmogiška. Anot jo, kaip tai organizuos mokykla, yra pačių švietimo įstaigų rūpestis.

„Svarbiausia mokinių žinios ir mokinių gerovė. Mokyklos gauna lėšas ir pačios sprendžia ką daryti. Yra įstatymai, kurie tą reguliuoja. Tai mokyklų prerogatyva“, – sakė R. Masiulis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt