Naujienų srautas

Lietuvoje2018.12.13 11:05

Premjeras: prezidentės politiką iliustruoja „tulpių paštas“

BNS 2018.12.13 11:05

Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis ketvirtadienį pareiškė, kad prezidentės Dalios Grybauskaitės politiką iliustruoja „tulpių paštas“, o viešai matomas šalies vadovės įvaizdis tėra fasadinis.

Taip premjeras reagavo į trečiadienį prezidentės išsakytą kritiką vyriausybei ir valdančiajai daugumai.

„Matome tą mums brukamą fasadinį vaizdą, o realų vaizdą, manau, daug politikų galėtų pasakyti, ir ponas (ekspremjeras Algirdas – BNS) Butkevičius, ir aš“, – „Žinių radijui“ sakė S. Skvernelis.

„Galiausiai tai iliustruoja tas „tulpių paštas“, ką apie mūsų politikus mano, ką daro. Tai yra nesurežisuota, nepateikti iš anksto klausimai interviu, bet tiesiog tokia realybė yra“, – pridūrė jis.

Kalbėdamas apie „tulpių paštą“, S. Skvernelis turėjo omenyje žiniasklaidos pavasarį paskelbtą prieš kelerius metus buvusį šalies vadovės susirašinėjimą su politinės korupcijos byloje kaltinamu buvusiu liberalų lyderiu Eligijumi Masiuliu.

D. Grybauskaitė 2014–2016 metais E. Masiuliui rašydavo iš elektroninio pašto tulpes@lrpk.lt.

Prezidentė LRT televizijos laidai „Dienos tema“ trečiadienį transliuotame interviu pareiškė, kad valdančiosios daugumos santykis su visuomene išgyvena krizę.

Ji tvirtino, kad vykdant reformas per „arogantišką visažiniškumą“ daugelyje sričių atsirado „suvėlimo ir chaoso“.

Šalies vadovė sakė, kad antrieji „valstiečių“ vadovaujamos valdančiosios daugumos metai buvo skirti „jėgos demonstravimui, buldozerio demonstravimui, kad jau ir girdėti nebūtina, žino ir taip gerai, įsiklausyti nereikia“.

Anot jos, tai sukėlė priešpriešą tarp visuomenės, vyriausybės ir valdančiosios daugumos.

„Nieko naujo. Tikrai nieko naujo. Jau dešimt metų ta pati retorika“, – reaguodamas į prezidentės kritiką kalbėjo S. Skvernelis.

S. Skvernelis, E. Blaževič/LRT nuotr.

Premjeras pripažino, kad ir jis, ir vyriausybė daro klaidų, tačiau tvirtino, jog daug dirbant jų išvengti neįmanoma.

„Aš suprantu, kad jeigu nori nedaryti klaidų, reikia nieko nedaryti“, – teigė ministras pirmininkas.

Pasak premjero, valdančiąją daugumą bandoma „sumonstrinti“.

Sako, kad kreipimęsi į tarnybas faktų nėra – tai tik paklausimas

S. Skvernelis taip pat sako, kad jo kreipimęsi į specialiąsias tarnybas nėra pateikta jokių faktų, tai yra standartinis paklausimas norint gauti informaciją.

„Tai dabar, kai kalbama apie tai, kad čia tuoj bus kaip Prancūzijoje, sudėjus rankas sėdėti negalima. Mano yra kompetencija, aš atsakingas už valstybės viešąją tvarką, dėl to yra pateikti standartiniai klausimai“, – „Žinių radijui“ ketvirtadienį sakė premjeras.

„Jeigu turimi faktai, tada jau yra kitos formos ir kita reakcija. Kreipimosi tikslas yra gauti visą, pilną informaciją, kas vyksta šalies viduje, ar nėra įtakos iš išorės“, – pridūrė jis.

S. Skvernelis į devynias tarnybas kreipėsi, tęsiantis pedagogų streikui ir rengiantis sekmadienį įvykusiam mokytojų rėmėjų mitingui.

Pasak premjero, taikiais protestais irgi gali pasinaudoti provokatoriai. Jis priminė 2009 metais vykusias riaušes iš Seimo.

„Prieš tai kalbant išvakarėse mūsų specialiosiose tarnybose, tame pačiame Valstybės saugumo departamente buvo teigiama: žinote, nieko nebus. Absoliučiai jokios informacijos nėra, būkite ramiai. Tai gerai, kad mes nebuvome ramiai ir šiek tiek pasiruošėme, nors nepakankamai pasiruošėme“, – kalbėjo S. Skvernelis, tuo metu dirbęs policijos generalinio komisaro pavaduotoju.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė trečiadienį LRT televizijoje transliuotame interviu tvirtino, kad nėra jokių pažymų, jog Rusijos specialiosios tarnybos su konservatoriais galėjo prisidėti prie mokytojų streiko organizavimo.

D. Grybauskaitė, E. Blaževič/LRT nuotr.

Premjero kreipimąsi į kriminalinės žvalgybos ir žvalgybos institucijas dėl galimos grėsmės nacionaliniam saugumui ji vadino desperacija ir mėginimu „naudotis žvalgybos institucijomis“.

S. Skvernelis praėjusią savaitę Seime pareiškė, kad konservatorių veikimas „yra Kremliaus politikos vykdymas ir abejonių yra, ar ten nėra sąsajų su Rusijos specialiosiomis tarnybomis“, tą atsakys „specialiosios tarnybos“.

Šios savaitės antradienį vyriausybės vadovas patvirtino, kad kreipėsi į specialiąsias tarnybas „dėl procesų, vykstančių šalyje“ ir tuo pačiu paneigė, kad kreipimąsis nesusijęs su konservatoriais.

Premjeras ketvirtadienį tvirtino, kad jį nustebino prezidentės pareiškimas, jog „nieko nėra“.

„Aš dar atsakymo negavau, o prezidentė pareiškė, kad nieko nėra. Kokio atsakymo iš Valstybės saugumo departamento man tikėtis, jeigu jų tiesioginis viršininkas pasakė verdiktą?“, – kalbėjo S. Skvernelis.

Pasak ministro pirmininko, tarnybos prisiims atsakomybę už pateiktą informaciją, skirtingai nei prieš devynerius metus.

„Prieš 10 metų tradicinis lietuviškas klausimas iškilo, kas dabar dėl to kaltas? Tai visos (tarnybos – BNS) į krūmus dėjo ir paliko policiją ir Viešojo saugumo tarnybą vienus atsakyti į klausimus, kurie net nebuvo jų kompetencija“, – tvirtino premjeras.

Dalis mokytojų, reikalaudami tobulinti etatinį darbo apmokėjimo modelį, nuo lapkričio 12 dienos yra paskelbę neterminuotą streiką. Keliasdešimt mokytojų įsikūrė ir nesitraukia iš Švietimo ir mokslo ministerijos. Sekmadienį Vilniuje surengtas juos palaikantis mitingas, jame dalyvavo apie 6 tūkst. žmonių. Incidentų jo metu nefiksuota.

Opoziciniai konservatoriai rėmė mitingą, palaikė mokytojų reikalavimus ir siūlė dėl to atidėti kitų metų valstybės biudžeto priėmimą.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi