Lietuvoje

2018.12.08 12:41

Specialistai apie tymų protrūkį Visagine: susirgusiųjų skaičius gali didėti

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.12.08 12:41

Nuo tymų protrūkio pradžios Visagine įtarta 18 šios ligos atvejų, aštuoni iš jų patvirtinti. Specialistai perspėja, kad susirgusiųjų skaičius gali didėti.

Teigiama, kad tai priklauso nuo sąlytį su susirgusiais asmenimis turėjusių žmonių imuniteto – vieni gali būti imlūs virusui, kiti – atsparūs.

Tymų protrūkis lapkričio pabaigoje užfiksuotas Visagine įsikūrusioje siuvimo įmonėje „Visatex“.

Įtariama, kad užkratas galėjo būti atvežtas iš Ukrainos, nes viena darbuotoja buvo ten išvykusi atostogų ir jai grįžus užfiksuoti pirmieji atvejai.

Tymai užfiksuoti tik šioje siuvykloje, daugiausia užsikrėtė čia dirbusios moterys iš Šri Lankos. Gamykloje dirba 590 žmonių, iš jų – 116 – Šri Lankos piliečiai.

„NVSC specialistai jau ėmėsi visų reikiamų priemonių protrūkiui suvaldyti. Ligos išplitimo tikimybė maža, kadangi tymų skiepijimų apimtys šalyje yra gana aukštos“, – dar lapkričio pabaigoje skelbė Nacionalinis visuomenės sveikatos centras.

2017 m. duomenimis, anot NVSC, Lietuvoje apie 95 proc. vaikų nuo šios ligos buvo paskiepyti, o Visagino mieste – daugiau nei 99 proc.

Tymai – oro lašeliniu būdu plintanti infekcija, kuri prasideda karščiavimu, viršutinių kvėpavimo takų, akių junginės uždegimu. Vėliau atsiranda bėrimas: išberia veidą, vėliau – visą kūną. Gali kilti plaučių, pūlingas ausies uždegimas, sinusitas, laringitas, smegenų uždegimas (encefalitas), žarnyno uždegimas (enterokolitas). Tymų komplikacijos – plaučių uždegimas, ausų skausmas, traukuliai ir kt.

Tymų infekcijos šaltinis – sergantis žmogus. Iš užsikrėtusio asmens tymų virusas išsiskiria per kvėpavimo takus nuo pirmųjų ligos dienų (iš viso 4–7 dienas).

Tymai greitai ir lengvai plintanti liga, todėl reikia vengti kontakto su ligoniu, pastebėjus ligos simptomus, kuo greičiau kreiptis į medikus.

Efektyviausias būdas apsisaugoti nuo šios ligos – skiepai. Lietuvoje kombinuota tymų-epideminio parotito-raudonukės (MMR) vakcina yra skiepijama pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių. Valstybės lėšomis MMR vakcina vaikai skiepijami du kartus: 15– 16 mėn. ir 6–7 m. amžiaus. Taip susidaro ilgalaikis imunitetas.

Asmenims, nežinantiems savo skiepijimo būklės arba skiepytiems tik viena MMR vakcinos doze, rekomenduojama kreiptis į šeimos gydytoją ir pasiskiepyti. Skiepai apsaugo ne tik patį asmenį nuo pavojingų infekcinių ligų, bet ir padeda sudaryti kolektyvinį imunitetą, kuris sukuriamas tada, kai paskiepijama pakankama dalis gyventojų ir taip visuomenė apsaugoma nuo infekcijos plitimo nuo žmogus

Europos ir pasaulio šalyse registruojami tymų protrūkiai, tad neskiepytiems keliautojams yra pavojus rizika užsikrėsti šia infekcine liga. Rizika kyla ir jų artimiesiems, kadangi grįžę keliautojai šią gali išplatinti infekciją.

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, daugiausiai tymų atvejų nuo 2017 m. spalio 1 d. registruota Graikijoje (3 049), Prancūzijoje (2 771), Italijoje (2 599), Rumunijoje (1 821).

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt