Lietuvoje

2018.12.05 12:33

L. Ruokytė-Jonsson: su tokiu premjeru toliau dirbti neleistų savigarba

Gytis Pankūnas, LRT.lt2018.12.05 12:33

Kultūros ministrė Liana Ruokytė-Jonsson trečiadienį teigė pati sutikusi su premjero Sauliaus Skvernelio sprendimu ją atleisti iš pareigų.

Ji neslėpė, kad iš premjero aplinkos yra ne kartą patyrusi spaudimą. Savo ruožtu atleidžiama ministrė prezidentės Dalios Grybauskaitės paprašė pabaigti dalį darbų.

„Savo noru pateikiau atsistatydinimo prašymą premjerui. Tai yra labai aiškus apsisprendimas – su tokiu premjeru tikrai nenoriu dirbti daugiau, nėra prasmės dirbti daugiau, turbūt ir mano savigarba neleistų (dirbti su premjeru – LRT.lt). Paprašiau prezidentės trumpo laikotarpio, kad galėčiau užbaigti vieną iš pagrindinių darbų, tai yra Kultūros strategiją 2020-2030 m., kuri yra beveik padaryta“, – trečiadienį po susitikimo su prezidente žurnalistams sakė L. Ruokytė-Jonsson.

Iš pareigų atleidžiama L. Ruokytė-Jonsson teigė jokių pastabų savo komandai, kitiems ministrams neturi.

„Tačiau labai sąžiningai – pastarosiomis dienomis iš premjero, jo kanceliarijos, jo aplinkos spaudimas buvo labai didelis, ypač tais klausimais, kurie liesdavo žiniasklaidos klausimus“, – komentavo ji.

Pasak L. Ruokytės-Jonsson, tam, kad apie teisės aktus būtų diskutuojama su žiniasklaidos atstovais, buvo įkurta Medijų taryba, bet šiais klausimais, anot jos, premjeras turėjo kitą nuomonę.

„Premjeras norėdavo viską daryti, nepasitaręs su visuomenės informavimo lauku. Ministerija norėjo atlikti savo darbą pagal visas taisykles ir suderinti savo sprendimą su to lauko atstovais. Šis spaudimas tiesiog išvirto į įtampas ir padiktavo šią įvykių seką“, – aiškino L. Ruokytė-Jonsson.

Anot iš pareigų atleidžiamos ministrės, ji vyriausybėje dvejus metus dirbo dėl to, kad matė galimybę atlikti daug darbų kultūros sferoje.

„Jei tu negali dirbti su vienu žmogumi, tai gali dirbti su kitais. Tarkime, su Kultūros komitetu man puikiausiai sekėsi dribti“, – teigė L. Ruokytė-Jonsson.

Ji tvirtino tikinti, kad pavyko nudirbti nemažai prasmingų darbų Kultūros ministerijoje – iš 55 per kadenciją numatytų užduočių įvykdytos 37 – tačiau L. Ruokytė-Jonsson neslėpė turinti ir nerimo.

„Labiausiai turbūt mane jaudina jaunuomenė, tai yra ateinanti karta, kad ji nepatirtų tokio chaoso ir tokios betvarkės, kokioje gyvenome iki šiol“, – komentavo ji.

L. Ruokytė-Jonsson neatskleidė, kiek laiko ji paprašiusi prezidentės dar padirbti ministrės pareigose, o apie kitus spaudimo iš premjero atvejus pažadėjo papasakoti vėliau.

„Tikrai yra, ką papasakoti“, – pažymėjo ji.

L. Ruokytė-Jonsson sakė iš prezidentės neišgirdusi jokios kritikos ar priekaištų.

„Išeinu su pakelta galva“, – reziumavo ji.

Premjerui S. Skverneliui pirmadienį paskelbus apie švietimo ir mokslo ministrės Jurgitos Petrauskienės, aplinkos ministro Kęstučio Navicko ir kultūros ministrės L. Ruokytės-Jonsson atleidimą iš pareigų, šalies vadovė D. Grybauskaitė pareiškė nematanti realių priežasčių pertvarkyti vyriausybę. Prezidentė teigė norinti susitikti su K. Navicku ir L. Ruokyte-Jonsson.

Trečiadienį ministras pirmininkas S. Skvernelis prezidentei įteikė teikimus atleisti minėtus tris ministrus.

D. Grybauskaitė akcentavo, kad trijų ministrų atleidimas neišsprendžia šiuo metu svarbiausios – etatinio pedagogų darbo apmokėjimo – problemos. Jos teigimu, atleisdamas ministrus „premjeras mėgina taip savo problemas nustumti ant kitų galvų“.

S. Skvernelis sako, kad pasitiki atleidžiamais ministrais, bet nori duoti naują postūmį reformoms švietimo, kultūros ir aplinkos apsaugos srityse.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.