Lietuvoje

2018.11.30 21:01

Suvalkijos perlas – Lukšiai – tarsi muziejus po atviru dangumi

Lukšiai – tarsi muziejus po atviru dangumi – miestelio žmonėms įprasta gyventi tarsi skulptūrų parke. Šis Suvalkijos perlas konkuruoja dėl turistų dėmesio su šalia esančiu Zyplių dvaru. Net ir paskutinėmis rudens dienomis nepraranda savo grožio. Lukšiai jau sovietmečiu nebuvo pilka nuobodi provincija.

„Mes pirmieji turėjome SPA centrą jau 1986 metais. Mūsų jaunimas, vaikai vakarais leisdavo laiką kavinukėse, sporto klube, pirtyje, baseine. Mes norime toliau restauruoti dvarą atstatyti jį, vėl atsivėrė noras turėti gražų miestelį“, – teigia Vidas Cikana, Lukšių seniūnas. „Kiekvienas turi savitą istoriją, braižą ir savitą norą tą miestelį statyti savaip, kad pasauliui patiktume“, – šypsosi jis.

„Miestelyje daugybė pagarbos ženklų praeičiai. Istorinė atmintis įamžinta akmenyje žuvusiems už nepriklausomybę savanoriams, partizanams, ir kiekviename akmenėlyje – negrįžusiems iš Sibiro. Giminaičiai čia sunešė akmenėlius ir pastatėme koplyčią jų atminimui įamžinti. Kas buvo pamiršta, nustumta laikmečio, mes tas vietas pagarbiai prikeliam“, – entuziastingai dalijasi Vidas Cikana.

Apie šio Suvalkijos krašto kultūrinį gyvenimą, kuris intensyvumu nenusileidžia miesto kultūros erdvėms, V. Cikana sako: „į Zyplių dvaro rūmus veržiasi menas, kultūra ir pramogos, visus metus verda kultūrinis gyvenimas, vyksta menininkų plenerai, kurių darbai vėliau papuošia Lukšius, čia skamba Pažaislio festivalio, sakralinės muzikos koncertai,  parodos, simpoziumai, meno stovyklos, šventės miesto žmonėms .

Šalia dvaro dar lapų nepraradęs dviejų hektarų vynuogynas, jau aštuntus metus rengiama vyno šventė. Rūmuose, kaip gerais grafo Potockio laikais, šeimininkauja skrybelėtos ponios. O buvusio kumetyno erdvėse šį kartą neįprastos pamokos svečiams. Kasmet vyksta 24 valandų plento maratonas, dvare šokių maratonas, daug renginių vaikams, visur dalyvauti laukiami neįgalieji. Zyplių dvaras sulaukia svečių iš Lietuvos ir pasaulio,  o dvaro kapela „duoda garo“ keliaudama po Lietuvos scenas.“

Plačiau – Ramūno Ožalo ir Rūtos Sinkevičienės reportaže.