Naujienų srautas

Lietuvoje2018.11.29 18:43

Svarstoma galimybė taromatuose supirkti ir stipriųjų gėrimų butelius

Plastikinių butelių kamšteliai jau po kelerių metų gali tapti reliktais – Europos Komisija svarsto įpareigoti butelių gamintojus kurti tokią plastikinę tarą, nuo kurios kamštelis neatsiskirtų. Tai tik vienas iš bendrijos siūlomų būdų, kaip kovoti su plastiko tarša Europoje. Taip pat kalbama apie galimybę taromatuose priimti ir stipriųjų gėrimų butelius.

Eilėmis vienas po kito rikiuojami tūkstančiai Šiauliuose gaminamų plastiko butelių. Tai viena draugiškiausių gamtai PET plastiko pakuočių – dauguma jų keliaus į Vakarų Europos šalis. Gali būti, kad ateityje iš tokių gamyklų iškeliaus tokie buteliai, nuo kurių kamšteliai nenusiims, panašiai, kaip dabar nuo sportininkams skirtų gėrimų, ant kurių esantys kamšteliai atsilenkia. Pasak įmonės vadovo, jei visi gėrimai privalėtų turėti tokius kamštelius, gazuoti gėrimai labai greitai išsigazuotų.

„Jei kalbame apie vandenį, tai viskas gerai, bet jeigu kalbame apie karbonizuotus gėrimus, mineralinį vandenį su daug angliarūgštės, tai – neįmanomas sprendimas, nes tas kamštelis negali atlaikyti tiek angliarūgštės visame gyvavimo laikotarpyje“, – pasakojo „Putokšnio“ vadovas Dovydas Stulpinas.

Kol kas dar nedideli buteliai vėliau bus išpūsti, o galiausiai pripildyti įvairias gaiviaisiais gėrimais. Kad butelių, kaip šiukšlių, aplinkoje liktų mažiau, Europos Komisija skatina naudojant užstato sistemas iki 2025 m. surinkti ne mažiau nei 75 proc. gėrimų pakuočių, o iki 2030 m. – ne mažiau kaip 90 proc. Nuobaudos suradus plastiko šiukšlių grėstų ir to gaminio, pavyzdžiui butelio, gamintojui, ir jo importuotojui.

„Ne tik plastikinių vienkartinių gaminių, kaip buteliai, lėkštės, bet ir tokiems kaip cigarečių gamintojai, dėl cigarečių filtrų, dėl vienkartinių drėgnų servetėlių, nes jų irgi daug randama, tai siūloma plėsti atsakomybę“, – sakė Aplinkos ministerijos Atliekų departamento direktorė Agnė Bagočiutė.

Dėl to į dabar jau įprastais tapusius taromatus bus siūloma dėti ir vadinamuosius „tetrapakus“, stipriųjų alkoholinių gėrimų butelius, pavyzdžiui, vyno ar degtinės. Tokias Pakuočių įstatymo pataisas Seime jau įregistravo „valstietė“ Virginija Vignrienė.

„Sistema pasikeistų gal tik tuo, kad ji išsiplėstų, bet ir toliau pakuotės būtų renkamos tais pačiais taromais. Kalbant apie „tetrapakus“, mes nesame tikri, kad taromatų gamintojai yra pasiruošę technologiškai tą užtikrinti, bet technologiškai galima sistemą plėsti stipriųjų alkoholinių gėrimų stikliniais buteliais“, – teigė „Užstato sistemos administratoriaus“ vadovas Gintaras Varnas.

Plastikinės taros gamintojai siūlo, kad į taromatus ateityje būtų galima dėti tik butelius su kamšteliais. Tai iš vartotojų esą reikalauja minimalių pastangų, o ir verslo neapkrautų prievole kurti kitokį butelių dizainą ir pirkti kitokią įrangą.

Plačiau apie tai – Izabelės Pukėnaitės ir Ainos Mizgirdės reportaže.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi