Lietuvoje

2018.11.07 07:08

Valdantieji inicijuoja tyrimą dėl padėties žemės ūkyje

Seimas žengė žingsnį dėl dar vienos komisijos sudarymo. Šįkart norima imtis tyrimo dėl padėties žemės ūkio sektoriuje nuo nepriklausomybės atkūrimo. Išanalizuoti, ar iki šiol buvusių valdžių priimti sprendimai nebuvo naudingi suinteresuotiems asmenims – kaip vyko grąžintos žemės perkėlimas ar skirstyta parama. Opozicija pasigenda jų keltų klausimų, pavyzdžiui, kiek stambieji valdo žemės.

Dar pavasarį atmetę opozicijos siūlymą sudaryti komisiją dėl padėties žemės ūkyje, valdantieji antradienį persigalvojo. Po pateikimo pritarta: situaciją žemės ūkyje parlamentarai nagrinės iš esmės – buvusių valdžių sprendimus nuo 1991 iki 2016 m.

„Jeigu jau tirti konceptualiai, ne persekioti kažką, kai bandoma dažnai suvesti į vieną ar kitą asmenį ar grupę, riekia pažiūrėti visą laikotarpį. Arba tada iš viso toje temoje padėti tašką ir viskas“, – sakė premjeras Saulius Skvernelis.

Be žemės perkėlimo siūloma įvertinti Europos Sąjungos paramos skirstymo skaidrumą, tirti trąšų, sėklų rinkos reguliavimo pokyčius.

„Tikriausiai daugeliui įdomu sužinoti, kodėl politikai ir kai kurie asmenys galėjo kilotis žemes iš kažkokių užkampių prie Vilniaus. Tos žemės brangdavo tūkstančius kartų. Tie dalykai įdomus, ir į juos bus atsakyta“, – kalbėjo Seimo LVŽS frakcijos seniūnas Ramūnas Karbauskis.

Šeimos ūkininkų sąjungos vadovas Vidas Juodsnukis sako, kad verčiau jau parlamentarai aiškintųsi, pavyzdžiui, kaip investuota europinė parama, arba ieškotų sprendimų, kaip susigrąžinti žmones į provinciją.

„Kaimai tuštėja, nors ES suteikė plėtrai, ji nevyksta. Kai 2 proc. valdo puse žemės ūkio naudmenų, nes iki šiol nebuvo politinės valios, kad ES lėšas investuotume į tikrą kaimo plėtrą – kaimo gyventojus, smulkius ūkininkus, to komisija nebus pajėgi išspręst“, – teigė Šeimos ūkininkų sąjungos pirmininkas Vidas Juodsnukis.

Opozicija abejoja, ar bus atsakyta į jų jau kurį laiką užduodamus klausimus, pavyzdžiui, kiek stambieji – tokie, kaip „Agrokoncernas“ – valdo žemės, dėl trąšų importo ir kodėl valdantieji nori tirti padėtį žemės ūkyje tik iki jų atėjimo į valdžią.

„Neplanuojate tirti savo elgesio, kada nepritarėte tiesioginių išmokų „lubų“ nustatymui ir žemės mokesčio lengvatų naikinimui, susiaurinę susijusių asmenų, galinčių įsigyti dirbamą žemę, sąrašą, praplėtę galimybę daugiau žemės įsigyti žemvaldžiams“, – kalbėjo Seimo TS–LKD frakcijos narys Mykolas Majauskas.

„Komisijos sudarymo klausimo Seimas dar imsis vėliau šį mėnesį. Kartu turės nuspręsti, kas tyrimą atliks – Kaimo reikalų komitetas ar speciali komisija. Tai jau būtų tryliktoji komisija šio Seimo kadencijoje“, – sakė Seimo LVŽS frakcijos narys Bronius Markauskas.