Lietuvoje

2018.10.31 23:05

Suplanuoto finansavimo neužteks ugniagesių tarnybinės aprangos atnaujinimui

Pagal vyriausybės planus iš vidaus reikalų sistemos pareigūnų 2019 metais labiausiai didės ugniagesių gelbėtojų biudžetas. Tačiau suplanuotų lėšų nepakaks nupirkti pakankamai tarnybinės aprangos, kad ugniagesiams darbe nereikėtų vieniems iš kitų skolintis kelnių.

Panevėžio rajono savivaldybės ugniagesiai į gaisrą važiuoja surūdijusiu, kolūkių laikus menančiu sunkvežimiu.

„Esmė – nuvažiuoti į gaisrą kuo greičiau, o su sovietinių laikų GAZ66 važiavimas tik per laukus greitesnis gali būti, keliais daugiau 70 km/val. nevažiuosi“, – sako Panevėžio rajono savivaldybės priešgaisrinės tarnybos ugniagesys Audrius Stundža.

Gaisrus mieste gesinantys priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento ugniagesiai turi greitesnės ir geresnės technikos. Tačiau jų profesinių sąjungų atstovai sako, kad valdžia ugniagesiams neparūpina antros tarnybinės aprangos komplekto, todėl pareigūnams tenka keistis kelnėmis.

„Kiekvienas nešiojame darbo tarnybinę aprangą gaisrinėj ir jisai su ant jos velkasi kovinę aprangą ir vyksta į gaisrą, tenai suprakaitavęs, sušlapęs ar kitaip susitepęs viduje visas grįžta iš gaisro ir neturi kuo pasikeisti ir tada jisai jam duoda vyresni ugniagesiai, kurie dar turi kažkokių kelnių pasiūlo, tai jisai laikinai būna su tomis kelnėmis, bet kaip įsakymai yra laikytis tarnybinės uniformos dėvėjimo taisyklių, nu tai šito jie negali įgyvendinti, o treningais negalima vilkėti tarnybinėse patalpose“, – pasakoja Ugniagesių gelbėtojų profesinės sąjungos pirmininkas Saulius Džiautas.

Profsąjungų lyderis sako, kad Lietuvoje trūksta 500 ugniagesių, todėl ten, kur turėtų važiuoti penki, važiuoja trise, o į uždūmytą patalpą, kur turėtų eiti trise, eina dviese arba laukia kitos komandos. Vidutinis statutinio ugniagesio atlyginimas šiuo metu siekia apie 721 eurą, jis mažesnis nei kitų valstybės pareigūnų, o savivaldybių ugniagesių dar mažesnis – apie 500.

Vyriausybės Seimui pateiktame biudžeto projekte priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentui numatyta finansavimą didinti labiau nei kitiems vidaus reikalų sistemos pareigūnams – beveik 8 proc., tačiau šio departamento vadovai sako, kad numatyti pinigai neišspręs visų ugniagesių keliamų problemų ir antrų kelnių kitais metais jiems niekas pirkti nežada.

Plačiau apie tai – Kristinos Jackūnaitės ir Zinaidos Paškevičienės reportaže.