Lietuvoje

2018.10.25 07:25

V. Bakas dvejoja laikinosios komisijos prašymais: galės sužinoti detales apie „MG Baltic“ ir „Rosatom“

Į „valstiečių“ atstovės Agnės Širinskienės vadovaujamą laikinąją komisiją pakviesti Valstybės saugumo departamento (VSD) ir Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) vadovai kol kas dar teigia nepateikę jokios medžiagos. Komisija nori gauti visą Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto tyrimo medžiagą, aiškintis naujas galimas įtakas politikams 2008–2016 metais. Šio komiteto pirmininkas Vytautas Bakas pareiškė, kad komisija siekia gauti informacijos, kurią buvo nuspręsta įslaptinti norint apsaugoti tarnybų šaltinius, žvalgybos metodus.  

Rugsėjo pabaigoje sudaryta komisija nori atverti dar daugiau politikos užkulisių. Ji planuoja aiškintis neteisėtą asmenų ar grupių įtaką rinkimams, koalicijų formavimuisi, atskiriems politikams. Ir net domėtis, kokios slaptos pažymos buvo teikiamos valstybės vadovams 2008–2016 metais, ir kaip jie jas naudojo. VSD vadovas kol kas komisijai jokių dokumentų nepateikė.

STT vadovas patvirtino – komisija nori gauti Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) tyrimo medžiagą.

NSKG vadovas Vytautas Bakas socialiniame tinkle stebėjosi komisijos siekiu gauti jo komiteto vykdytą tyrimą. Pasak V. Bako, kai kurių komisijos narių reputacija kelia abejonių. Jo teigimu, teisiamos partijos lyderis galės susipažinti, kaip ir iš ko žvalgybos institucijos gavo informaciją apie „MG Baltic“ koncerno ryšius su jo paties politine partija. Arba verslus su Baltarusijos nomenklatūros atstovais kuriantys veikėjai galės žvalgybų užklausti, kas įskundė „Rosatom“.

Dėl šios komisijos sudarymo konservatoriai kreipėsi į Konstitucinį Teismą, kuris prašymą nagrinėti priėmė. Pasak parlamentarų, komisijos sudarymas prieštarauja Konstitucijai, nes numatoma tirti viską, kas 8 metus vyko politinėje arenoje. Konstitucinis Teismas yra išaiškinęs – laikinosios komisijos sudaromos tik svarbiems valstybinės reikšmės klausimams spręsti ir jie turi būti aiškiai suformuluoti.

Išsamiau – Redos Gilytės reportaže.