Lietuvoje

2018.10.21 21:40

Kūdikio susilaukusias šeimas Utenos rajono savivaldybė parems pinigais

Zinaida Paškevičienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.10.21 21:40

Dėl emigracijos ir mažėjančio gimimų skaičiaus Utenos rajono savivaldybė nutarė demografinę situaciją spręsti vaikų sulaukiančias šeimas paskatindama pinigais. Nuo lapkričio visų šiemet gimusių kūdikių tėveliai gaus po 100, o kitąmet – po 200 eurų. Valdžia žada ir kitokią finansinę paramą jaunoms šeimos – būstui nuomoti arba pirkti bei nuolaidų korteles.

Uteniškė Laura, su vyru auginanti du sūnus, sako, kad gimus antram vaikui rajono valdžios 100 eurų dovana jiems – didelė parama.

„100 eurų žadam investuoti į automobilio kėdutę kūdikiui, pirksime sauskelnių. Mano vaikas valgo mišinuką, tai pirksim ir tai“, – pasakoja pašnekovė. 

Laura sako, kad kitąmet valdžios  pažadai  mokėti po 200 eurų už gimusį kūdikį kai kurias jos drauges paskatino apsispręsti gimdyti.

Trejus metus gyvenusi Didžiojoje Britanijoje Karolina Žigelytė gimdyti sugrįžo į gimtąją Uteną. Čia pasilikti nusprendusi moteris sako nesitikėjusi tokios paramos: „Džiugu, paaukosime vaikui, viską supirksime.“

Utenos ligoninėje per metus skaičiuojama apie 300 gimdymų. Pasak medikų, daugiau nei 50 proc. gimdyvių - uteniškės.

„Tie žmonės, kurie yra neapsisprendę, kur gimdyti, klausia savo draugų.  Tai gali būti paskata“, – sako Utenos ligoninės akušerė-ginekologė Ala Menčinskienė.

Utenos savivaldybė šalia vienkartinės 413 eurų valstybės išmokos gimus vaikui kitąmet žada mokėti jau ne po 100, o po 200 eurų. Šia parama gali pasinaudoti šeimos, deklaravusios gyvenamąją vietą Utenos savivaldybės teritorijoje prieš ne mažiau kaip tris mėnesius.

„Toms šeimoms, kurios patiria problemų, priskirti socialiniai darbuotojai. Jie viską žino. Išmokos pervedamos per socialinę kortelę, pinigai įdedami į tą kortelę. Kartu su socialiniu darbuotoju šios šeimos, gimus kūdikiui, nusipirks reikalingą kraitelį“, – LRT TEVELIZIJAI sako Utenos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Zita Ringelevičienė.

Savivaldybės žada ir kitokią finansinę paramą šeimoms - nuolaidų korteles, dovanas pirmokams. Šeimos iki 35 metų  nuo sausio 1-osios galės gauti kompensaciją būstui nuomoti arba pirkti.

Tačiau meras apgailestauja, kad centrinė Utenos dalis dėl didesnių būstų kainų, kai kvadratinio metro normatyvinė vertė viršija 505 eurus, nepatenka į zoną, kurioje perkant būstą jaunoms šeimoms suteikiama lengvata. Todėl savivaldybė kreipėsi į Seimą prašydama atsisakyti būsto vertę ribojančio kriterijaus.

„Tikimės, kad Seimas persvarstys. [...] Tikimės, kad savo savivaldybės biudžeto pinigus, įsigyjant būstą ar jį nuomojant, jaunoms šeimoms sudės į vieną krūvą kaip papildymą“, – sako Utenos rajono meras Alvydas Katinas.

Už kūdikius šiemet planuojama išmokėti daugiau kaip 30 tūkst. eurų. Kitąmet – dvigubai daugiau. Paramos būstui įsigyti kasmet prašo apie dešimt šeimų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Tomas Vytautas Raskevičius
Išskirtinis interviu 11