Lietuvoje

2018.10.21 09:04

Visuomenininkai ragina vyriausybę nedidinti vilkų medžioklės kvotų

Salomėja Pranaitienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.10.21 09:04

Sekmadienį prasideda vilkų medžioklė: iš pradžių bus leidžiama sumedžioti 60 vilkų, o medžioklės sezono eigoje, atsižvelgus į vilkų populiacijos stebėsenos duomenis, Aplinkos ministerija spręs dar dėl 50 vilkų sumedžiojimo. Visuomenininkai ragina  nedidinti medžioklės kvotų, o ūkininkai ir medžiotojai teigia, kad šalyje vilkų per daug.

Trakų rajono ūkininkas Antanas Baškevičius pasakojo, kad šį rudenį vilkai papjovė 20 avių ir ėriukų visai prie pat tvarto, greta ir gyvenamasis namas. Teritorija aptverta elektrine užtvara. Bet prieš kelias dienas vilkai nepabijojo užsukti ir į tvartą – taip neliko kelių ėriukų.

„Elektrinis piemuo neaukštas – apie 70 centimetrų aukščio, jie laisvai peršoka tokią tvorą. Sutvarkiau popierius, pažadėjo šiokią tokią kompensaciją“, – kalbėjo A. Baškevičius.

Trakų rajone šiemet užregistruota 17 atvejų, kai vilkai papjovė gyvulius. Savivaldybė sumokėjo beveik 8 tūkst. eurų kompensacijų.

„Žemdirbiai mano, kad bent mūsų rajone vilkų yra daugiau, nei mums duodamas limitas sumedžioti. Kiekvienais metais vilkai gyvūnus pjauna vis daugiau. Suskaičiuota, kad Lietuvoje yra 34 vilkų gaujos, o realiai  vaizdas rodo ką kitą“, – sakė Trakų rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėjas Arūnas Dzigas.

Pernai vilkai Lietuvoje papjovė 1400 gyvulių, ūkininkams sumokėta beveik 140 tūkst. eurų kompensacijų. Anksčiau skaičiuota, kad šalyje yra maždaug 300 vilkų, o dabar, pagal naują metodiką, suskaičiuotos 34 šeimos. Vilkas – Europos Sąjungoje saugoma rūšis.

Aplinkos ministerija šį medžioklės sezoną leis sumedžioti 110 vilkų – beveik dvigubai daugiau nei praėjusį. Esą vilkų populiacija didėja. Tačiau medžiojama bus  dviem etapais –  pirmiausia numatyta nušauti 60.

„Tikimės, kad tas antras etapas turėtų būti žiemą, matyt, kitais metais. Didesnė kvota duodama toms savivaldybėms, kuriose vilkai padaro daugiau žalos. Iš karto nedidiname iki 110, nors mokslininkų prielaidos sako, kad taip mes turėtumėme daryti. Mes pasižiūrim, kas įvyks po 60, o  tada mes priimsime sprendimą dėl likusios dalies“, – kalbėjo aplinkos ministras Kęstutis Navickas.

Visuomenininkai ragina vyriausybę nedidinti vilkų medžioklės kvotų, pateikta 12 tūkst.  parašų, pasisakančių prieš vilkų naikinimą.

„Medžioklė konkrečiam ūkininkui padės tik psichologiškai, kad daugiau davė, tas nuraminimas kažkoks ir bus. Bet reikia žengti kitą žingsnį – ieškoti priemonių, kaip apsaugoti savo gyvulius. Nes vilkai yra mūsų visų turtas, laukinė gamta, už kurią mes visi atsakingi“, – teigė gamtosaugos organizacijos „Baltijos vilkas“ tarybos pirmininkas Andrius Laurinavičius.

Ūkininkai dėl lėšų priemonėms nuo vilkų įrengti gali kreiptis į savivaldybes. Aplinkos ir Žemės ūkio ministerijos susitarė, kad ir iš Kaimo plėtros programos bus skiriama lėšų apsaugos priemonėms.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt