Lietuvoje

2018.09.27 14:54

Klaipėdos uoste atnaujinama laivyba, tačiau įspėjama dėl vakaro

LRT RADIJAS, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.09.27 14:54

Dėl Lietuvoje praūžusios audros ugniagesiai gelbėtojai nuo trečiadienio popietės daugiau nei šimtą kartų vyko šalinti ant kelių užvirtusių medžių ir šakų. Jie apgadino ir ne vieną automobilį. Dėl to per avariją Molėtuose nukentėjo žmogus. Elektros tiekimas Lietuvoje buvo sutrikęs iš viso apie 60 tūkst. klientų. Vakare ir naktį pajūryje ir šiaurės Lietuvoje vėjas, prognozuojama, vėl turėtų vietomis sustiprėti iki 21–25 metrų per sekundę.

Daugiausia žalos padaryta pajūryje, kur vėjas siekė apie 25–28 metrus per sekundę. Todėl ir iškvietimų ugniagesiai gelbėtojai daugiausia sulaukė Klaipėdos apskrityje, taip pat Šiaulių, Panevėžio ir Utenos regionuose.

Dėl stipraus vėjo nuvirtę medžiai ir nulūžusios šakos daug kur nutraukė elektros laidus, laužė linijų atramas. Dar ketvirtadienio rytą šviesos neturėjo maždaug 4 tūkst. vartotojų. Pasak Lietuvos energijos atstovų, brigados dirba visu pajėgumu, elektros tiekimą tikimasi atnaujinti iki pavakario.

Ryte vėjui aprimus, Klaipėdoje iš Senosios perkėlos vėl plaukia keltai, tačiau laivyba vis dar ribojama. 

„Oras naktį buvo neramus, tačiau valstybinis jūrų uostas buvo tam pasiruošęs, nes iš anksto turėjo geras hidrometeorologines prognozes, kurios pasitvirtino. Iš atitinkamų vietų buvo perdislokuoti laivai. Naktis uoste, jeigu nekalbėsime apie orą, praėjo ramiai, jokių incidentų nebuvo užfiksuota, laivyba buvo ribojama. Šią minutę vėjas truputį aprimo, tačiau prognozė vis tiek išlieka įspėjanti“, – teigė Klaipėdos uosto kapitono pavaduotojas Eduardas Ringis.

Pasak E. Ringio, šiuo metu uoste fiksuojamas 8–13 m/s vėjo greitis, tačiau antroje dienos pusėje žadama, kad vėjas pasisuks į pietvakarius ir gūsiai gali sustiprėti iki 16–21 m/s.

„Šiuo momentu laivyba yra iš dalies atstatyta. Laivai, kurių parametrai leidžia juos įvesti, išvesti esant tokios oro sąlygomis, jau juda. Perkėlos keltas dirba įprasta tvarka.

Kai tik bangos aprims, pradėsime dirbti su didesniais laivais. Šiuo momentu kalbame apie 3–5 metrų aukščio bangas. Naktį bangavimas buvo fiksuojamas iki 5–6 metrų, vėjas vidutiniškai buvo apie 25 m/s, tačiau kai kuriais atvejais buvo fiksuoti gūsiai iki 28 m/s“, – teigė uosto kapitono pavaduotojas.

E. Genio/LRT nuotr.

Senoji perkėla atnaujino darbą ryte

„Aprimus iš ryto vėjui ir sumažėjus bangavimui, Senoji perkėla atnaujino savo darbą ir pirmieji keltai 7 val. ryto pajudėjo į Smiltynę įprastu grafiku. Stebėsime, kaip bus vėliau, nes bent jau kol kas Hidrometeorologijos tarnybos duomenimis, vėjas turėtų rimti. Dabar vėjas siekia 18 m/s, po pietų sumažės iki 14 m/s, tačiau apie 21 val. vėl sustiprės, bent kaip dabar prognozuojama, iki 22 m/s.

Reikia pažymėti, kad Neringa nebuvo atkirsta nuo žemyninės dalies – perkėla, esanti toliau nuo uosto, visą naktį kėlė ir automobilius, ir žmones, tad net ir tokiu atveju, kai dėl blogų orų būna uždaroma Senoji ir Naujoji perkėla, žmonės gali persikelti tiek iš Smiltynės į Klaipėda, tiek iš Klaipėdos į Smiltynę“, – LRT TELEVIZIJAI sakė AB „Smiltynės perkėla“ atstovas Jevgenijus Bardauskas.Pranešama apie apgadintus automobilius. Daugiausia iškvietimų fiksuota aplink Klaipėdą, kur vėjo gūsiai vietomis siekė iki 22 m/s, uoste sutrikdyta laivyba.

Degė žirgynas

Vilniaus rajone, Masionių gyvenvietėje, stiprūs vėjai apsunkino žirgyne kilusio gaisro gesinimo darbus. Kaip LRT RADIJUI pasakojo ugniagesiai gelbėtojai, ugnis pridarė žalos turtui, tačiau nė vienas iš 26 žirgų nenukentėjo.

Šiuo metu Lietuvoje elektros neturi apie 4000 vartotojų. ESO žada gedimus pašalinti iki pietų.

„Vienu metu trečiadienį 23 tūkst. klientų neturėjo elektros energijos. Tradiciškai tai būna tie regionai, kurie būna prie jūros – Klaipėdos apskritis. Taip pat vėjas buvo gerokai įsismarkavęs Panevėžio, Utenos apskrityse, Širvintų, Vilniaus rajonuose. Dirbo po 70 tiek ESO, tiek subrangovų brigadų.

Norime klientus informuoti, kad dar gali būti laikinų elektros atjungimų dėl vėjo – raginame neišsigąsti, luktelėti“, – LRT RADIJJUI sakė sinoptikas Tomas Kavaliauskas.

Sinoptikas Tadas Kantautas sako, kad Lietuvą vėjuoti orai užklupo tuomet, kai daugelis medžių dar buvo su lapais, dėl to pridaryta daugiau žalos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.