Lietuvoje

2018.06.22 15:33

Po Lietuvoje praūžusio škvalo vis dar šalina elektros gedimus

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.06.22 15:33

Naktį per Lietuvą praūžęs škvalas daugiausiai žalos padarė Vakarų Lietuvoje. Ugniagesiai gelbėtojai visoje šalyje mažiausiai 60 kartų vyko šalinti ant kelių ar automobilių užvirtusių medžių. Elektros po stichijos neturėjo apie 4000 vartotojų, o penktadienio dieną, kaip praneša ESO, toliau vyksta pavieniai elektros gedimų šalinimo darbai.

„Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) darbuotojų brigados didžiuosius gedimus pašalino per naktį, paryčiui buvo likę pavieniai sutrikimai.

Nuo vidurnakčio iki 7 val. ryto elektros energijos tiekimas visoje Lietuvoje buvo atstatytas iš viso daugiau nei 4100 klientų. Visoje Lietuvoje naktį budėjo ir gedimus šalino apie 60 brigadų. Gedimų šalinimas vidutiniškai užtruko apie 3 valandas.

Ankstyvą penktadienio rytą, apie 7 val., elektros neturėjo kiek daugiau negu 300 klientų. Nesutvarkyti dar buvo keli sudėtingi gedimai: nutraukti laidai, nuverstos atramos. Apie 10 val. dėl po nakties užregistruotų pavienių gedimų, taip pat naujų sutrikimų elektros neturėjo apie 1500 klientų. Dienos metu dirba dar didesnės ESO darbuotojų ir rangovų pajėgos (apie 90 brigadų), tad elektros energijos tiekimas neilgai trukus bus atstatytas.

Sinoptikai prognozuoja, kad penktadienio dieną Lietuvoje gali palyti, bus vėjuota, kai kur vėjas gali būti gūsingas. Savaitgalis taip pat numatomas neramus ir lietingas. Gyventojai prašomi gamtos stichijų metu nesiartinti prie elektros įrenginių ar oro linijų, o pastebėjus pažeistus elektros tinklo įrenginius ar nutrūkusius elektros laidus nedelsiant skambinti nemokamu numeriu 1852. Apie gedimą taip pat galima informuoti SMS žinute ir internetu savitarnos svetainėje „Mano Gilė“ (nuoroda).

Daugiau informacijos apie saugų elgesį audrų metu – štai čia.

BNS nuotr.

„Pradėjo daužyti į langą ir paskui pasigirdo toks trenksmas. Galvojau, kad perkūnija. Puoliau atjungti elektrą iš automatų, bet nebegalėjau išeiti – ąžuolas jau viduje“, – LRT TELEVIZIJAI pasakoja Plungės gyventojas.

„Nuo namo lenteles nuplėšė, taip pat tvarto visą galą (...), įlūžo į garažą, stogą nuplėšė. Nuostolių pridaryta, bet kol kas nieko neskaičiavome, grįžome iš darbų, o šitas visas reikalas jau buvo įvykęs“, – sako kitas Plungės gyventojas, taip pat nukentėjęs nuo praūžusio škvalo.

LRT stop kadras

Kaip teigia Plungės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininkas Mykolas Pranckus, škvalas Plungėje truko apie 10 minučių.

„Miestelis yra nusiaubtas, daug stogų nuplėšyta, medžių išvartyta, taip pat yra sugriuvęs vienas ūkinis pastatas, kuriame buvo 40 avių, viena avis žuvo (...) Padariniai nemaži“, – aiškina M. Pranckus.

Vidurnaktį be elektros visoje Lietuvoje buvo likę apie 4 tūkst. namų – didžioji dalis Klaipėdos regione, taip pat elektros tiekimo sutrikimų užfiksuota Plungės ir Alytaus rajonuose. Didžiausius nepatogumus pajuto Vakarų Lietuvos gyventojai: po praūžusio škvalo elektros čia neturėjo apie 2300 klientų, daugiausiai – aplink Plungę. Sutrikimus smarkiau pajuto ir dalis Alytaus regiono gyventojų. Dėl ant 10 kV linijos užvirtusio medžio čia elektros kelias valandas neturėjo daugmaž 1000 klientų.

Pareigūnai ragina žmones atsargiai šalinti škvalo padarinius, o pastebėjus nutrūkusius elektros laidus – prie jų nesiartinti ir kviesti specialistus.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas perspėja perkūnijos metu išjungti elektros energiją naudojančius prietaisus – žaibui trenkus į elektros tiekimo linijas, išlieka tikimybė, kad elektros prietaisai gali būti sudeginti. Nekalbėti judriojo ir stacionaraus ryšio telefonu. Griaudžiant nereikia bėgioti, važinėti motociklu ar dviračiu, rankose laikyti metalinių daiktų. Nuo audros geriausia slėptis pastatuose arba atviroje teritorijoje.

LRT.lt skaitytojų nuotrauka

Jeigu audra užklupo lauke, nesislėpkite po aukštais pavieniais medžiais, prie stulpų ar pastatų sienų, neieškokite prieglobsčio šalia žaibolaidžių, metalinių bokštų ar aukštų kaminų, venkite aukštesnių atvirų vietų. Geriausia pasislėpti krūmuose arba atsitūpti nuokalnėje, apėmus rankomis kelius.

Iškylaujantiems poilsiautojams palapinei vietą patartina rinktis žemesnėje vietovėje, įduboje, atokiau nuo medžių , įvertinus aplink esančių medžių aukštį ir atstumą iki jų. Škvalo metu vėjas dažniausiai būna sūkurinis ir negalima nuspėti į kurią pusę jis virs. Miškas nėra saugi vieta pučiant stipriam vėjui. Atviroje teritorijoje saugiau ir dėl to, kad netrenks žaibas.

Žaibuojant ypač pavojinga būti šalia vandens telkinių. Perkūnijai užklupus maudantis, žvejojant ar besiirstant valtimi, reikia nedelsiant skubėti į krantą.

Viena saugiausių vietų trankantis perkūnijai – automobilis. Svarbu sustoti, kur nėra medžių ar aukštų statinių bei nesiliesti prie metalinių konstrukcijų.

Kilus stipriam vėjui gali sutrikti elektros energijos tiekimas, virsti medžiai, lūžti jų šakos. Nestovėkite  po aukštais medžiais, prie elektros linijų. Taip pat atkreipiame vairuotojų dėmesį, kad jie nestatytų automobilių po medžiais. Nelieskite ant laidų užvirtusių medžių ar jų šakų.

LRT.lt skaitytojų nuotr.

Smarkiai lyjant, esant galimybei, likite patalpose, važiuojant – sustokite. Jeigu jūsų gyvenamąjį namą nuolat užlieja vanduo, pasirūpinkite ir įsigykite vandens siurblius, nes ugniagesiai gelbėtojai tokiais atvejais turi daug darbo ir ne visada greitai gali atskubėti į pagalbą.

Nepalikite gyvenamosios vietos be ypatingos priežasties. Jeigu vis dėlto privalote išvykti, išjunkite elektrą, užsukite dujų, vandens sklendes, uždarykite langus,  užrakinkite duris ir atlikite visus įprastus veiksmus, kuriuos darote išvykdami bent kelioms dienoms.

Neužmirškite savo artimųjų ir kaimynų: pasiteiraukite, ar jie girdėjo pranešimus. Gal šalia gyvena neįgalūs žmonės, vieniši seneliai ar mažamečiai vaikai, šiuo metu leidžiantys laiką be tėvų –  padėkite jiems. Nelaimės atveju  skambinkite skubios pagalbos telefonu 112.

Plačiau – reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt