Lietuvoje

2017.09.01 15:35

JAV generolas nepasitiki Rusijos informacija apie „Zapad“

BNS2017.09.01 15:35

Jungtinių Valstijų sausumos pajėgų Europoje vadas Benas Hodgesas penktadienį paragino Rusiją pakviesti žiniasklaidą stebėti karines pratybas „Zapad“ ir sakė neturintis pagrindo tikėti Maskvos pateikiama informacija apie mokymų mastą.

„Rusai nesuteikė mums daug priežasčių tikėti skaičiais, apie kuriuos jie kalba“, – penktadienį žurnalistams Vilniuje sakė B. Hodgesas per bendrą spaudos konferenciją su krašto apsaugos ministru Raimundu Karobliu.

Maskva skelbia, kad pratybose dalyvaus mažiau nei 13 tūkst. karių, bet NATO ir Lietuvos pareigūnai teigia, kad šis skaičius dirbtinai sumažintas, dalį pratybų išskiriant į atskirus mokymus, siekiant išvengti prievolės kviesti stebėtojus.

Pratybos „Zapad“ Vakarų Rusijoje, Baltarusijoje ir Karaliaučiaus krašte vyks rugsėjo 14–20 dienomis.

B. Hodgesas sakė, kad Rusija galėtų išsklaidyti nerimą, jei pakviestų žurnalistus stebėti jas, kaip tai daro Vakarų valstybės.

„Manau, visa tai būtų buvę išspręsta ir visi būtų atsipalaidavę, jeigu Rusijos Federacija būtų visur pakvietusi žiniasklaidą, kaip kad tai daroma Lietuvos, Vokietijos, Amerikos ginkluotosiose pajėgose“, – kalbėjo B. Hodgesas.

Jis pabrėžė tvirtai pasitikintis NATO atgrasančiais pajėgumais regione, bet pridūrė, kad Aljansas privalo išlikti budrus.

„Būti budrioms – visų mūsų saugumo tarnybų pareiga. Vis dėlto nesu žinomas kaip sugebantis gerai prognozuoti ateitį“, – kalbėjo B. Hodgesas.

Pratybų laikotarpiui JAV į Lietuvą atsiuntė papildomų naikintuvų ir kuopą karių, bet JAV generolas teigė, kad Aljanso pratybos vyks, kaip suplanuota anksčiau.

Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje ir Lenkijoje šiemet taip pat dislokuota po batalioną – maždaug po tūkstantį – karių iš įvairių NATO šalių.

Rusija ir Baltarusija teigia, kad pratybos bus grynai gynybinio pobūdžio. Lietuvos krašto apsaugos ministras R. Karoblis penktadienį sakė, kad per mokymus „gynybą gali sekti kontrpuolimas ir puolimo inscenizacija“.

Prezidentūros nuotr.

Susitikusi su B. Hodgesu, prezidentė Dalia Grybauskaitė sakė, kad JAV dėmesys Baltijos šalių saugumui, ypač šiuo metu, kai rugsėjo viduryje Rusijoje ir Baltarusijoje prasidės plataus masto puolamosios pratybos „Zapad 2017“, yra labai svarbus.

Šalies vadovė padėkojo generolui už tvirtą JAV paramą ir asmeninį jo indėlį stiprinant Lietuvos, Latvijos bei Estijos saugumą 2014 m., kai Rusija pradėjo agresiją prieš Ukrainą ir okupavo Krymą. Generolas B. Hodgesas taip pat vienas pirmųjų atkreipė dėmesį į „Suvalkų koridoriaus“ problemą ir skiria didelį dėmesį jo gynybos stiprinimui.

Kalbėdama apie tolesnį Baltijos šalių saugumo ir gynybos stiprinimą, prezidentė pabrėžė, jog JAV lyderystė užtikrinant nuolatinį karių buvimą ir regioninę oro gynybą yra itin svarbi. Šalies vadovės teigimu, didelę patirtį turinčios JAV pajėgos ir moderni ginkluotė regione yra geriausias atgrasymas.

Valstybės vadovė taip pat pabrėžė, jog tolesnis rytinio NATO flango gynybos stiprinimas yra viso Aljanso saugumo klausimas. Todėl būtina parengti nuolatos atnaujinamus gynybos planus su priskirtais pajėgumais, kuriuose taip pat būtų numatytos priemones užkirsti kelią galimai Baltijos šalių karinei izoliacijai. Taip pat greitinti sprendimų priėmimą, daugiau galių perduodant karinei vadovybei. Atsižvelgiant į kylančias grėsmes atitinkamai geografiškai perdislokuoti karines pajėgas.