Lietuvoje

2021.11.30 15:07

LRT.lt iš pasienio: Varėnos rajone rasta migrantų grupė, joje – šeši vaikai, vienas jų serga

Domantė Platūkytė, Benas Gerdžiūnas, LRT.lt, BNS2021.11.30 15:07

Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje, šalia Rakų kaimo Varėnos rajone, rasta nemaža migrantų grupė, tarp kurių – bent penki vaikai, praneša LRT.lt žurnalistas Benas Gerdžiūnas. Kaip pasakojo migrantai, vienas vaikas serga, migrantams bus suteikta medicininė pagalba Lietuvoje.

„Dauguma migrantų prisistatė Irako piliečiais, iš Irako Kurdistano. Tarp jų buvo bent penki vyrai, trys moterys ir bent penki vaikai. (...) Su jais taip pat buvo dvi moterys iš Somalio. Vienas vaikas serga“, – pasakoja pasienyje esantis LRT.lt žurnalistas B. Gerdžiūnas.

Migrantai VSAT pareigūnų pasiprašė medicinos pagalbos ir buvo išvežti į užkardą, kurioje turėtų apsilankyti greitoji medicinos pagalba.

„Vienas iš kurdų, kuris kalbėjo angliškai, pasakojo, kad atskridę į Minską jie bandė pereiti sieną į Lenkiją, tačiau jiems nepavyko. Vaikui sunkiai susirgus, jie norėjo grįžti į Minską, tačiau baltarusiai jų nebepraleido. Kaip pasakojo vyras, jie sumokėjo bent kelis tūkstančius dolerių Baltarusijos pareigūnams, kad juos praleistų atgal į Minską. Ten šešias dienas vaikas buvo ligoninėje“, – perduoda B. Gerdžiūnas.

Pasak jo, migrantai pasakojo, kad, vaiką išleidus iš ligoninės, jie bandė patekti į pasienį, galiausiai Baltarusijos pasieniečių buvo nukreipti į Lietuvos pasienio pusę. Migrantų teigimu, jie Lietuvos pasienyje praleido bent penkias dienas ir buvo siųsti tiek Lietuvos pareigūnų į Baltarusiją, tiek Baltarusijos pareigūnų atgal į Lietuvą.

„Paklausus, kodėl rizikavo savo šeimos ir vaikų sveikata, bandydami toliau kirsti sieną, nors jau prieš penkias dienas buvo aišku, kad orai negerėja ir yra sudėtingos sąlygos, sakė, kad jie paprasčiausiai negali grįžti į Iraką ar į Baltarusiją. Sakė, kad darykit bet ką, kad tik nesiųstų atgal pas Baltarusijos pareigūnus, nes jie labai pavojingi“, – pasakoja LRT.lt žurnalistas.

Anot migrantų, atgal į Iraką jie negali grįžti dėl komplikuotos šeimos pozicijos ir pavojaus grėsmės.

Lietuvos pasieniečiams sutikus migrantus, iš karto buvo organizuojama medicininė pagalba, o vaikai ir moterys buvo įsodinti į visureigius, kol vyrai rinko daiktus.

Migrantai bus pamaitinti, iškviesti medikai

Kaip BNS informavo VSAT atstovas Giedrius Mišutis, antradienio rytą pasieniečiai sulaikė 14 sieną neteisėtai kirtusių migrantų, tarp jų – šeši nepilnamečiai.

„Sulaikyti keturi vyrai, keturios moterys, šeši nepilnamečiai. Įvertinti būklę ir atlikti visas procedūras jie vežami arba jau atvežti į artimiausią, Aleksandro Barausko užkardą“, – teigė G. Mišutis.

Anot G. Mišučio, įvertinti, ar minėtų migrantų sveikatai negresia pavojus, iškviesti medikai. Jis negalėjo pasakyti, ar sulaikytieji bus grąžinti į Baltarusijos teritoriją, argumentuodamas, kad kiekvienas atvejis bus vertinamas individualiai.

„Kaip visada, jie bus pamaitinti, sušils, jei reikės – pailsės. Paraleliai bus aiškinamasi sienos pažeidimo aplinkybės – ramiai, be jokių skubėjimų, bus vertinamos aplinkybės ir tada bus priimti kažkokie sprendimai dėl jų teisinės padėties“, – kalbėjo VSAT atstovas.

Kaip praneša B. Gerdžiūnas, pagalbą migrantams teikė savanoris, kuris, kaip ir ne vienas lietuvis, siekia, kad iki atstūmimo migrantus pasiektų šiltas maistas, sausi rūbai bei kiti daiktai, reikalingi išgyventi miške.

Į sienos apsaugos zoną humanitariniai darbuotojai vis dar neįleidžiami, nėra aišku, kiek pasienyje į vieną ir į kitą pusę stumiamų migrantų pasiekia Lietuvos žmonių surinkta humanitarinė pagalba.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt