Lietuvoje

2021.11.26 12:18

Bilotaitė perspėja – jei neteisėti migrantai bus vežami transporto priemonėse, bus svarstoma apie pasienio kontrolės punktų uždarymą

atnaujinta 13.07
Gytis Pankūnas, LRT.lt2021.11.26 12:18

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė pranešė, kad daugėja atvejų, kai neteisėtus migrantus iš Baltarusijos į Lietuvą bandoma pervežti sunkvežimiais. Anot jos, dėl to stiprinama valstybės sieną kertančių transporto priemonių kontrolė. Jei mėginimų pervežti migrantus daugės, ministrės teigimu, bus svarstoma apie pasienio kontrolės punktų uždarymą.

„Matome naujų atvejų, kai yra bandoma patekti į Lietuvos Respubliką su sunkvežimiais ir todėl yra priimtas sprendimas, kad mes intensyviname ir didiname transporto priemonių kontrolę. Jeigu matysime, kad tos tendencijos auga, tikrai svarstysime labai rimtai apie pasienio kontrolės punktų uždarymą“, – penktadienį susitikusi su Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) Varėnos pasienio rinktinės Kapčiamiesčio užkardos pareigūnais žurnalistams sakė A. Bilotaitė.

Bilotaitė: jei neteisėti migrantai bus vežami transporto priemonėse, svarstysime apie pasienio kontrolės punktų uždarymą

Ministrė teigė, kad pasieniečių, kitų pareigūnų, karių darbas pasienyje vyksta sklandžiai. Anot jos, nuo rugpjūčio, kai nutarta neįleisti į Lietuvos teritoriją neteisėtų migrantų, į šalį neįleista daugiau negu 7 tūkst. asmenų. Šios taktikos, pasak A. Bilotaitės, bus laikomąsi ir toliau.

Ji dėkojo Lazdijų rajono gyventojams už pilietiškumą, pagalbą pasieniečiams, pranešimus apie pastebėtus neteisėtus migrantus.

A. Bilotaitė, paklausta, kokių neteisėtos migracijos iš Baltarusijos tendencijų galima tikėtis artimiausiu metu, teigė, kad apie tai kalbėti yra sunku, kadangi, anot jos, Baltarusijos diktatorius Aliaksandras Lukašenka yra neprognozuojamas asmuo.

„Šitas asmuo, A. Lukašenka, yra visiškai neprognozuojamas ir mes negalime žinoti, kas jam gali šauti į galvą. Tai mūsų tikslas yra daryti spaudimą tiek Europos Sąjungos, tiek ir visais kitais lygmenimis, kad A. Lukašenka, kuris suorganizavo visą šitą migracijos krizę, atsakytų už savo veiksmus“, – komentavo ministrė.

Ji pabrėžė, kad Lietuva turi būti pasiruošusi visiems įmanomiems įvykių scenarijams.

„Turime siekti, kad europiniu lygmeniu būtų priimtos pačios efektyviausios sankcijos ir būtų vieningi, solidarūs veiksmai iš visos Europos Sąjungos“, – pridūrė A. Bilotaitė.

Grėsmė pareigūnams kol kas nekyla

VSAT Varėnos rinktinės vadas Virgilijus Raugalė žurnalistams sakė, kad padėtis pasienyje išlieka įtempta, tačiau stabili.

„Situacija prie valstybės sienos išlieka pakankamai įtempta, bet stabili. Kiekvieną parą sulaikome po keliadešimt neteisėtų migrantų, kurių į šalį neįleidžiame ir grąžiname atgal į Baltarusiją“, – kalbėjo V. Raugalė.

Jis antrino A. Bilotaitei, pažymėdamas, kad pastaruoju metu migrantai iš Baltarusijos į Lietuvą bando patekti, mėgindami kirsti sieną transporto priemonėse. Jis priminė, kad ketvirtadienio popietę Medininkų pasienio kontrolės punkte sustabdyto vilkiko priekaboje aptikti keturi neteisėti migrantai. Dėl to, pasak pasieniečio, stiprinama sieną kertančių transporto priemonių patikra.

VSAT Varėnos rinktinės vadas džiaugėsi, kad kol kas neteisėti migrantai grėsmės pasienyje dirbantiems pareigūnams nekelia.

„Pasipriešinimo atvejų nepasitaikė, sulaikome juos ir grąžiname atgal į šalį“, – tikino V. Raugalė.

Prašo pagalbos dėl ryšio ir infrastruktūros sutvarkymo

A. Bilotaitė, žurnalistų paklausta apie Lazdijų rajone, pasienyje, stringantį ryšį gyventojams, teigė apie šią problemą žinanti.

„Kalbamės su (ryšio – LRT.lt) operatoriais, yra daromi tam tikri žingsniai, kad būtų rasti sprendimai, kad vietos gyventojai, gyvenantys pasienyje, turėtų tą ryšį, kad būtų neatkirsti nuo pasaulio ir, esant reikalui, gautų visą pagalbą iš institucijų“, – tvirtino ministrė.

Lazdijų rajono savivaldybės merė Ausma Miškinienė sakė, kad labiausiai pasienyje gyvenantys žmonės nori jaustis saugiai. Deja, anot jos, infrastruktūra pasienio gyvenvietėse nėra tinkamai sutvarkyta, tad gyventojai susiduria su susisiekimo problemomis.

„Ten trūksta šviesos, ten trūksta geros kelio dangos ir savivaldybė nėra pajėgi užtikrinti tos infrastruktūros pritaikymą, visų pirma, saugumo tarnyboms, kad jos galėtų reaguoti greitai ir patogiai, ir kad gyventojai pagalbos sulauktų greitai, galėtų gyventi saugiai“, – aiškino A. Miškienė.

Ji vylėsi, kad į šias problemas atkreips dėmesį ne tik Vidaus reikalų, bet ir Susisiekimo ministerija.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt