Lietuvoje

2021.10.25 16:15

LGBT vaiko mama po susitikimo su Nausėda: jam nėra tas pats, kaip žmonės jaučiasi Lietuvoje, įskaitant LGBT žmones

Gytis Pankūnas, Domantė Platūkytė, LRT.lt2021.10.25 16:15

LGBT vaiko mama Rasa Račienė, pirmadienį susitikusi su prezidentu Gitanu Nausėda, teigė buvusi išklausyta. Anot jos, susidarė įspūdis, kad šalies vadovui nėra tas pats kaip Lietuvoje gyvena žmonės, įskaitant žmones, priklausančius LGBT bendruomenei.

„Iš prezidento aš supratau, kad jis nėra vien tik šalies vadovas. Jis yra ir žmogus. Kaip mamą jis mane tikrai išgirdo ir jam nėra tas pats, kaip žmonės jaučiasi Lietuvoje, įskaitant LGBT žmones“, – žurnalistams po susitikimo su G. Nausėda sakė R. Račienė.

Anot R. Račienės, susitikimo metu prezidentas, kaip valstybės vadovas, išreiškė nerimą, kaip padaryti taip, kad „visuomenė nebūtų supriešinta dar labiau, kad ji nesusprogtų“.

LGBT vaiko mama po susitikimo su Nausėda: jam ne tas pats, kaip žmonės jaučiasi Lietuvoje

„Bandėme išnarplioti visus galimus variantus, bet tikrai aš išgirdau iš prezidento pažadą, kad jis bus vienijantis žmogus, bet tikrai ne skaldantis“, – teigė LGBT vaiko mama.

Ji pažymėjo, kad susitikimo metu buvo kalbama ir apie Partnerystės įstatymą, kad viduje Seimas turi dirbti žymiai stipriau, nes prezidentas bus tik tas žmogus, kuris įstatymą pasirašys.

„Uždaviau prezidentui klausimą, ar šiandien Lietuvoje visi žmonės turi lygias teises. Iš jo atsakymo tikrai galėjau suprasti, kad ne“, – pridūrė R. Račienė.

Ji taip pat prisiminė prezidento žodžius, kad jis pažįsta LGBT bendruomenei priklausančių žmonių, „valgo kartu picas“.

„Klausiau, ar dėl to neužsikrėtėte homoseksualumu, sakė, kad tikrai ne“, – juokavo R. Račienė.

Jautrus pokalbis tarp dviejų tėvų

Kaip po susitikimo žurnalistams sakė prezidento patarėjas Povilas Mačiulis, susitikimo metu „buvo labai jautrus pokalbis tarp dviejų tėvų apie vaikus, apie iššūkius, su kuriais susiduria vaikai šiuolaikiniame pasaulyje“.

„Prezidentas girdi ir jaučia nerimą, kurį išsakė gerbiama mama. Prezidentas teigia, kad šiuo metu mes valstybėje turime labai daug susiskaldymo, susipriešinimo, pykčio, trūksta pagarbos vieni kitiems, trūksta pagarbos kitaminčiams, trūksta pagarbos žmonėms, kurie galbūt kitaip gyvena.

Ši problema šiuo metu yra ypač skaudi ir jautri, ją reikia keisti iš esmės, bet ji nėra keičiama taip paprastai. (...) Tam reikia ir didelio visuomenės požiūrio pasikeitimo, supratimo ir tolerancijos“, – kalbėjo P. Mačiulis.

Kaip sakė G. Nausėdos patarėjas, prezidentas teigia, kad Lietuva yra per maža tauta, jog galėtume skirstytis į gerus ar blogus, į tinkamus ar netinkamus.

„Esame lietuviai, galime sugyventi vieni su kitais. Pokytis, kurio visi nuoširdžiai norime, turi prasidėti nuo šeimų, švietimo įstaigose, darbuose, kad būtume visi kartu vieninga ir graži tauta“, – tvirtino P. Mačiulis.

Anot P. Mačiulio, susitikimo metu buvo nemažai kalbėta apie Partnerystės įstatymą:
„Prezidentas nuoširdžiai laikosi pozicijos, kad bendro gyvenimo sureguliavimas turi būti įgyvendintas“.

„Prezidentas tikrai pažįsta ne vieną porą, bendrauja ir žino šių žmonių problemas. Tikriausiai atskiro susitikimo tam nereikia, bendravimas vyksta nuolatos“, – sakė G. Nausėdos patarėjas.

Išplatino viešą laišką

Portalas LRT.lt primena, kad praėjusią savaitę LGBT vaiko mama Rasa išplatino viešą laišką, kuriuo kreipėsi į šalies prezidentą G. Nausėdą. Laiške ji rašė, kad šalyje šiuo metu tvyro tokia atmosfera, kad LGBT bendruomenės nariai kasdien sulaukia užgauliojimų, keiksmų, o kartais ir tiesioginių grasinimų.

Po laiško paskelbimo prezidentūra pranešė, kad R. Račienę kviečia į susitikimą.

„Apmaudu, kad prie tokios atmosferos ir visuomenės susiskaldymo prisideda ne tik dalis politikų, viešų asmenų, bet ir jūs – prezidentas. Prezidentas, žadėjęs gerovės valstybę visiems, bet tik ne mano vaikui... Prezidentas, kuris turėtų vienyti tautą, ją skaldo, aiškindamas, kad dalis žmonių negali turėti šeimos, vaikų“, – laiške rašė medicinos mokslų daktarė, odontologė R. Račienė.

Laiške ji išdėstė, ką šios bendruomenės nariams tenka skaityti ir išklausyti viešose erdvėse, kokių žodžių tirados skrieja į jų pusę.

„Šitom išsigimėlėm snukelius atitrankyčiau. Vaginėtojom gal įkrečiant proto vyrus pamils, smirdalės, tfuu!!“, „Šiukšlės, jūs nedrįskite savęs vadinti šeima!!!! Iškrypėliai, jūs degsit pragare“, „Tiems, kurie viešai kelia triukšmą, – dujų kameros“, – tokių komentarų, pasak R. Račienės, sulaukia LGBT bendruomenės nariai.

Laiške Rasa atvirai klausė – prezidente, kaip jūs kartu su žmona Diana jaustumėtės, jei tokius komentarus tektų skaityti apie savo dukras Ugnę ir Gedailę? O kaip būtų, jei tai – ne tik komentarai internete, bet išties kas nors tokius žodžius ištartų jūsų dukroms ir spjautų į veidą? Pagrasintų susidoroti?

„Man iš skausmo plyšta širdis, nes visi tie žodžiai – apie mano vaiką. Kiekvieną dieną nerimauju, kad tik nieko nenutiktų mano vaikui, kad visos tos patyčios ir neapykanta, tvyranti viešojoje erdvėje, nesužlugdytų mano vaiko emociškai ir jo nepalaužtų. Patikėkite, tai – nepakeliama, žemina ir žeidžia iki sielos gelmių“, – rašoma laiške prezidentui.

Prezidentas praėjusią savaitę tvirtino esantis pasiruošęs dialogui ir pažymėjo, kad apskritai Lietuvoje yra daug susipriešinimo.

„Aš esu pasiruošęs tokiam dialogui. Aš ir galiu, ir noriu susitikti, manau, kad tikrai verta išklausyti, kai ką aš girdėjau iš nuotrupų žiniasklaidoje, bet šiandien aš manau, kad problema yra gerokai platesnė. Ir kuomet mama kalba apie patyčias, grasinimus – mes visi šiandien susiduriame su šiuo fenomenu.

Nepriklausomai nuo seksualinės orientacijos, šiandien susipriešinimo Lietuvoje yra aiškiai per daug. Man tikrai įdomu pasišnekėti, kaip ji vertina kitų visuomenės grupių persekiojimą, pavyzdžiui, dėl to, kad jos negalvoja kaip šita visuomenės grupė. Juk ir už tai šiandien yra grasinama net ir mirtimi“, – sakė G. Nausėda.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt