Lietuvoje

2021.10.18 10:14

Karbauskis netiki, kad Skvernelio partija bus demokratiška: jis turi kietesnę ranką negu aš

atnaujinta 13.58
Gytis Pankūnas, LRT.lt, BNS2021.10.18 10:14

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininkas Ramūnas Karbauskis teigia nenustebęs dėl žinios apie tai, kad buvęs bendražygis Saulius Skvernelis kuria naują partiją. Politiko teigimu, šį žingsnį S. Skvernelis planavo, dar būdamas premjeru. R. Karbauskis neslėpė netikintis, kad S. Skvernelio partija bus demokratiška, jo manymu, organizacijai gali būti sunku, kadangi ji esą vadovausis ne vertybėmis, o valdžios siekiu.

Atsiskyrę nuo LVŽS ir Demokratų frakciją „Vardan Lietuvos“ su buvusiu premjeru S. Skverneliu priešakyje Seime įkūrę politikai pirmadienį pranešė kuriantys naują politinę partiją.

LRT.lt kalbintas R. Karbauskis stebėjosi, kad dar neseniai S. Skvernelis apie partijos kūrimą nekalbėjo, tad, politiko manymu, tiesiog tuo metu melavo.

„O mes apie šitos partijos steigimą žinome veikiausiai jau nuo vasario mėnesio. Visa tai vyko gana ryškiai, tai yra kalbinimas mūsų partijų skyrių narių, kad jie pereitų“, – sakė R. Karbauskis.

LVŽS lyderis teigė manantis, kad S. Skvernelis apie naują partiją galvojo dar dirbdamas premjeru – esą planai dėl naujos politinės jėgos tapo realesni, „valstiečiams“ nelaimėjus 2020 m. Seimo rinkimų.

Paklaustas, kaip, jo manymu, seksis S. Skvernelio ir buvusių LVŽS narių kuriamai partijai, R. Karbauskis neslėpė netikintis jų sėkme.

„Sauliaus ir tų žmonių, kurie išėjo, tikslas yra valdžia. Visada taip buvo. Kiek mes turėdavome draugiškų ginčų, pasišnekėjimų, tai S. Skvernelis stebėdavosi, kaip taip gali būti, kad valdžia nėra tikslas. Mes sakydavome, kad valdžia mums nėra tikslas, valdžia mums yra priemonė. Tikslas yra atstovauti savo vertybėms“, – komentavo LVŽS vadovas.

„Suprantu žodį „demokratija“, gražus žodis, tik nežinau, kiek Sauliaus charakteris ir demokratija yra suderinami. Kažkokia forma bus demokratija, bet jis turi daug kietesnę ranką, negu aš turiu, kaip partijos vadovas. Aš neįsivaizduoju, kaip jis partiją valdys demokratiškai“, – pridūrė R. Karbauskis.

LVŽS vadovas kartu aiškino manantis, kad S. Skvernelio kuriamoje partijoje veiks politikai, kurių vertybės nesuderinamos.

„Partija jungia T. Tomiliną ir R. Baškienę, kurie savo vertybėmis yra visiškai priešingi, ypač kalbant apie šeimos vertybes. Bet, matyt, kadangi tikslas yra valdžia, atitinkamai vertybės nėra svarbu. Čia yra atsakymas į klausimą, kodėl šie žmonės sugalvojo steigti kažką ir eiti savo keliu“, – aiškino politikas.

R. Karbauskis akcentavo manantis, kad S. Skvernelis ir jo bendražygiai yra nepatikimi politikai, mat jie esą gali pasielgti neprognozuojamai, siekdami savo politinių tikslų. „Valstietis“ užsiminė apie Seimo užkulisiuose sklandančią informaciją, jog S. Skvernelio Demokratų frakcija „Vardan Lietuvos“ turėjo remti valdančiųjų iniciatyvas, pavyzdžiui, 100 eurų išmokų besiskiepijantiems idėją, kad valdantieji nepanaikintų tvarkos, numatančios, kad S. Skvernelio kuriama partija gautų valstybės dotaciją.

„Girdžiu tą šnekėjimą, kad neva konservatoriai su socdemais pagrasino Sauliui, kad jie tą įstatymą panaikins, ir tada S. Skvernelio frakcija pradeda labai įdomiai balsuoti. [...] Jeigu tai yra instrumentas tą frakciją pasidaryti parankine, tai taip ir bus“, – sakė R. Karbauskis.

LVŽS lyderis kartu pažymėjo nemanantis, kad S. Skvernelio partija turės aiškią ideologinę liniją.

„Tarkime, kad gautum vilniečių balsų, reikia būti liberalu. Tai jie ir bus liberalais. Jie bus tuo, kuo reikės būti“, – komentavo R. Karbauskis.

Jis teigė nebijantis, kad dalis „valstiečių“ rinkėjų galėtų pasirinkti S. Skvernelio kuriamą partiją.

„Ne, tikrai nesibaiminu. Jeigu rinkėjai už Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungą balsavo dėl jos vertybių, tai niekas nepersigalvos“, – dėstė jis.

Mato suintensyvėsiančią kovą kairėje

Valdančiosios Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos Seime seniūnė, partijos vicepirmininkė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė sveikino S. Skvernelio ir jo bendražygių sprendimų kurti politinę partiją.

„Manau, kad rasime daugiau konkurencijos politinio spektro kairėje. Į panašų elektoratą bando atliepti „valstiečiai“, socdemai ir jau dabar naujai besikurianti partija. Tad pagrindinė kova dėl balsų ir palaikymo bus būtent ten“, – savo įžvalgomis su LRT.lt dalijosi R. Morkūnaitė-Mikulėnienė.

Suprantu žodį „demokratija“, gražus žodis, tik nežinau, kiek Sauliaus charakteris ir demokratija yra suderinami.

R. Karbauskis

TS-LKD atstovė tikino nemananti, kad kuriama Demokratų partija „Vardan Lietuvos“ galėtų tapti konkurente konservatoriams. Tiesa, ji neatmetė, kad kai kuriais klausimais konservatorių ir naujos politinės jėgos požiūriai gali būti panašūs.

„Kita vertus, būna taip, kad žmonės save deklaruoja kairiaisiais, bet, kai ateina laikas balsuoti, tai žiūri, kad pagal pažiūras, kai kurie dalykai nueina į dešinę arba išsiskaido“, – dėstė R. Morkūnaitė-Mikulėnienė.

Politikė tikino, kad vis dėlto demokratai „Vardan Lietuvos“ skiriasi nuo LVŽS. S. Skvernelis su bendražygiais, pasak R. Morkūnaitės-Mikulėnienės, yra konstruktyvesni.

„Ji (Demokratų frakcija „Vardan Lietuvos“ – LRT.lt) yra labiau konstruktyvi dialogo prasme negu valstiečiai-žalieji. Tai turbūt susiję su partijos lyderystės problema. Matyt, patys S. Skvernelio frakcijos žmonės apsisprendė išeiti dėl to, kad tam tikras stilius nėra priimtinas.

Aišku, skirtumus mes turime, bet aš noro veikti konstruktyviai matau daugiau šitoje frakcijoje negu toje jų motininėje, „valstiečių“ frakcijoje“, – tikino konservatorė.

Gentvilas: partija potencialo turi

LRT.lt kalbintas Liberalų sąjūdžio vicepirmininkas, frakcijos Seime seniūnas Eugenijus Gentvilas teigė, kad S. Skvernelio ir jo bendražygių žinia apie kuriamą partiją jo nenustebino.

„Buvo labai aiškių indikacijų užkulisiuose, kad jis (S. Skvernelis – LRT.lt) tą nori daryti“, – teigė jis.

Anot jo, apklausų rezultatai rodo, jog S. Skvernelio kuriama politinė jėga iš esmės jau dabar gali turėti apie 5 proc. rinkėjų palaikymą.

„Viena „Vilmorus“ apklausa buvo simptomatiška: 6 procentais sumažėjo R. Karbauskio partijos populiarumas iš karto po S. Skvernelio frakcijos aiškių atsiskyrimo ženklų ir būtent 6 procentais padaugėjo neapsisprendusiųjų, už ką balsuoti, skaičius. Tai aišku, kad 6 procentai buvo besidairantys ir vertinantys S. Skvernelį, bet ne R. Karbauskį. Kitos apklausos truputį sumaišė kortas – „Baltijos tyrimai“, „Spinter“ – kur matėsi, R. Karbauskio balsai nukeliauja socialdemokratams. Tačiau, kadangi tai yra neseni įvykiai, S. Skvernelio partijos startinis potencialas yra 5 procentai. Be to, centro kairės pusėje yra besidairančių ir laukiančių S. Skvernelio žingsnių, tai štai jie to ir sulauks“, – dėstė E. Gentvilas.

Liberalo manymu, rinkėjus gali sugundyti ir S. Skvernelio ir jo bendražygių kvietimas „kurti partiją kartu“.

Kalbėdamas apie S. Skvernelio partijos potencialą pašnekovas pažymėjo, kad neatmetama, jog dalis „valstiečių“ gali jungtis prie naujai kuriamos politinės jėgos.

„Girdėdavau, girdžiu tokių abejonių, kad „valstiečių“ ištisi skyriai nėra lojajūs R. Karbauskiui, tad jie gali tapti stuburu, prisidedančiu prie S. Skvernelio partijos kūrimo. Tad, manau, kad partija potencialo turi“, – tikino E. Gentvilas.

Politikas teigė, kad Demokratų partijos „Vardan Lietuvos“ kūrimas padidins konkurenciją centro kairės politiniame flange. Liberalams, E. Gentvilo manymu, naujas politinis darinys netaps konkurentu.

„Bandau ieškoti ir pozityvių ženklų – tai bus partija, kurioje žmonės nebus muštru stumdomi, verčiami kaip buvo R. Karbauskio partijoje. S. Skvernelis, R. Baškienė yra sąžiningi, sakydami, kad jie įkvėpė oro. Asmeniškai kalbant, tą patį sako, tai matosi ir iš šalies“, – kalbėjo E. Gentvilas.

Girdėdavau, girdžiu tokių abejonių, kad „valstiečių“ ištisi skyriai nėra lojajūs R. Karbauskiui, tad jie gali tapti stuburu, prisidedančiu prie S. Skvernelio partijos kūrimo.

E. Gentvilas

„Tai (S. Skvernelio kuriama partija – LRT.lt) nepats kraštutine, radikalia kaire ir čia aš įžvelgiu pozityvių ženklų valdančiajai daugumai. Pavieniais, atskirais klausimais tikrai galėsime rasti partnerį, kaip, tarkime, žmogaus teisių klausimais dažnai galime pasitelkti, atsiremti į socialdemoratus. Tai, matyt, irgi bus, tarkime, ekonominių klausimų, kur rasime sutarimą. Tai nebus radikalai, tai bus europietiškai besiorientuojanti partija, su kuria bus galima kalbėtis“, – tęsė liberalas.

Socdemas: visi malamės centre, bet rinkėjams tai nepatinka

Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) narys, socdemų frakcijos parlamente seniūnas Algirdas Sysas teigė nesibaiminantis dėl to, kad S. Skvernelio buriama partija gali tapti konkurente LSDP.

„Tikrai nesibaiminam. Pergyvenom jau tikrai ne vieną naują partiją, kuri skverbiasi į centro kairės rinkėjus. Ta pati „valstiečių“ partija nuviliojo didžiąją dalį mūsų rinkėjų, kai pralošėme rinkimus, dabar yra kitokia, nes dalis rinkėjų grįžo pas mus, gali dalis dar jų rinkėjų numigruoti pas S. Skvernelį.

Bet tikrai nejaučiame baimės, nes manau, kad rinkėjams visgi reikia grynesnės ideologijos. Visi malamės centre, visi mėgsta centrą, kojytę įkišdami tai į dešinę, tai į kairę, bet rinkėjams tas nepatinka“, – LRT.lt kalbėjo A. Sysas.

LSDP atstovas, paklaustas, kokių veiksmų žada imtis socdemai, siekdami, kad jų rinkėjai nebūtų nuvilioti S. Skvernelio kuriamos partijos, tikino, kad teks priminti rinkėjams „valstiečių“ vykdytą politiką.

„Reikia turėti omeny, kad S. Skvernelis buvo valdžioje, jis šnekėjo apie kairiąją politiką. Taip, reikia pripažinti, kad buvo kairiosios politikos elementų, bet visumoje tai buvo neoliberali politika. Jeigu pasižiūrėsime į ekonominius rodiklius, tai, pavyzdžiui, šiais metais skurdo lygis 6 procentais padidėjo, o rezultatai imami dar iš anos Vyriausybės kadencijos. „Valstiečiai“ žadėjo mažinti skurdą, bet nė velnio nepavyko. Pasižiūrėjus į ketverius metus, matosi, kad skurdas dar padidėjo“, – tvirtino A. Sysas.

Socdemas neslėpė, kad jam S. Skvernelio ir jo bendražygių sprendimas kurti partiją nebuvo staigmena. Anot jo, S. Skvernelio ir LVŽS draugystė buvo paremta tik valdžios siekiu, tad, pasak A. Syso, nieko keisto, jog nelaimėjus 2020 m. Seimo rinkimų, keliai išsiskyrė.

„Ji (S. Skvernelio partija – LRT.lt) turėjo susikurti 2016-2020 metų kadencijai, bet valdžia yra lipdantis cementas ar rišamoji medžiaga. Valdžioje gali išsilaikyti ir nesišnekėdamas. O, kai nueini nuo valdžios olimpo, ta takoskyra tampa aiški. Nieko naujo nei jūs, nei mes nesužinojome“, – komentavo A. Sysas.

Šiaulių meras sako palaikantis naują politinę partiją, bet jungtis neskubės

Šiaulių miesto meras Artūras Visockas, rinkimus laimėjęs su rinkimų komitetu, sako palaikantis naująją centro kairės Demokratų partiją „Vardan Lietuvos“ ir matytų galimybę bendradarbiauti nacionalinėje politikoje, bet savivaldoje išlaikys nepartinį statusą.

„Reikėtų atskirti du dalykus: savivaldą ir nacionalinę politiką. Savivaldos lygmeniu, esu įsitikinęs, kol kas geriau galėtų veikti nepartiniai žmonės – Šiaulių pavyzdys tą labai tiesiogiai rodo“, – BNS sakė Šiaulių meras.

„O nacionalinės politikos atveju – kodėl gi ne, jeigu žmonės mato, kuriasi, ieško išeičių, prie jų prisijungsime“, – kalbėjo A. Visockas.

Taip pat visuomeninį komitetą subūręs Druskininkų meras Ričardas Malinauskas teigia, kad kalbasi su įvairiomis politinėmis jėgomis ir bendradarbiavimo galimybių neatmeta, bet tvirtų sprendimų dar nėra priėmęs.

Su Kauno valdančiųjų „Vieningo Kauno“ atstovais BNS kol kas nepavyko susisiekti.

Šiaulių meras jungtųsi nebent Seimo rinkimams

A. Visockas atkreipė dėmesį, kad Šiauliuose šiuo metu nėra stiprios kairiosios politinės jėgos, todėl šiai krypčiai atstovaujanti partija regione ateitį turėtų, juoba, kad tarp „Vardan Lietuvos“ steigėjų yra ir buvęs Šiaulių vicemeras Domas Griškevičius, dirbęs su A. Visocku.

„Aš tikiuosi, kad Šiauliuose atsiras stipri partija – man nesvarbu jos pavadinimas, man svarbu, kad ji veiktų principo lygmeniu – būtų aukštesnės idėjos. Tos vietos kol kas jokiame partijos skyriuje su žiburiu nematau, tai, duok Dieve, gal šitas darinys, kuris atsiras, šiek tiek įneš vilties, kad partinė sistema irgi gali būti šiek tiek naudinga, pragmatiška, reikalinga savivaldos lygmeniu“, – kalbėjo meras.

Jis tvirtino, kad palaikytų bendražygių sprendimą jungtis prie šios politinės jėgos, bet pats to daryti anksčiau nei po savivaldos rinkimų 2023 metais neplanuoja, nenorėdamas nuvilti juo pasitikėjusių žmonių.

„Jeigu jūs manęs paklaustumėte, ar aš pritarčiau, kad žmonės stotų į partijas ar šitą partiją, tai pritarčiau. (...) O ar aš stosiu va dabar ir ar tapsiu tuo steigėju – aš esu savivaldoje, aš atėjau su nepriklausomais žmonėmis ir, visų pirma žodį turiu išlaikyti“, – sakė Šiaulių meras.

„Šita kadencija tikrai baigsis taip, kaip yra ir į kitus rinkimus aš tikiuosi niekas neuždraus komitetų, jie eis taip, kaip yra nepartiniai, bet, priartėjus Seimo rinkimams – Seimo rinkimai vėliau bus, tada galimi variantai, kodėl ne. Tegu ateina tas laikas“, – kalbėjo A. Visockas.

R. Malinauskas: vertiname visus variantus

Druskininkų meras Ričardas Malinauskas teigė, kad apie galimą prisidėjimą prie steigiamos partijos kol kas nediskutuota.

„Dar jie patys ne taip seniai nebuvo apsisprendę, ar kažką tai jungs, antras dalykas, žiūrėsime, kokie ten nariai bus tos partijos, kokie atstovai dalyvaus veikloje“, – kalbėjo R. Malinauskas.

Socialdemokratų partijai priklausęs politikas sakė, kad bloga patirtis su buvusiais bendražygiais skatina atsargiai vertinti bet kokią narystę kituose politiniuose dariniuose.

Vis dėlto jis teigė nerimaujantis, kad esama valdančioji dauguma gali panaikinti tiesioginius merų rinkimus ir apsunkinti galimybę visuomeniniams komitetams dalyvauti savivaldos rinkimuose.

„Jeigu tą jie padarys, o ko gero padarys, manome visi, tai bus du variantai: arba patiems ką nors steigti, kas nebūtų problema – surinkti 2 tūkst. parašų, vietos reikšmės partiją padaryti, kad savivaldoje sudalyvautų, arba prie kažko jungtis. Visada gyvenime yra geriau, kai tu turi komandą ne tik vietoje, bet turi komandą ir sostinėje ar apie sostinę“, – sakė Druskininkų meras.

„Vienareikšmiai būtų teisingiau eiti su kuo nors komandoje, o jau su kuo eiti, reikia žiūrėti, kuri komanda yra verta, gali pasitikėti tavimi ir tu gali pasitikėti ja“, – pridūrė jis.

R. Malinausko teigimu, jo komitetas turi įvairių variantų ir pakankamai daug laiko, kad galėtų neskubėti su galutiniu sprendimu.

Demokratų partiją „Vardan Lietuvos“ steigiantys pirmadienį pranešė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakciją Seime palikę parlamentarai. Kvietimą jungtis į partiją pasirašė visi 13 frakcijos narių: buvęs premjeras Saulius Skvernelis, Vytautas Bakas, Rima Baškienė, Algirdas Butkevičius, Domas Griškevičius, Linas Kukuraitis, Rūta Miliūtė, Laima Mogenienė, Laima Nagienė, Lukas Savickas, Algirdas Stončaitis, Zenonas Streikus ir Tomas Tomilinas.

Pasak frakcijos seniūno S. Skvernelio, steigiama partija bus centro kairės politinė jėga: ekonominėje-socialinėje plotmėje laikysis kairės, o kalbant apie vertybiniu pagrindus bus „tautinių pažiūrų arba nacionalinės valstybės šalininkai“.

Steigiamąjį suvažiavimą naują partiją kuriantys politikai planuoja rengti kitų metų pradžioje. Lietuvoje įsteigti partijai reikia 2 tūkst. steigėjų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt