Lietuvoje

2021.09.23 17:21

Šimonytės atkirtyje Karbauskiui – kritika šešėlinei Vyriausybei ir pastabos „valstiečiams“, skleidžiantiems melą dėl pandemijos

LRT.lt2021.09.23 17:21

Premjerės Ingridos Šimonytės ir „valstiečių“ vedlio Ramūno Karbauskio apsižodžiavimas įgauna pagreitį – vos per ketvirtadienį politikai apsikeitė ne tik keliomis trumpomis replikomis, tačiau ir viešojoje erdvėje atsakė į vienas kitam skirtą kritiką ir pastabas.

Ketvirtadienio pavakarę tokį laišką išplatino Vyriausybės vadovė, kuri sureagavo į R. Karbauskio žeriamą kritiką dėl šešėlinės Vyriausybės ignoravimo.

„Atsakydama į Jūsų 2021 m. rugsėjo 23 d. raštą norėčiau pastebėti, kad tai ne aš teikiu kokias nors privilegijas kokiems nors politikams ar jų grupėms, o jūs reikalaujate išskirtinių sąlygų savo susikurtam dariniui, kurį vadinate šešėline Vyriausybe, nors tai neatitinka nei Konstitucijos, nei Seimo Statuto. Norėčiau pabrėžti, kad tais atvejais, kai mano buvo organizuojami kokie nors susitikimai su Seime atstovaujamomis politinėmis jėgomis, jūsų vadovaujamos partijos frakcijos seniūnė buvo maloniai į juos kviečiama. Profesorius E. Jovaiša labai daug prisidėjo rengiant Partijų susitarimą dėl švietimo ir už jo milžinišką ir konstruktyvų indėlį esu jam labai dėkinga, kaip ir kitų dalyvavusių parlamentinių partijų atstovams“, – viešame atsakyme rašo premjerė.

I.Šimonytės teigimu, nors pasaulio parlamentarizmo tradicijose šešėlinės opozicinės vyriausybės yra puiki priemonė demokratijai stiprinti, šios šešėlinės vyriausybės veikla, pasak premjerės, švelniai tariant, tos tradicijos nelabai atitinka.

„Tokie formatai paprastai veikia parlamentų ribose, kur veikiančiam Ministrui Pirmininkui oponuoja didžiausios opozicinės politinės grupės lyderis, pateikdamas alternatyvius sprendimų projektus ar klausimus. Jūs savo noru atsisakėte Seimo nario mandato ir jūsų įsitikinimas, kad toks Statute nenumatytas darinys, kaip jūsų pasiskelbta už Seimo ribų veikianti bendraminčių grupė, turi kokias nors ypatingas teises neatitinka jokių demokratinės atskaitomybės principų. Vyriausybė yra atskaitinga jums taip pat, kaip ir bet kokiam kitam Lietuvos Respublikos piliečiui – per Seimo Statute numatytas procedūras ir parlamentinę kontrolę, atliekamą tautos atstovų Seime, per savo veiklos viešinimą ir informacijos sklaidą“, – atsakyme rašo I. Šimonytė.

Premjerė pastebi – tiek Vyriausybės kanceliarija, tiek ministerijos gauna ne vieną pluoštą pasiūlymų iš įvairių interesų grupių ar organizacijų – tiek formalių, tiek ir ne. Visus šiuos siūlymus vertina ir pagal galimybes į juos atsižvelgia, kai tik jie yra konstruktyvūs.

„Esame susipažinę ir su jūsų persiųstais įvairiais nutariamojo pobūdžio dokumentais, tačiau pabrėžčiau, kad jūsų rašto teiginys, jog mano vadovaujami kabineto nariai „nepajėgia spręsti problemų ir tik jas gilina“ yra vertintinas, kaip jūsų nuomonė, su kuria ginčytis nėra jokio tikslo, nes nėra konstruktyvaus ginčo objekto. Bet kurio Vyriausybės nario, kaip ir visos Vyriausybės in corpore veiklai vertinti yra Seimo Statuto nustatytos procedūros ir jeigu jūsų vadovaujamos politinės jėgos frakcijai atrodo, kad turima pagrindo jas inicijuoti, tai ir turėtų būti daroma, užuot siuntus Vyriausybei ultimatumus. Kalbant apie jūsų paskutinį ultimatumą norėčiau pabrėžti, kad Vyriausybė neturi planų „apkrauti mokesčiais piliečių, juos priešinti ir skaldyti šeimos politikos klausimais“, – atsakydama į R. Karbauskio kritiką teigia I. Šimonytė.

Čia pat I. Šimonytė priduria, jog tiek COVID-19 pandemijos, tiek nelegalios migracijos klausimais turime galimybę diskutuoti nuolat ir su R. Karbauskio vadovaujamai politinei jėgai priklausančiais Seimo nariais.

„Noriu priminti, kad buvusios kadencijos Seime tokių atvejų praktiškai nepasitaikydavo, nes praktiškai visi tuometinės opozicijos siūlymai būdavo tiesiog atmetami. Realiai alternatyvių šių problemų sprendimo būdų tose diskusijose išgirsti neteko. Dar daugiau, norėčiau pabrėžti, kad jūsų vadovaujamos partijos frakcijos nariai, skleidžiantys melą apie pandemiją ir vakcinas, turėtų prisiminti savo atsakomybę prieš viešąjį gėrį, kuriuo yra visuomenės sveikata“, – kritikos kai kuriems „valstiečiams“ negaili premjerė.

„Nesiimu vertinti, kokio didumo „daugelio žmonių“ vardu kalbate, tačiau šiuo metu ir po vieną kai kas imasi kalbėti tautos vardu“, – atsakyme R. Karbauskiui rašo premjerė.

Vyriausybės vadovė priduria, jog gili pagarba Konstitucijai ir Statutui verčia ją būti visada šiems demokratiniams procesams pasiruošus. Tačiau, pasak I. Šimonytės, R. Karbauskio vadovaujamos ir šešėline Vyriausybe vadinamos bendraminčių grupės, neturinčios atskiro teisinio statuso, siūlymus vertina kitų gaunamų siūlymų kontekste, nes išskirtinės reikšmės jiems suteikti nebūtų pagrindo.

„Tačiau už konstruktyvius siūlymus būsime dėkingi ir pagal galimybes į juos atsižvelgsime ir toliau“, – atsakymo pabaigoje pabrėžia premjerė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Karantinas Vilniuje
COVID-19 TRUMPAI 6